Search
Close this search box.
wyspa Kangurza Australia

Australia – najważniejsze miejsca w naturze i największe atrakcje, które musisz zobaczyć

15 największych naturalnych atrakcji Australii i najpiękniejszych miejsc

Australia to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niesamowitą przyrodą i bogactwem kulturowym, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd, choć nie tylko. W niniejszym artykule przedstawiono najważniejsze naturalne miejsca, które warto zobaczyć, będąc w Australii. Można tu znaleźć wszystko – od regionów winiarskich przez Wielką Rafę Koralową, tropiki i lasy deszczowe, po parki narodowe.

 1. Margaret River
 2. Wyspa Hayman
 3. Wielka Rafa Koralowa
 4. Whitsunday Islands
 5. Wyspa Orpheus
 6. Wyspa Kangurza
 7. Park Narodowy Daintree
 8. Trasa widokowa Great Ocean Road
 9. Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta
 10. Park Narodowy Kakadu
 11. Park Narodowy Karijini
 12. Pustynia Pinnacles, Park Narodowy Nambung
 13. Góry Błękitne
 14. Tasmania
 15. Różowe jezioro Hillier

1. Margaret River — doskonałe miejsce dla miłośników wina

Margaret River to małe miasto położone w zachodniej Australii, znane z wyśmienitych win i przepięknych plaż. Region ten jest doskonałym miejscem dla miłośników wspomnianego trunku, którzy by spróbować lokalnych smaków, a także zapoznać się z procesem produkcji, mogą odwiedzić winiarnie. Warto podkreślić, że winiarstwo pojawiło się na tym terenie stosunkowo późno. Chociaż pierwsi winiarze produkowali swoje trunki już pod koniec XIX wieku, to ich praca miała charakter domowy i hobbystyczny. Eksperci podają, że do 1985 roku istniało w tym miejscu ok. 500 ha winnic, w 2008 było ich aż 5500, a dziś ich liczba jest bliska 5000.

2. Wyspa Hayman

Australia ma wiele pięknych, tropikalnych wysp, na których można – wykorzystując odpowiednią do tego pogodę – odpocząć lub spędzić ten czas aktywnie, np. uprawiając sporty wodne. Jedna z nich to wyspa Hayman, położona na północy Wielkiej Rafy Koralowej, znana z pięknych plaż i bogactwa organizmów żyjących w głębinach. Życie podwodne w akwenach otaczających wyspę jest niesamowite — można zaobserwować słonie morskie, delfiny, a nawet rekiny. Zakochani mogą zdecydować się na romantyczną kolację w blasku księżyca lub zorganizować piknik na plaży.

3. Wielka Rafa Koralowa

Wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, także na Morzu Koralowym, znajduje się największa na świecie rafa koralowa, zwana po prostu Wielką Rafą Koralową. To jedna z największych atrakcji na opisywanym kontynencie, więc nie bez powodu CNN umieściła ją na liście 7 cudów świata natury. Można zobaczyć tu wiele gatunków ryb i innych stworzeń morskich. Jest to również idealne miejsce do nurkowania i snorkelingu, czemu towarzyszy okazja do podziwiania zapierających dech w piersiach widoków.

wielka rafa koralowa

4. Whitsunday Islands

Wybierając się do Australii, warto zobaczyć Whitsunday Islands, czyli archipelag na Morzu Koralowym położony u wybrzeży Queenslandu, który składa się z około 74 wysp. Słyną one z wodnych atrakcji, takich jak żeglowanie, nurkowanie i windsurfing.

5. Wyspa Orpheus

U wybrzeży północnego stanu Queensland znajduje się Wyspa Orpheus, należąca do archipelagu Wysp Palmowych. Stanowi świetne miejsce zarówno jako przystanek do zwiedzania Wielkiej Rafy, jak i na samodzielny wypad. Co ciekawe, nazwę nadał jej w XIX wieku porucznik G.E. Richards, nawiązując do HMS Orpheus, statku Królewskiej Marynarki Wojennej, który został rozbity u wybrzeży Nowej Zelandii w 1863 roku. Dużym zainteresowaniem w tym regionie cieszą się rejsy wokół wysp, wędkowanie i nurkowanie z rurką.

6. Wyspa Kangura

Miłośnicy dzikiej przyrody koniecznie muszą wybrać się na Wyspę Kangurzą, gdzie zobaczą jednak nie tylko kangury, lecz także misie koala, kolczatki czy wylegujące się na plażach uchatki. Około 10 tysięcy lat temu wyspa była częścią lądu, jednak podnoszące się wody oceanu ją od niego oddzieliły. Dziś jest ona trzecią co do wielkości wyspą Australii.

Wyspa Kangurza

Zachodnią część wyspy Kangura zajmuje Flinders Chase National Park, obejmujący największe atrakcje wyspy, Remarkable Rocks i Admiral’s Arch. Przyjmujące różne kształty skały i charakterystyczny most skalny należą do najczęściej fotografowanych obiektów przez turystów. Znajdująca się przy owym łuku platforma widokowa jest idealnym miejscem do obserwacji kolonii fok nowozelandzkich oraz stalaktytów zwisających ze skalistego stropu tej dawnej jaskini.

7. Park Narodowy Daintree

Park Narodowy Daintree, zwany lasem deszczowy Daintree, to jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie, będący jednocześnie częścią największego obszaru deszczowych lasów tropikalnych. Park znajduje się w północnej części stanu Queensland, na północnym wybrzeżu Australii i zajmuje powierzchnię 1,200 km².

Lasy deszczowe Daintree zachowały imponującą różnorodność flory, ssaków, ptaków, gadów, pająków, owadów i grzybów na przestrzeni ogromnie długiego czasu. Ostatni fragment najstarszego zachowanego lasu deszczowego na świecie znajduje się u zbiegu australijskiego krajobrazu o najwyższych opadach deszczu z Morzem Koralowym, gdzie sąsiadująca Wielka Rafa Koralowa spotyka się z najbardziej zróżnicowaną społecznością namorzynów na świecie. Pozostając jedynym rozległym kontinuum tropikalnych lasów deszczowych Australii, rozciągającym się od wyżyn Wielkich Gór Wododziałowych aż do wybrzeża w zasadniczo nieprzerwanym nachyleniu, poniósł on również brzemię ekonomicznego rozwoju Australii, wiążącemu się z wyrębem.

Park Narodowy Daintree

Park Narodowy Daintree podzielony jest na dwie części: Cape Tribulation i Mossman Gorge. Cape Tribulation to najstarsza część parku, w której znajdują się dwie góry — Thornton Peak i Mount Sorrow. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody, którzy chcą podziwiać piękno tropikalnego lasu deszczowego. Natomiast w Mossman Gorge znajduje się wąwóz o wielkiej różnorodności biologicznej; znajduje się tam również centrum dla zwiedzających, oferujące możliwość przystanku i odpoczynku podczas wędrówki.

Na wycieczkę po Daintree warto wybrać się z przewodnikiem, który dopasuje trasę do potrzeb i możliwości fizycznych uczestników. Dostępne są łatwe szlaki oraz te o średnim i wysokim poziomie trudności.

8. Trasa widokowa Great Ocean Road

Great Ocean Road to jedna z najbardziej malowniczych tras w Australii, ciągnąca się przez blisko 250 km wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża. Jej budowę rozpoczęto w 1919 roku, aby uczcić zasługi żołnierzy, którzy walczyli w I Wojnie Światowej. Prace nad jej budową trwały prawie dziesięć lat, a wytyczono ją przez trasy i szlaki, których lokalni ludzie używali od wieków.

Trasa zaczyna się w mieście  Torquay, a kończy w Allansford. Pierwszym przystankiem może być jedno z ulubionych miejsc surferów, czyli plaża Beach Bells. Jadąc dalej, obowiązkowym punktem postoju turystów jest Memorial Arch, czyli słynna brama z napisem Great Ocean Road. Upamiętnia ona ludzi, którzy wzięli udział w budowie drogi.

W miejscowości Lorne warto zatrzymać się na wycieczkę pod wodospady Erskine. W pobliżu znajduje się Great Otway National Park, w którym można podziwiać bujną roślinność i organizmy żywe zamieszkujące Australię.

Great Ocean Road

Obowiązkowym punktem na mapie wycieczki jest Apollo Bay. Woda, plaża, drzewa, skały i droga to elementy składające się na wspaniały, robiący olbrzymie wrażenie krajobraz. Nieco dalej znajduje się Cape Otway, gdzie można zobaczyć las koali i latarnię. Jadąc Great Ocean Road, koniecznie trzeba zatrzymać się przy 12 Apostołach. To wapienne skały, których tak naprawdę nie jest dwanaście… tylko siedem. Mimo to widoki są przepiękne. Nieco dalej znajduje się Loch Ard Gorge, czyli układ skał i wysepek w otoczeniu wody, piasku i zieleni. Miejsce upamiętnia rozbicie statku o tej samej nazwie, do którego doszło w 1878 roku. Przeżyło wówczas dwoje z pięćdziesięciu czterech członków załogi.

Wśród pozostałych punktów wiodących przez Great Ocean Road znajdują się takie miejsca jak: formacja skalna London Bridge, pozostałości jaskiń w The Grotto oraz Bay od Islands. Koniec szlaku znajduje się we wspomnianej miejscowości Allansford, niedaleko miasta Warrnambool, które jest największym miastem przy tej trasie.

9. Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta

Jest to jeden z najbardziej znanych i najbardziej malowniczych parków narodowych w kraju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta znajduje się na obszarze Terytorium Północnego. Słynie z jego wielu formacji geologicznych, w tym wulkanu Uluru, który jest jednym z symboli i najczęściej wymienianych atrakcji turystycznych w Australii. Uwagę przyciąga także skała Uluru ze względu na jej niezwykły charakter. Skała stanowi miejsce szczególnie ważne dla Aborygenów. Jej wyjątkowość wynika ze względów religijnych oraz wysokości, która wynosi aż 318 metrów. Widok skały oraz jej intensywna, czerwona barwa wywierają na odwiedzających ogromne wrażenie.

Uluru-Kata Tjuta

Znajdująca się w parku formacja skalna Uluru ma ogromny obwód, który wynosi aż 8 km. U podnóża Uluru znajduje się wiele jaskiń, których wnętrza dawniej ozdabiono malowidłami. Autochtoniczni mieszkańcy tego terenu mają tu swoje święte miejsca, jak na przykład zespół formacji skalnych Kata Tjuta, usytuowanych zaledwie 30 km od góry.

10. Park Narodowy Kakadu

Park Narodowy Kakadu zajmuje część Terytorium Północnego i obszar ok. 20 000 km2. Otoczony jest przez monumentalne czerwone klify i zielone lasy eukaliptusowe. To miejsce, którego obraz dopełniają czyste, szmaragdowo-zielone jeziora oraz majestatyczne wodospady Gunlom i Twin Falls. Co więcej, można tam dostrzec kryjące się wśród lotosów krokodyle.

Park Kakadu słynie z wielkiej rozmaitości ptaków i innych zwierząt, które tam żyją. Wśród nich są przedstawiciele licznych gatunków ptactwa wodnego i ptaków preferujących obszary podmokłe, takie jak drzewica australijska, żabiru czerwononoga czy bielik białobrzuchy. Miłośnicy ptaków znajdą tu także gołąbki łuskowane, aborygenki maskowe, żałobnice rudosterne, kurtaczki tęczowe, wrony papuaskie i nogale zmienne. Park Kakadu stanowi także schronienie dla 26 gatunków nietoperzy – w tym czterech, którym grozi całkowite wyginięcie. Park jest także domem dla wielu gatunków miodojadów, które można spotkać w lasach. Odwiedzający mają możliwość zwiedzania wspomnianego obszaru jeepem, łodzią lub pieszo.

Park Narodowy Kakadu

Jednym z interesujących miejsc są również malowidła naskalne Nourlangie i Ubirr, wykonane przez przodków plemion Bininj i Mungguy ponad 20 tysięcy lat temu. Odwiedzający mogą wyruszyć w podróż po ścieżce Czasu Snu i odkryć tajemnice ukryte w sercu północnej Australii.

11. Park Narodowy Karijini

Park Narodowy Karijini to jedno z najpiękniejszych miejsc w Australii, słynące głównie z niesamowitych wąwozów, wodospadów, w których mozna zażywać kapieli i monumentalnych skalnych formacji. Lokalizacja to Pilbara, kilkaset kilometrów od wybrzeża w północno-środkowej części Australii Zachodniej, ponad 1300 km od Perth. To spektakularne miejsce całkowicie odcięte od cywilizacji znane jest głownie z surowego krajobrazu i światowej klasy tras trekkingowych i szlaków turystycznych.  Park oferuje wiele atrakcji godnych obejrzenia, z których najważniejsze to: wąwozy Hancock i Weano Gorge, Dales Gorge (z wodospadami Fortescue i Fern Pool), góra Mount Bruce, Hamersley Gorge, Kalamina Gorge , Joffrey Falls Lookout i Knox Lookout. To tylko kilka z miejsc, których nie można przegapić podczas Waszej wizyty w Parku Narodowym Karijini. Wąwóz Hancock to zdecydowanie najsłynniejszy wśród turystów szlak turystyczny w całym regionie  Karijni.

12.Pustynia Pinnacles, Park Narodowy Nambung

Pustynia Pinnacles to jedno z najmniej oczywistych i najbardziej zaskakujących miejsc, jakie szykuje dla Was Zachodnia Australia. Pinnacle – w języku angielskim słowo to oznacza wierzchołek lub wieżę. Pinnacles Desert jest piaszczystą pustynią z mnóstwem fascynujących wapiennych formacji w kształcie stożków lub kopców termitów.

The Pinnacles Desert

Pustynia zlokalizowana jest na terenie Parku Narodowego Nambung, niedaleko małego miasteczka Cervantes, 240 kilometrów na północ od Perth. Ze względu na swoje odległe położenie spektakularne formacje wapienne pozostawały w dużej mierze nieznane aż do 1967 r., kiedy to utworzono rezerwat w celu ochrony stożków. Naukowcy już dawno stwierdzili, że tajemnicze skalne struktury osiągające kilka metrów wysokości to resztki znajdującego się w tej części Australii lasu. Pnie drzew zostały naturalnie zakonserwowane, a po dziesiątkach milionów lat skamieniały, tworząc jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na kontynencie.

Według wierzeń Aborygenów każdy z tych stożków to wróg plemion zamieniony za karę przez Bogów w kamienne postumenty. Tysiące zwietrzałych formacji wznoszą się dramatycznie nad pustynią  Razem tworzą niesamowity widok, gdy piasek z nadmorskich wydm nieustannie wieje przez ten nieziemski krajobraz. Pinnacles stanowią popularną atrakcję turystyczną. Pomiędzy nimi często można dostrzec zachodnie szare kangury, a także okazjonalne emu i psy dingo. Teren pustyni najlepiej jest zwiedzać samochodem terenowym.

13. Góry Błękitne

Góry Błękitne położone są około 100 km na zachód od Sydney i są jednym z najbardziej malowniczych i najpiękniejszych regionów w Australii Swą nazwę zawdzięczają delikatnej poświacie, którą tworzą olejki eteryczne wydzielane przez drzewa eukaliptusowe. Jedną z charakterystycznych formacji w Górach Błękitnych są Trzy Siostry – góry Meehni, Wimlah i Gunnedo. Miejscowe legendy głoszą, że są to siostry zaklęte w kamień, które zakochały się w mężczyznach z innego plemienia. Szaman przemienił siostry w kamienie, ponieważ chciał uchronić je przed skutkami wojny plemion. Niestety siostry na zawsze pozostaną zaczarowanymi skałami, gdyż szaman zginął podczas bitwy. Jeśli planujecie Waszą wycieczkę do Australii w okolicach Sydney nie może zabraknąć tej atrakcji w Waszej podróży na Antypody!

14. Tasmania

Górzysta wyspa Tasmania zlokalizowana jest 300 kilometrów na południe od wybrzeży Australii. Ta mało uczęszczana australijska wyspa została odkryta w XVII w., by w połowie wieku XIX stać się kolonią karną. Jej kolonialną przeszłość dokumentuje dawna angielska zabudowa i więzienie w Port Arthur. Tasmania słynie w świecie z diabłów tasmańskich, czyli mięsożernych ssaków z gatunku torbaczy. Wyspa oferuje ciekawą linię brzegową, piękne dzikie plaże, z najsłynniejszą Wineglass Bay na czele. Spektakularna plaża Wineglass Bay w wielu rankingach zaliczana jest do 10 najpiękniejszych plaż świata. Tasmania porośnięta jest endemiczną roślinnością i jest najbardziej zalesionym obszarem Australii. Niewątpliwie, Tasmania to niezwykle urokliwy zakątek Australii, gdzie nie uświadczymy zbyt wielu turystów. Wyspa broni się przed komercją i postępem cywilizacyjnym, warto się tam zatem wybrać na wakacje, podczas Waszej podróży do Australii, by doświadczyć czegoś niezwykłego.

Tasmania, luksusowe podróże do Tasmania, zwiedzanie Tasmanii, wakacje w Tasmanii

15. Różowe jezioro Hillier

Jednym z zachwycających i zadziwiających miejsc Australii jest Jezioro Hillier różowego koloru. To jezioro bezodpływowe, ma około 600 metrów szerokości; od oceanu oddziela je jedynie wąski pas ziemi wymieszanej z solą. Okolica to lasy eukaliptusowe. To nietypowe zjawisko przykuwa uwagę zwiedzających osób jak i uczonych z całego świata. Jezioro Hillier zlokalizowane jest na wyspie Middle Island, należącej do Archipelagu Recherche w Zachodniej Australii. Archipelag Recherche to grupa około 100 wysp w południowo-zachodniej części australijskiego wybrzeża.

Autor: Biuro Podróży CARTER