Search
Close this search box.
Institut Esthederm

Ekobiologia – sposób na szybsze i zdrowe opalanie

Słońce odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Wpływa na syntezę witaminy D, niezbędnej do absorpcji wapnia w kościach, reguluje rytm dzienno-nocny oraz wzmacnia produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Co więcej, bardzo często słońce poprawia wygląd skóry, przy schorzeniach takich jak łuszczyca czy AZS.

kosmetyki do opalania

Jak opalać się zdrowo?

Słońce to też dawka energii na tyle dużej, że promienie UV nie zatrzymują się na skórze, ale wnikają w głąb, uszkadzając DNA komórek i powodując mutacje. Zmiany odległe, które mają związek z przewlekłą lub ostrą ekspozycją słoneczną to raki skóry i nowotwory (czerniak). Bezpośrednim zaś efektem nadmiernej ekspozycji jest aktywacja procesów starzenia skóry. Objawem tego są przebarwienia, suchość, zwiększona ucieczka wody ze skóry (TEWL), przedwczesne powstawanie zmarszczek oraz angiogeneza.

Zatem, nadmierna ekspozycja na słońce, podobnie jak jej brak, jest szkodliwa. Jak więc skutecznie chronić skórę przed negatywnymi skutkami działania słońca, ale jednocześnie umieć korzystać z jego dobroczynnych właściwości?

Odpowiedź znalazł Jean-Noël Thorel, biolog, farmaceuta i założyciel marki Institut Esthederm. Sam będąc uczulonym na słońce, ale nie chcąc z niego rezygnować, postanowił znaleźć inny sposób na ochronę skóry przed szkodliwym działaniem UV – oparty na współdziałaniu skóry ze słońcem. Skóra sama posiada mechanizmy obronne, trzeba było znaleźć sposób na to, jak je pobudzić. W efekcie długich badań laboratoryjnych powstała opatentowana technologia, nazwana Global Cellular Protection, która stymuluje naturalne mechanizmy obronne skóry, wykazując zdolność do dezaktywowania wolnych rodników tlenowych i ochrony cząsteczek DNA. Działanie zgodnie z biologicznymi funkcjami skóry pozwala zachować kapitał młodości skóry, chroniąc przed fotostarzeniem.

podróże z carter

Kosmetyki do opalania Institut Esthederm to nie tylko doraźna ochrona – to całościowy program dedykowany bezpiecznemu korzystaniu ze słońca. Ochrona zaczyna się już przed wyjazdem. Poprzez odpowiednie przygotowanie skóry do ekspozycji słonecznej optymalizujemy jej naturalną zdolność do ochrony. Dzięki sprayowi Bronz Impulse UVinCellium pobudzamy proces powstawania melaniny, w efekcie uzyskując bardziej długotrwałą opaleniznę.

Odpowiedni dobór kremu do opalania

Opalanie jest naturalną reakcją skóry, która chroni ją przed negatywnym oddziaływaniem słońca. Wybierając produkty ochrony przeciwsłonecznej warto odpowiedzieć na trzy pytania, celem dobrania odpowiedniej ochrony:

Jak Twoja skóra reaguje na kontakt ze słońcem?

Gdzie i kiedy wybierasz się na wakacje?

Jaką opaleniznę chcesz uzyskać po wakacjach?

Zatem dobór kosmetyków ochrony przeciwsłonecznej zależy od rodzaju cery, fototypu, a także indywidualnej podatności na opalanie i planowanej ekspozycji. Institut Esthederm odchodzi od tradycyjnych oznaczeń SPF, proponując klasyfikację opartą na patencie Global Cellular Protection, określoną liczbą „słoneczek”.

Dla osób, które chcą bezpiecznie korzystać z uroków słońca i ich skóra łatwo się opala, rzadko dochodzi do oparzeń słonecznych, wybieramy produkty do twarzy i ciała ADAPTASUN z 2 (**) lub 3 (***) słoneczkami. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) indeks UV jest klasyfikowany według kategorii narażenia: umiarkowanej i wysokiej. Umiarkowana ochrona przed UV odpowiada dwóm „słoneczkom”, czyli umiarkowanej ekspozycji i średniemu nasłonecznieniu. Do bardzo wysokiej i długiej ekspozycji potrzeba wysokiej ochrony – balsamu do ciała i kremu do twarzy ADAPTASUN *** z trzema słoneczkami.

W przypadku skóry, która trudno się opala i często dochodzi do oparzeń słonecznych, a chcących się opalić, korzystamy z balsamów dla skóry wrażliwej ADAPTASUN SENSITIVE z ** lub *** słoneczkami. Wzmocnione działaniem składników aktywnych, będą zapewniać nawilżenie i ukojenie skóry w trakcie opalania.

Specjalistyczna wiedza o biologii komórki pozwala znormalizować reakcje na słońce i lepiej tolerować większe dawki słońca. Dla osób z nietolerancją słońca, o jasnej karnacji, z przebarwieniami czy też z alergią na filtry chemiczne konieczne są produkty specjalistyczne SUN INTOLERANCE. Dla skóry z alergią na filtry chemiczne, z tatuażami, bliznami czy też dla kobiet w ciąży  Institut Esthederm opracował mineralny filtr ochrony przeciwsłonecznej NO SUN. Zaś dla skór z przebarwieniami wypracowane zostało przełomowe rozwiązanie, krem ochronny rozjaśniający przebarwienia.

Kosmetyki do opalania Institut Esthederm

Pamiętajmy, że słońce to nasz przyjaciel, o ile z kontaktu z nim potrafimy korzystać mądrze. Wybierając sprawdzone, profesjonalne i dobrze kosmetyki zapewniamy sobie bezpieczną i zdrową ekspozycję na słońce i piękną opaleniznę po wakacjach.