Search
Close this search box.

Haumana Cruises: Rejs Poerava z Raiatea Taha’a do Bora Bora w 4 dni

Plan wycieczki:

1 Czwartek – Raiatea – Taha’a

O godzinie 14.00 w czwartek zapraszamy gości na pokład luksusowego jachtu Haumana w Uturoa na Ra’iātea

Ekskluzywny rejs rozpoczyna się żeglugą na północ na wody atolu wokół Taha

Rzucenie kotwicy przy wysepce Motu Pufea i powitalna kolacja na pokładzie jachtu

Jeżeli goście dotrą na Raitea z wystarczającym wyprzedzeniem, polecamy im zwiedzenie tej niezwykłej wyspy, która stanowiła serce i źródło migracji ludów polinezyjskich po Oceanii. W języku tahitańskim Ra’iātea oznacza rozświetlone niebo, jej tradycyjna nazwa to Havai’i – ojczyzna ludu Māori. Stanowiła serce starożytnej Polinezji i to najprawomocniej stąd rozpoczęły się zorganizowane wyprawy, które skolonizowały Hawaje, Nową Zelandię (Aotearoa) oraz inne części wschodniej Polinezji. Na południowo wschodnim brzegu leży założone ok. 1000 r. n.e. historyczne centrum kultury Taputapuātea marae, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Taputapuātea leży w sercu polinezyjskiego trójkąta – ogromnego obszaru Pacyfiku pokrytego rozsianymi wyspami – ostatniej części Ziemi, która została zasiedlona przez ludzi. Taputapuātea marea było centrum tego świata. Marae znajduje się pomiędzy wodą i ziemią, na krańcu półwyspu wysuniętego wgłąb laguny otaczającej wyspę Ra’iātea. Taputapuātea marae była poświęcona bogu ‘Oro w miejscu, gdzie świat żywych (Te Ao) stykał się ze światem bogów i przodków (Te Po). Marae Taputapuātea wyrażała także władzę polityczną i wzajemne relacje pomiędzy plemionami. Wzrost znaczenia Taputapuātea wśród marae na Raiatei i w całym regionie był związany z linią wodzów Tamatoa ari’i i ekspansją ich władzy. Taputapuātea było centrum politycznego sojuszu, który łączył większość Polinezji. Sojusz podtrzymywały regularne zgromadzenia wodzów, wojowników i kapłanów, którzy przybywali z innych wysp, aby spotkać się w Taputapuātea. Budowa łodzi ze statecznikami zaburtowymi i niezwykłe umiejętności nawigacji oceanicznej były kluczowe dla stworzenia i utrzymania tej sieci zależności.

O godzinie 14.00 zapraszamy gości na pokład luksusowego katamaranu Humana, gdzie powita ich rdzennie polinezyjska załoga muzyką graną na ukulele i naszyjnikami z kwiatów lei. Po zaokrętowaniu wyruszamy po turkusowych wodach atolu na północ od wyspy Taha’a. Później popłyniemy nieco na południe rzucając wreszcie kotwicę przy wysepce Motu Pufea, gdzie podamy gorącą kolację.

2 Piątek – Taha’a – Bora Bora

Śniadanie w lagunie, po którym goście mogą zrelaksować się na plażach wysepki Motu Tautau.

Wycieczka na brzeg – zwiedzanie farmy pereł i plantacji wanilii

Po południu jacht żegluje po lagunie na zachodniej stronie wyspy Taha’a

Po kolacji podanej na pokładzie jachtu Haumana wypływa w kierunku Bora Bora

Po śniadaniu na pokładzie luksusowego jachtu Haumana goście mają okazję zejść na ląd na wyspie Taha’a należącej do zachodniej grupy Wysp Pod Wiatrem Francuskiej Polinezji. Tę niewielką wyspę o powierzchni 90 km kw. otacza ta sama rafa koralowa co położoną nieco na południe wyspę Ra’iātea. Goście zwiedzą farmę pereł, z których jakości słynie Taha’a, a później plantację wanilii. Jej zapach jest tak intensywny, że Taha’a jest znana również jako Wyspa Waniliowa – tu produkowane jest blisko 90% wanilii eksportowanej z Francuskiej Polinezji.

3 Sobota – Bora Bora

Po śniadaniu podanym na pokładzie luksusowego jachtu Haumana goście mają czas zrelaksować się w wodach laguny Bora Bora, pływać kajakami, na desce lub nurkować

Opcjonalnie możliwe jest zorganizowanie dodatkowych wycieczek

Obiad podamy na wysepce Motu Teveiroa

Późnym popołudniem jacht żegluje wokół Bora Bora, w trakcie żeglugi serwujemy kolację

Po śniadaniu podanym, gdy luksusowy jacht kotwiczy w lagunie goście mają czas na rozkoszowanie się w wodach atolu Bora Bora – mogą pływać na desce lub kajakiem, nurkować z fajką w bajecznych wodach wśród płaszczek i niegroźnych rekinów. Opcjonalnie, goście mogą wybrać się na wycieczkę na Motu Taveiroa . Wczesnym popołudniem zapraszamy gości na obiad, a następnie luksusowy jacht żegluje wokół Bora Bora. Po kolacji na pokładzie Haumana wyrusza w rejs w kierunku Taha’a.

4 Niedziela – Bora Bora

Po śniadaniu luksusowy jacht Haumana zawija do portu Vaitape na Bora Bora

O godzinie 10.00 kończy się ekskluzywny rejs po Wyspach pod Wiatrem.

Po śniadaniu jacht wpływa do portu Vaitepe, gdzie o 10.00 kończy się nasz wspólny rejs. Goście schodzą na brzeg wyspy, która w lokalnym dialekcie była zwana „Pora pora mai te pora”, czyli „stworzona przez bogów”. Bora Bora to tak na prawdę nie jedna wyspa, a ich grupa o łącznej powierzchni ok. 30 km kw., należąca do Wysp pod Wiatrem archipelagu Wysp Towarzystwa Francuskiej Polinezji. Leży 230 km na północny-zachód od Papeete na Tahiti. Główna wyspa jest otoczona przez lagunę i koralową rafę barierową, a w jej środku wznoszą się pozostałości wygasłego wulkanu, któremu zawdzięczamy powstanie wyspy. Mt Pahia i Mt Otemanu wznoszą się na wysokość 727 m.

Udostępnij podróż

Zapytaj o wycieczkę