Search
Close this search box.
petra

Jordania – najciekawsze miejsca i najlepsze atrakcje

Jordania, a właściwie Jordańskie Królestwo Haszymidzkie leży na Bliskim Wschodzie, w dolinie żyznego półksiężyca. Nazwa kraju wywodzi się od nazwy rzeki, nad którą kraj się znajduje. Jest to kraj, w którym łączą się kultury i religie. Jordania przesiąknięta jest historią i widać ją na każdym kroku. W państwie tym panuje monarchia konstytucyjna, a obecnie panującym jest król Abdullah II. Odpowiadając na pytanie, co warto zobaczyć w Jordanii, spieszymy z odpowiedzią. Warto wiedzieć, że atrakcje w Jordanii zadowolą każdego. Począwszy od zwiedzania starożytnych miejsc, poprzez szukanie miejsc przesiąkniętych religią, a kończąc na aktywnym wypoczynku. Najlepszym sposobem na prawdziwe odkrycie wszystkich miejsc jest zwiedzanie Jordanii z przewodnikiem. Przewodnik to najlepsza opcja, dla tych którzy lubią odkrywać miejsca przy jednoczesnym słuchaniu ciekawej historii, czasem też anegdot dotyczących odwiedzanych miejsc. Jordania ma mnóstwo tajemniczych zakamarków, które aż się proszą, by odkryć ich historię.

1. Amman – co zobaczyć i gdzie się zatrzymać

Stolicą Jordanii jest Amman. Był dawną stolicą Amonitów, którym zawdzięcza swoją nazwę. Największym zabytkiem w Ammanie jest cytadela, która pochodzi prawdopodobnie z VIII w. p.n.e. W miejscu tym, warto zobaczyć pozostałości świątyni Herkulesa, bazyliki bizantyjskiej, pałacu Umajjadów oraz podziwiać panoramę miasta.

Kolejnym ważnym punktem jest teatr rzymski, gdzie zbierają się nie tylko miejscowi, ale i turyści. Warto odwiedzić to miejsce wieczorem, by obserwować mieszkańców i poczuć klimat miasta. Najbardziej barwnym z miejsc jest centrum Ammanu. To najstarsza część miasta i dawna dzielnica handlowa, która zachowała swój charakter do współczesnych czasów. To właśnie tam znajduje się niezliczona ilość suków, czyli arabskich targowisk. Jest to idealne miejsce, by poznać autentyczny Amman. Znajdują się tutaj liczne sklepiki i stragany. W miejscu tym można odbyć kulinarną podróż, próbując pysznego i aromatycznego falafela, pijąc świeżo wyciskany sok oraz delektując się słodką knafą.

Najlepsze hotele w Jordanii to Four Seasons Hotel Amman i Fairmont Amman Hotel. Perełki, w których warto się zatrzymać! Wieczorem, gdy zajdzie słońce można usiąść na otwartym tarasie z filiżanką aromatycznej herbaty i podziwiać przepiękną panoramę miasta. Pogoda w Jordanii rzadko zawodzi, a wieczory są naprawdę przyjemne. Zatrzymując się w hotelu Four Seasons Amman możecie wiedzieć, że będzie to strzał w 10. Obsługa jest na najwyższym poziomie, pokoje są komfortowo urządzone, a pełne aromatu posiłki codziennie zaskakują.

luksusowy hotel w Jordanii Four Seasons Amman

 2. Madaba i góra Nebo

Nieopodal Ammanu leży Madaba i góra Nebo. Pierwsza z miejscowości słynie z mozaiki będącej najstarszą mapą Ziemi Świętej i obejmuje tereny głównie Palestyny – od Libanu, aż do delty Nilu. W Madabie znajduje się najstarsza i największa szkoła mozaiki. Będąc tam koniecznie wstąpcie do jednej ze współczesnych pracowni i stańcie się posiadaczem wyjątkowego dzieła sztuki.

Góra Nebo znana jest ze Starego Testamentu. Jest to miejsce, z którego Mojżesz tuż przed śmiercią zobaczył Ziemię Obiecaną. Będąc na szczycie, można podziwiać malowniczą panoramę okolicy i poczuć klimat miasta z oddali. Obejmuje ona tereny od Doliny Jordanu, przez Morze Martwe, aż po Jerozolimę. Obecnie znajdują się tam fundamenty bazyliki bizantyjskiej pochodzącej z VI w. Zatrzymajcie się na chwilę przy mozaikach z motywami klasycznymi.

Mówi się, żeby zobaczyć potęgę starożytnego Rzymu, trzeba pojechać do Dżarasz (Jeresh), zwanego też Gerezą. Leży ona oddalona na północ od Ammanu o ok. 50 km i jest to jedno z największych i najlepiej zachowanych miast rzymskich. Należy ono do Dekapolis, co po grecku znaczy “dziesięć miast”. W Dżarasz warto zobaczyć łuk triumfalny, hipodrom, amfiteatry, owalne forum oraz termy. Najważniejszym zabytkiem miasta są pozostałości świątyni Zeusa i Artemidy.

wycieczka do jordanii

3. Petra – miasto wykute w skale

Słynna Petra w Jordanii, czyli miasto wykute w skale to punkt obowiązkowy na mapie podróży. Jest to miejsce położone w południowo-zachodniej części kraju i naprawdę warto tam pojechać. Nazwa tego miejsca z języka greckiego oznacza skałę, bo rzeczywiście miasto zostało wykute w skale. Robi wrażenie!

Do Petry prowadzi wąski wąwóz, na którego końcu znajduje się Al-Chazna, czyli Skarbiec Faraona. W dalszej części skalnego miasta znajduje się m.in. amfiteatr, grobowce, ulica kolumnowa oraz świątynia skrzydlatych lwów. Odkrywając zakamarki skalnego miasta, można spotkać tam ówczesnych Beduinów, którzy oferują pamiątki. Petra uznana jest za jeden ze współczesnych cudów świata i wcale nie ma się co dziwić. Zachwyca ona o każdej porze dnia i nocy. Czasem można spotkać „dywany” ułożone z małych lampionów, świeczek przed główną bramą.

Na zwiedzanie Petry najlepiej przeznaczyć cały dzień, by móc oglądać spektakl barw i kolorów. Powstają one na skutek padania promieni słonecznych. Petra była miejscem kręcenia filmu “Indiana Jones i ostatnia krucjata” i świetnie oddała podróżniczo-przygodowy klimat tej hollywoodzkiej produkcji.

luksusowe wczasy w jordanii Petra

Będąc w drodze między Ammanem i Petrą, podróżując Drogą Królewską, warto zatrzymać się w miejscowości Al-Karak. Jest to dawna stolica Moabitów. Znajdują się tam ruiny zamków, fortów, term oraz karawanserajów. Miejsce te jest najbardziej znane z zamku Krzyżowców, a właściwie ruin zamku krzyżowców Crac de Moabit. Ruiny znajdują się na wzgórzu, a z trzech stron mury kończą się przepaścią.

4. Wadi Rum – nocleg w namiocie Beduinów na środku pustyni i petroglify

Niezwykłym przeżyciem będzie spędzenie nocy na pustyni Wadi Rum w namiotach Beduinów. Wadi Rum to scenerie niczym z Marsa, fascynujące krajobrazy niespotykanych formacji skalnych z granitu i piaskowca usytuowanych na piaskach pustyni. Najbardziej znane punkty na mapie pustyni Wadi Rum to charakterystyczne łuki skalne, skała w kształcie grzyba, Źródło Lawrence’a (Ain Abu Aineh) położone ok. 100 metrów nad poziomem pustyni, czerwona wydma Al Ramal oraz kanion Khazali z petroglifami (wyryte w skale rysunki i napisy Nabetajczyków mające od 2000 do 2500 lat). Najwyższy łuk skalny na Wadi Rum to Burdah Arch. Zlokalizowany ponad 300 metrów nad poziomem dna doliny stanowi cel trekkingów. Z kolei za najbardziej spektakularny łuk uważa się Umm Fruth Rock Arch.

Wadi Rum to także popularny cel do wspinaczek skałkowych, jazdy konnej i biwakowania. Miejsce te było rownież planem dla filmów takich jak: „Lawrence z Arabii”, „Czerwona Planeta”, „Prometeusz”, „Marsjanin” i film Disneya „Aladyn”. Można poczuć się jak bohater filmowy podczas pobytu w tym magicznym miejscu, bo pustynia Wadi Rum to mix różnokolorowych piasków i skał.

 5.  Hammamat Ma’in – gorące źródła na zimną porę

Osoby pragnące wypoczynku też znajdą coś dla siebie. W Jordanii znajdują się gorące źródła Hammamet Ma’in. Jest to najsłynniejsze w tym kraju i naturalne spa. Woda w basenach i wodospadach bogata jest w minerały i cenne składniki odżywcze, a temperatura sięga nawet 60 stopni Celsjusza.

6. Morze Martwe

Warto również odwiedzić Morze Martwe, by zaznać naturalnego spa. Okłady z błota z Morza Martwego to hit zabiegów odmładzających. Ponadto kąpiel w słonej wodzie będzie niezwykłym przeżyciem. To jedyny akwen o tak wysokim zasoleniu, które nie pozwala na utonięcie. Ludzie unoszą się na wodzie. Wakacje z rodziną nad Morzem Martwym będą niezapomnianym przeżyciem dla dzieci, ale też rodziców. Najlepszym hotelem w okolicy Morza Martwego jest Kempinski Hotel Ishtar

najlepszy hotel morze martwe

7. Aqaba – wakacje nad Morzem Czerwonym

Na południu kraju nad Morzem Czerwonym znajduje się Akaba, będący jedynym portem morskim w kraju. Oprócz plażowania warto wybrać się do Akaba Marin Park, którego celem jest ochrona raf koralowych. Ciekawostką jest, że to nadmorskie miasto jest także znane jako miejsce odpoczynku bogatych i sławnych mieszkańców Bliskiego Wschodu. Wszystko to dzięki obecności luksusowych hoteli, rozległym plażom, bogatemu życiu nocnemu i przystaniom, gdzie rzędy luksusowych jachtów czekają, by zabrać gości w rejs po Morzu Czerwonym.

8. Kanion Wadi al-Maudżib (Wadi Mujib) – piękne widoki, kanioning i adrenalina

Osoby lubiące aktywny wypoczynek powinny wybrać się do Wadi al-Maudżib (Wadi Mujib). Tam emocji i adrenaliny dostarczy canoeing. Jest to pokonywanie rwącej rzeki, a właściwie potoku, który płynie wąwozem, w kajaku. Wąwóz Mujib jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc na całym Bliskim Wschodzie. Ciekawostką jest, że Rezerwat Biosfery Wadi Mujib to najniżej położony rezerwat przyrody na świecie – część jego obszaru znajduje się nawet do 400 metrów pod poziomem morza. Na jego obszarze znajdziemy wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym koziorożce, hieny i lisy afgańskie.

Autor: Biuro Podróży CARTER®