Search
Close this search box.

Jesienne domy i ogrody Szkocji i północnej Anglii 5 dni/4 noce

Wielka Brytania

Zapraszamy Was, byście wspólnie z Belmond Royal Scotsman odkrywali jesienne ogrody podczas podróży na południe przez Lake District w północno zachodniej Anglii, wyżyny Yorkshire Dales w północnej Anglii oraz południowo zachodnią Szkocję. W luksusowych wnętrzach i z obsługą, które tylko pociągi Belmond potrafią zapewnić, dotrzecie do prawdziwych domów, których historia obejmuje setki lat i zajrzycie do niezwykłych ogrodów w wielu odsłonach – abstrakcyjnych, nowoczesnych czy klasycznych.

Plan wycieczki:

1 Edynburg

Wczesnym popołudniem luksusowy pociąg turystyczny Belmond Royal Scotsman wyrusza ze stolicy Szkocji Edynburga na południe podążając wzdłuż dramatycznego wschodniego wybrzeża. Goście mają czas na urządzenie się w luksusowych przedziałach i podziwiane przepięknych widoków dzikiego Morza Północnego. Goście wysiądą z pociągu w wiosce Alnmout. Stąd udadzą się na zwiedzanie ogrodów i arboretum rezydencji Howick Hall, rodowej siedziby earlów Grey (m.in. mieszkał to premier Anglii Charles, 2. Earl Grey – którego imię nosi słynna herbata). Miejsce to jest własnością rodziny Greyów od 1319 r., jednak obecne budynki pochodzą głównie z 1782 r. ze zmianami, które nastąpiły w 1928 r. po pożarze, który strawił dwa górne piętra rezydencji. W zachodnim skrzydle rezydencji nadal mieszkają potomkowie earlów – Charles Baring, 2. Baron Howick z Glendale. Ogrody otaczające rezydencję słyną z rzadkich okazów roślin I są niezwykle cenione przez miłośników ogrodnictwa. Po zwiedzaniu goście wracają do pociągu na wystawną, nieformalną kolację, podczas gdy Belmond Royal Scotsman rusza do nadmorskiego miasta Scarborough.

2 Penrith

Rankiem goście mogą zrelaksować się przy śniadaniu podczas gdy luksusowy pociąg Belmond Royal Scotsman jedzie po linii kolejowej Settle – Carlisle. Gdy pociąg zbliży się do wiaduktu Ribblehead, zaprosimy ich na balkon wagonu obserwacyjnego bowiem widok długiego na 400 m. kamiennego wiaduktu o 24 łukach wznoszącego się 32 m. nad doliną Batty Moss jest niezapomniany. Zabytkowy wiadukt budowano przez 5 lat a przy budowie, którą ukończono w 1875 r., pracowało ponad 2300 robotników (z których ponad 100 poniosło śmierć na placu budowy).

Goście spożywają wczesny obiad, gdy pociąg zmierza w stronę miasta Hexham, które powstało wokół opactwa założonego w 674 r. przez Wilfryda z Yorku (z oryginalnego klasztoru zachowała się krypta zbudowana z kamieni pochodzących z rzymskich budowli w okolicy, natomiast większość obecnego opactwa pochodzi z XI w.). W Hexham wysiądą, by zwiedzić zamek Chipchase – imponującą, prywatną renesansową rezydencję, w skład której wchodzi XIV w. obronna wieża sygnalizacyjna Pele) oraz jej wspaniałe ogrody, z których rozpościerają się przepiękne widoki ponad rzeką Tyne. Wieczorem na pokładzie pociągu zmierzającego na zachód do Penrith goście delektują się pyszną nieformalną kolację, po której w wagonie obserwacyjnym wieczór gościom umili tradycyjna muzyka grana na żywo.

3 Derwentwater

Dzisiejszego dnia podróży goście dotrą na brzeg pięknego jeziora Derwent Water, leżącego w sercu Parku Narodowego Lake District. Ranek spędzą odwiedzając tę przepiękną okolicę, która nie tylko była inspiracją dla popularnej opowieści dla dzieci „Piotruś Królik” Beatrix Potter, ale również lokalizacją, w której nakręcono m.in. sceny do 7. części Gwiezdnych Wojen: Przebudzenie Mocy. Obiad zostanie podany w domu Władców Inglewood, po którym goście zostaną zaproszenie na prywatne zwiedzanie ich historycznej rezydencji – Hutton-in-the-Forest. Jej historia sięga końca XIII w. I splata się z legendami arturiańskimi. Od 1605 r. jest własnością rodziny Fletcher-Vane. Oryginalnie był średniowieczną twierdzą I z tych czasów zachowała się obronna wieża sygnalizacyjne Pele. Wokół niej rodzina budowała i przebudowywała rezydencję dzięki czemu dom stał się eklektycznym zbiorem historycznych stylów od XVII w. do czasów współczesnych. W latach 30. XVIII w. powstał ogrodzony ogród, w którym znajduje się cenna i bogata kolekcja roślin zielonych. Po zwiedzaniu goście wracają do pociągu, gdzie czeka na nich wyśmienita, nieformalna kolacja podczas gdy pociąg rusza na północ

4 Dumfries & Galloway

Tego ranka pociąg zawraca na północ przekraczając z powrotem szkocką granicę powracając do Dumfries i Galloway. Goście wysiądą z pociągu by zwiedzić Ogród Kosmicznych Rozważań (Garden of Cosmic Speculation) – zajmujący 12 ha powierzchni ogród rzeźb stworzony przez uważanego za twórcę postmodernizmu architekta i autora książek – Charles Jencks wokół jego domu – Portrack House. Tak jak znaczna część pozostałych prac Jencksa ogród jest inspirowany przez współczesną kosmologię i matematykę. Zarówno architektura krajobrazu ogrody, jak i znajdujące się w nim rzeźby nawiązują do naukowej tematyki, obejmującej czarne dziury i fraktale. Nie ma tu wielu roślin, jednak ukazuje matematyczne formuły i zjawiska naukowe w środowisku, w którym elegancko połączone naturę ze stworzonymi przez architekta symetrią i krzywymi. Ogród jest unikalny – czasami jest porównywany z abstrakcyjnym ogrodem Mała Sparta (Little Sparta) we wzgórzach Pentland niedaleko Edynburga.

Po obiedzie goście opuszczą pociąg w Sanquhar aby odwiedzić zamek Drumlanrig, siedziby księcia i księżnej Buccleuch i Queensberry. Odkryją zapierające dech w piersiach widoki na dolinę Nith i zbudowany w latach 1679-1689 z. różowego piaskowca „Różowy Pałac” Drumlanrig. Jest on uważany za jednej z najwspanialszych przykładów renesansowej architektury końca XVII w. Pierwszy książę Queensberry, William Douglas, wybudował zamek na miejscu starożytnej fortecy Douglas. Zamek ma 120 pokoi, 17 wieżyczek i cztery wieże. W 1984 r. na fotografiach lotniczych odkryto zarysy rzymskiego fortu około 350 m. na południowy wschód od zamku Drumlanrig. Fort ten został częściowo odkopywany w 2004 r. na potrzeby programu telewizyjnego Time Team. W zamku przechowywana jest część kolekcji książąt Buccleuch w tym obrazy Rembrandta („Stara kobieta czytająca książkę” – obecnie wypożyczony Szkockiej Galerii Narodowej) i „Madonna z kądzielą” Leonarda da Vinci (obraz skradziono w 2003 r, ale został cztery lata później odnaleziony w Glasgow), jak również wiele innych obrazów, gobelinów i dzieł sztuki. To goście mogą wybrać z kilku opcji – podziwiania niezwykłej architektury, wędrówki po wspaniałych formalnych ogrodach, czy też zwiedzania zbiorów z książęcej kolekcji. Po powrocie na pokład pociągu goście zostaną zaproszeni na pożegnalną kolację – łączącą wyborne potrawy z uroczystą, formalną oprawą. Po niej mogą udać się do wagonu obserwacyjnego na muzyczne pożegnanie.

5 Edynburg

W trakcie, gdy luksusowy pociąg wraca do Edynburga goście raczą się przyjemnym śniadaniem.

Informacje o wyprawie:

Terminy wyjazdów
  • 2019: IX – 6.
Ceny
  • Od 5 650 £ za osobę w przedziale dwuosobowym.
Zawiera

Ponad normalnie wliczone w cenę podróży pociągiem Belmond Royal Scotsman, w trakcie tej wycieczki w cenie znajdują się poniższe atrakcje i udogodnienia:

  • Towarzystwo specjalnych opiekunów w trakcie podróży: fotografa Patsy Floyd i autorki – Susan Chivers;
  • Ekskluzywna wizyta w ogrodach Howick Hall;
  • Zwiedzanie z przewodnikiem zamku i ogrodów Chipchase;
  • Zwiedzanie zamku Drumlanrig;
  • Wstęp do ogrodów Kosmicznych Rozważań (Garden of Cosmic Speculation).

Udostępnij podróż

Zapytaj o wycieczkę