Search
Close this search box.

Oaxaca – „kraina wielu miłości”

Niewiele jest miejsc na świecie niezadeptanych jeszcze przez masową turystykę, a stan Oaxaca (wym. „łahaka”) w południowym Meksyku jest jednym z nich. W naszej luksusowej podróży po kraju Azteków przybliżamy Państwa do poznania tej nieskomercjalizowanej, autentycznej krainy. Po raz kolejny pokażemy Państwu, że ekskluzywne wczasy w Meksyku to nie tylko Półwysep Kalifornijski i Jukatan, ale też niesamowita ilość doświadczeń. Warto nastawić się na nowe doznania, gdyż stan Oaxaca przeżywa się wszystkimi zmysłami naraz.

Wycieczka po Oaxaca w Meksyku to zanurzenie się w autentyczną kulturę stanu z fascynującymi przeżyciami. Od poznania lokalnej gastronomii, uznawanej za meksykańską kuchnię gourmet, poprzez odwiedzenie pradawnych miejsc archeologicznych, niezwykłe krajobrazy, aż po tradycyjne rękodzieło. Doświadczą Państwo przygody, poznając kulturę lokalnej społeczności zapoteckiej, czy biorąc udział w warsztatach gastronomicznych. Oprócz tego czeka Państwa wiele więcej niesamowitych wrażeń, takich jak indiański rytuał temazcal lub wizyta w fabryce kosmetyków naturalnych. Jeśli Państwa marzeniem są ekskluzywne wczasy w Meksyku, to jesteśmy po to, by je spełnić!

Plan wycieczki:

1 Miasto Oaxaca

W dniu dzisiejszym odpoczną Państwo po podróży, przechadzając się po mieście i stolicy stanu, Oaxaca. Będą mogli Państwo przejść uliczkami kolonialnej części miasta, które ma moc atrakcji i zwiedzać wspaniale zachowane, kolorowe uliczki, które o każdej porze dnia i nocy tętnią życiem. Koniecznie należy zobaczyć kościół św. Dominika, w dużej części wyłożonego złotem, słynny market Benito Juarez, czy katedrę miejską. Warto wstąpić na jakikolwiek bazarek, których w mieście co niemiara i spróbować typowej dla tego miasta przekąski, czyli słodkiej bułki przypominającej polską drożdżówkę w towarzystwie kubka gorącej czekolady, która przecież pochodzi z Meksyku 😊. Wielbicielom czekolady polecamy także wizytę w słynnej sieci Chocolate Mayordomo, gdzie można zaopatrzyć się w ten naturalny poprawiacz humoru. I koniecznie trzeba spróbować tutejszej autentycznie gorzkiej czekolady! Gorzkiej, to znaczy 100% kakao i dosłownie zero cukru.

2 Monte Alban

Dzisiaj będą Państwo eksplorować tajemnicze ruiny Monte Alban, dawne miasto zapoteckie i jak uważają niektórzy naukowcy – pierwsza metropolia Ameryki Północnej. Rozpoznawane dzięki swojej malowniczemu położeniu na szczycie góry, dosłownie nad miastem Oaxaca, miasto to odgrywało ważną rolę w historii Mezoameryki. Miało duży wpływ na cywilizacje majańskie na Jukatanie, a w późniejszym czasie na imperium azteckie, które zdominowało środkowy Meksyk. Po wycieczce na Monte Alban sugerujemy powrót do miasta Oaxaca i zanurzenie się w lokalnej gastronomii, próbując typowych potraw „oaxaqueños”. Wśród tych dań znajdzie się respektowany i podrabiany w całym kraju ser „quesillo” (oryginał dostaniemy tylko tu, w stanie Oaxaca), salsa mole, na którą składa się kilkadziesiąt różnych rzeczy, a bazą do niej jest czekolada, czy „chapulines” – przekąski tylko dla odważnych – są to smażone owady podobne do naszych polskich koników polnych, którą przyprawia się solą i czosnkiem bądź ostrą papryką. Nie może także zabraknąć „tamales”, wyrabianych z mąki kukurydzianej z różnymi dodatkami i zawiniętych w liście palmowe lub bananowców, czy tlayudas – grillowanej tortilli z wybranymi składnikami w środku.

3 Tradycje zapoteckie w Teotitlan del Valle

Stan Oaxaca znany jest nie tylko z lokalnej gastronomii, ale też z tradycji tkania, dlatego też dzień trzeci spędzą Państwo na warsztatach tkactwa i wyszywania. Narodziły się one tutaj ponad 300 lat temu, a techniki wyszywania i tkania praktykowane są w niezmieniony sposób od tamtego czasu. Nauczą się Państwo o naturalnych barwnikach i tradycyjnych metodach produkcji dywanów, koców, czy nakryć. Przed powrotem do miasta odwiedzą Państwo lokalną destylarnię mezcalu, zwanego „ojcem tequili”, wytwarzanego z agawy. Trunek ten w ostatnich latach zdobył mocno na popularności, uznany został za meksykański alkohol gourmet. Produkowany jest w kilku stanach Meksyku, jednak ten najlepszy wciąż wytwarza się w Oaxaca.

4 Oaxaca - kuchnia od kuchni

W dniu dzisiejszym poznają Państwo współczesne smaki stanu Oaxaca ze światowej sławy i jednym z najważniejszych kucharzy Meksyku, Alejandro Ruiz Olmedą. Pierwszym krokiem będzie odwiedzenie głównego marketu i zrobienie zakupów, gdzie będą mogli Państwo podziwiać niezwykłą feerię kolorów i zapachów różnorodnych owoców i warzyw. W trakcie spersonalizowanego kursu gotowania, mistrz kuchni zabierze Państwa w niesamowitą podróż po smakach i zapachach regionalnej gastronomii. Pokaże także nieznane dotąd kombinacje i połączenia różnych potraw i składników, dzieląc z Państwem ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Wszystko to okraszone zostanie degustacją lokalnych trunków, czyli znanego już Państwu mezcalu.

5 Rytuał Temazcal

Dzisiaj dołączą Państwo do lokalnego szamana, by wziąć udział w ceremonii oczyszczenia. Rytuał zwany Temazcal to staroindiańska praktyka oczyszczania ciała i duszy przy pomocy rozgrzanych kamieni wraz ze starannie wyselekcjonowanymi ziołami. Ceremonia ta zabierze Państwa w podróż w głąb samego siebie, a przy tym będzie unikatowym i niezapomnianym doświadczeniem. Po wszystkim będą Państwo mieli okazję spróbować lokalnego, indiańskiego jedzenia.

6 Hierve el Agua

Jechać do Oaxaca i nie zobaczyć tego cudu natury to jak być we Włoszech i nie zjeść pizzy. Dzisiaj zobaczą Państwo najpopularniejszą atrakcję tego stanu i jedno z dwóch tak unikatowych miejsc na świecie, czyli Hierve el Agua. „Zastygnięty wodospad” odbiera dech i ukazuje ogromną potęgę natury. Warto spędzić tu trochę więcej czasu podziwiając Hierve el Agua zarówno z góry, jak i z dołu oraz nacieszyć oczy rozpościerającymi się dookoła wspaniałymi górskimi pejzażami.

7 Puerto Escondido

W dniu dzisiejszym wstaną Państwo wcześnie rano, by prywatnym samolotem wybrać się na wybrzeże Pacyfiku, do miasteczka znanego w całym Meksyku, Puerto Escondido. To miejsce, które nigdy nie śpi, a słynie z tego, że dzięki ogromnym falom jest idealnym miejscem do surfowania w Meksyku. Nie można mu odebrać także uroku i wspaniałej, długiej na kilka kilometrów, piaszczystej plaży. Dzień ten będzie przeznaczony słodkiemu, plażowemu lenistwu w otoczeniu przepysznych tropikalnych drinków i cudownych palm kokosowych.

8 Kajak po lagunie Manialtepec

Dzisiejszego dnia po śniadaniu, wybiorą się Państwa na wycieczkę kajakową z prywatnym przewodnikiem do Laguny Manialtepec. Ten chroniony przez rząd meksykański obszar przyrodniczy to ogromna różnorodność zwierząt, ptaków, gadów, płazów i ssaków. Dodatkową opcją może być pozostanie na lagunie Manialtepec aż do wieczora, kiedy to mogą Państwo być świadkami bajecznej bioluminescencji w wykonaniu świecącego planktonu.

9 Powrót do Oaxaca

Dziewiątego dnia Państwa podróży po stanie Oaxaca wrócą Państwo do stolicy, by spędzić tu ostatnie chwile przed wylotem i nacieszyć oczy niespotykaną feerią barw. Warto także zwiedzić miejsca, których jeszcze Państwo nie widzieli lub te, które szczególnie się Państwu spodobały.

Udostępnij podróż

Zapytaj o wycieczkę