Search
Close this search box.
luksusowe hotele w Indiach, podróże do indii szyte na miarę, co warto zwiedzić w Indiach, ciekawostki o indach, atrakcje Indii (3)

Niewiarygodne Indie – kraj niespodzianek, czyli 15 rzeczy, których nie wiedziałeś o Indiach

Ze swoją sporo ponad miliardową społecznością stanowi drugi najbardziej zaludniony kraj na świecie, a o słynnym systemie kastowym słyszał niemal każdy człowiek. To jednak nie koniec ciekawostek, bo Indie są niezwykle intrygującym i nieprzewidywalnym państwem. Tutaj filozofia przeplata się z religią, naukowe osiągnięcia ze sztuką, a sami mieszkańcy mogą pochwalić się jedną z najciekawszych kultur, z której garściami czerpie nowoczesny Zachód. Dzisiaj, oprócz tego, że zapraszamy Was w podróż po tym wspaniałym kraju, to przedstawimy także najbardziej interesujące ciekawostki o Indiach.

Co warto wiedzieć o Indiach?

 • To gratka dla smakoszy: historia pokazuje, że dzięki popularyzowaniu buddyjskich nauk, bycie wegetarianinem w Indiach na przestrzeni czasu stało się bardzo powszechne. Na tyle, że nawet zachodnie sieci restauracji obecne w Indiach, m.in. KFC, oferują prawdziwe wegetariańskie menu. Tutaj też znajdziemy największą ilość wegetarian na świecie!
 • To właśnie Indie uznawane są za kolebkę jogi i filozofii ajurwedyjskiej.
luksusowe hotele w Indiach, podróże do indii szyte na miarę, co warto zwiedzić w Indiach, ciekawostki o indach, atrakcje Indii (5)
 • W latach 60-tych członkowie najsłynniejszego zespołu muzycznego w historii, The Beatles, spędzili 2 miesiące na medytacji w światowej stolicy jogi i hippisów, indyjskim mieście Rishikesh.
 • W Indiach ma miejsce Holi Festival, który trwa dwa dni. Holi obchodzone jest zwykle w marcu, celebruje się wówczas miłość, wiosnę oraz nadejście nowego życia. Indie to także kraj, który ma aż 26 różnych świąt i festiwali.
luksusowe hotele w Indiach, podróże do indii szyte na miarę, co warto zwiedzić w Indiach, ciekawostki o indach, atrakcje Indii (1)
 • W Indiach występują aż 22 oficjalne języki!
 • Indie mogą pochwalić się najpiękniejszymi i najmniej turystycznymi plażami na świecie – znajdziecie je na Lakszadiwach i Andamanach.
luksusowe hotele w Indiach, podróże do indii szyte na miarę, co warto zwiedzić w Indiach, ciekawostki o indach, atrakcje Indii (8)
 • Miasto Udaipur w Radżastanie  uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie.
 • Doskonałym środkiem transportu do zwiedzania Indii jest motocykl. Indie z perspektywy dwóch kółek w stylu Royal Enfield lub Harley Davidson to ogromna dawka niezapomnianych wrażeń. Sikkim, Kerala, Radżastan czy Dardżyling oferują mniej uczęszczane trasy, gdzie trudno spotkać turystów.
 • W Indiach znajduje się co najmniej 15 luksusowych ośrodków zaliczanych do najlepszych hoteli świata.
 • Kraj ten uchodzi za trzeci (po USA i Chinach) na świecie pod względem ilości miliarderów! Szacuje się, że jest ich około 140. Przy okazji ciekawostką jest fakt, że to również państwo, w którym panują ogromne nierówności społeczne. W 2019 roku obliczono, że najbogatsze 10% indyjskiej populacji posiadało około 80,7% bogactwa, a górny 1% populacji (pod względem bogactwa) zarabiał 21% całkowitego dochodu kraju.
 • Jeśli chodzi o liczby, to warto dodać, że niemal 70% światowych przypraw pochodzi właśnie z Indii! Najpopularniejsze z nich to czarny pieprz, cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, papryka, kurkuma i wanilia.
luksusowe hotele w Indiach, podróże do indii szyte na miarę, co warto zwiedzić w Indiach, ciekawostki o indach, atrakcje Indii (6)
 • Kumbh Mela to hinduskie święto obchodzone mniej więcej co 12 lat. Odbywa się w czterech nadrzecznych miejscach pielgrzymek, w których ludzie biorą rytualne kąpiele. Zwykło się uznawać, że kąpiel w jednej z nich jest sposobem na zadośćuczynienie za błędy z przeszłości i ma zdolność oczyszczenia ludzi z grzechów. Przy okazji, Kumbh Mela w 2011 roku była największym zgromadzeniem ludzi na świecie. Zebrało się ponad 75 milionów pielgrzymów, a tłum był tak ogromny, że można go było zobaczyć z kosmosu!
 • Gir National Park – jest domem dla populacji około 700 lwów.
luksusowe hotele w Indiach, podróże do indii szyte na miarę, co warto zwiedzić w Indiach, ciekawostki o indach, atrakcje Indii (7)
 • Nie znaczy tak. W przeciwieństwie do tego, co znany z zachodniej kultury, kiwanie głową z lewej do prawej oznacza TAK. Bardzo ważny fakt, o którym należy pamiętać, gdy chcemy uniknąć mylących czy zabawnych sytuacji.
 • W Indiach jest około 6 milionów Hidżrów, czyli osób trzeciej płci. Większość z nich to mężczyźni lub osoby interpłciowe, jednak znajdziemy tu również płeć żeńską. Zazwyczaj Hidżrowie określają się jako kobiety i ubierają w tradycyjne kobiece stroje.
luksusowe hotele w Indiach, podróże do indii szyte na miarę, co warto zwiedzić w Indiach, ciekawostki o indach, atrakcje Indii (1)
Autor: Biuro Podróży CARTER®