Search
Close this search box.

Wycieczki objazdowe po Meksyku i autentyczny Jukatan

Jukatan – Wycieczki objazdowe i autentyczne hacjendy

Idealne wakacje rodzinne na Jukatanie i wycieczki objazdowe po Meksyku nie zawsze muszą oznaczać pobyt w luksusowym hotelu. Wiele osób w dzisiejszych czasach szuka przygody, autentycznych doświadczeń Meksyku, a przede wszystkim niezapomnianych chwil z rodziną czy przyjaciółmi. Wychodząc ku temu naprzeciw i na chwilę zapominając o takich hotelach jak Grand Velas Riviera Maya, Belmond Maroma Resort & Spa czy Hotel Xcaret, proponujemy Wam pobyt w prawdziwych meksykańskich hacjendach, niejednokrotnie z ciekawą historią, charakterem i unikalnością. Zadbamy o to, by Wasze wymarzone wczasy na Jukatanie były po prostu niesamowite. Zapraszamy na ekskluzywne wakacje w Meksyku w hacjendach, a na sam początek proponujemy zwiedzanie najważniejszych atrakcji Półwyspu Jukatan. Region ten słynie przede wszystkim z ruin miast Majów oraz bajecznych plaż Morza Karaibskiego. My jednak chcemy pokazać, że to tylko ułamek tego, co oferuje ten magiczny region!

Jakie są największe atrakcje Jukatanu?

Cenotes

Jeśli wybieracie się na wycieczki objazdowe po Meksyku, to na początku warto wiedzieć, że największe atrakcje (przynajmniej na na tym półwyspie) położone są od siebie relatywnie niedaleko – kilka godzin jazdy samochodem. Jeśli wybieracie się w luksusowe podróże po Jukatanie nie możecie pominąć odwiedzenia unikalnego miejsca na świecie, czyli cenotes. Są to głębokie podziemne studnie wapienne z krystalicznie czystą wodą. Powstały one wiele milionów lat temu wskutek uderzenia meteorytu. Ogólnie na Jukatanie znajduje się ponad 6 tysięcy cenotes. Najgłębszy ze wszystkich ma niewiarygodną głębokość prawie 340 m. Te unikalne, podziemne studnie cuda oferują zwiedzającym możliwość nurkowania lub pływania na średniej głębokości 30-50 m.

Chichén Itzá

Podróż na Jukatan dla wielu turystów nie ma sensu bez wizyty w słynnym Chichen Itza, czyli świętym mieście Majów. Ten ponadtysiącletni obiekt historyczny znajduje się na liście UNESCO. Na terenie starożytnego miasta liczącego 5 kilometrów kwadratowych znajdziemy także skarb kulturowy i archeologiczny, czyli świątynię Kukulkan. Miejsce to, oprócz bycia jednym z najbardziej instagramowych na świecie, jest równocześnie jednym z siedmiu nowych cudów świata. Chichén Itzá ma w sobie coś niezwykłego – przechadzając się po ruinach można poczuć magię unoszącą się w powietrzu.

Wybrzeże karaibskie – Riwiera Majów, Cancun i Tulum

Nie sposób nie wspomnieć o jednym z najbardziej ekskluzywnych miejsc w Meksyku, czyli Riwierze Majów. Ta oaza luksusu oferuje szeroką gamę najlepszych światowych resortów i hoteli. Oszałamiające piękno plaż i sąsiedztwa Morza Karaibskiego powodują, że z tego miejsca nie chce się wracać. Z kolei bogactwo atrakcji sprawia, że ciężko się tutaj nudzić. Jeśli szukacie idealnego miejsca na nurkowanie, kitesurfing, pływanie z żółwiami, czy snorkeling – zapraszamy na Riwierę Majów. Riviera Maya zapewnia również niezwykłe doświadczenia – można wybrać się do podwodnego muzeum MUSA bądź eksplorować pobliską rafę koralową.

Jeden z najpopularniejszych ostatnimi czasy, region wypoczynkowy Riwiera Majów ma do zaoferowania niekończącą się feerię barw, smaków i zapachów.
Tulum jest znany głównie ze swoich zjawiskowych, niebiańskich plaż, ale także ze stanowisk archeologicznych, doskonale przedstawiają to, jaka była majańska kultura. Choć jeszcze kilka lat temu miasteczko to nie było bardzo, dzisiaj stało się butikową stolicą Meksyku, bardzo instagramową i popularną szczególnie wśród młodych ludzi.

Warto odwiedzić także popularny już na całym świecie Cancun, który jest najczęściej wybieranym meksykańskim kierunkiem wśród amerykańskich i europejskich turystów. By odnaleźć niebo na ziemi nie musimy szukać daleko, wystarczy wybrać się na pobliskie wyspy Cozumel lub Isla Mujeres.

Izamal

Miasto jednego koloru, czyli fantastyczny Izamal urzeka architekturą, wspaniale zachowanym stylem kolonialnym budynków, ale przede wszystkim… żółtą barwą. To miejsce, które ma obsesję na punkcie tego koloru. Przechadzając się po Izamal zauważycie, że większość domów wraz z dachami została pomalowana właśnie na żółto. Wszystko to stało się za sprawą wizyty św. Jana Pawła II w 1993 roku, a budynki do tej pory nie wróciły do swoich pierwotnych kolorów. Poczujecie tutaj iście majańską atmosferę – z każdej strony słychać język Majów.

Merida

Jeśli wybieracie się na wycieczki objazdowe po Meksyku, a już szczególnie po tej części kraju, to nieodzowna będzie wizyta w Meridzie. Stolica stanu Jukatan, a przy okazji jego największe miasto, to feeria barw i zachwycających kolonialnych uliczek, niezapomnianych spacerów po zachodzie słońca i niewiarygodnie przyjaznych ludzi. To jedno z najstarszych miast Meksyku na pewno skusi Was przepysznym regionalnym jedzeniem, które ze względu na swoją wyjątkowość, znane jest w całym kraju. Ciekawa historia miasta, liczne zabytki i atrakcje turystyczne to obowiązkowe punkty do poznania. Będąc w Meridzie, koniecznie spróbujcie Xtabentún, napoju, który produkowany jest z rośliny o tej samej nazwie. W języku majańskim oznacza „pnącze, które rośnie na kamieniu” i według legendy miało być symbolem kobiety, która uwodzi mężczyzn.

Prawdziwe hacjendy meksykańskie

Wisienką na torcie Waszych niezapomnianych wakacji będzie odwiedzenie i zatrzymanie się w prawdziwej meksykańskiej hacjendzie. Większość z nich, a szczególnie te z Półwyspu Jukatan pochodzą jeszcze z czasów kolonizacji przez Hiszpanów i prawie zawsze skrywają w swych murach niesamowite historie do opowiedzenia. Unikalne doświadczenie spędzenia czasu w jednej z takich hacjend zapozna Was bliżej z dziejami tego miejsca. Co więcej, zabierze Was w niesamowitą podróż po przeszłości i na pewno nie pozostawi obojętnymi. Dzisiaj hacjendy meksykańskie przerobione są w dużej mierze na hotele i stanowią nie lada atrakcję turystyczną nie tylko dla gości zatrzymujących się w nich, ale także dla żądnych wrażeń turystów spoza hotelu. Wiedząc, że często stanowią one ważny punkt spotkań najważniejszych osób w Meksyku, a także są miejscem nagrań meksykańskich telenowel, warto przygotować się na unikalne doświadczenie i niezapomniane chwile. Z nami możecie zatrzymać się w trzech wspaniałych hacjendach, Santa Rosa, Temozón Sur oraz Uayamon.

 

Autor: Biuro Podróży CARTER®