Search
Close this search box.
sri lanka zwiedzanie

Wycieczki objazdowe po Sri Lance

Sri Lanka otwiera swoje granice dla turystów 21 stycznia 2021!

To wspaniała wiadomość dla miłośników dalekich, egzotycznych podróży. Soczyście zielona i pachnąca curry wyspa na Oceanie Indyjskim jest znowu otwarta.

Co warto zwiedzić na Sri lance?

Wyspa znana do roku 1972 pod nazwą Cejlon. Wody Zatoki Bengalskiej obmywają Sri Lankę od wschodu, a od południa – ciepłe i krystaliczne wody Oceanu Indyjskiego. Sri Lanka jest niesamowicie ciekawym i zróżnicowanym krajem, zarówno pod względem przyrodniczym, kulturowym, jak i historycznym.

Sri Lanka – najważniejsze atrakcje turystyczne i pomniki z listy UNESCO:

Święte miasto Anuradhapura

Anuradhapura na Sri Lance to historyczna stolica syngaleskiego państwa buddyjskiego. Miasto to przeżywało rozkwit w III wieku przed naszą erą. Ta święta osada powstała wokół figowca Buddy, czyli tak zwanego świętego drzewa oświecenia Bodhi. Anuradhapura była przez 1 300 lat duchową i polityczną stolica Cejlonu. Inwazja w 993 r. zakończyła świetność miasta. Przez długie lata miejsce porastała gęsta dżungla. Zostało na nowo odkryte w 1820 roku przez brytyjską ekipę ekspedycyjną. W związku z tym pałace, klasztory i inne zabytki Anuradhapury na nowo są dostępne dla zwiedzających. Wśród ruin tej starożytnej osady zachowały się buddyjskie świątynie, dom jałmużny i klasztor Abhayagiri.

Polonnaruwa – ruiny miasta-ogrodu i dawnej stolicy

Polonnaruwa to jeden z zabytków należących do tzw. Trójkąta Kulturalnego Sri Lanki. Po inwazji Anuradhapury w 993 roku przez hinduskiego władcę Rajaraja Chola I Polonnaruwa została drugą stolicą Cejlonu.  Niegdyś była to okresowa rezydencja królewska, gdzie powstały liczne obiekty religii hinduistycznej, między innymi świątynia boga Śiwy. Dlatego odwiedzający podziwiać tam mogą obiekty  powstałe za panowania dynastii Ćolów oraz monumentalne ruiny spektakularnego miasta-ogrodu z XII wieku. Tą pradawną stolicę królestwa Syngalezów teraz porasta dżungla i została wpisana na listę UNESCO w 1982 roku. Dziś przyciąga tłumy odwiedzających. Polonnaruwa położona jest godzinę jazdy od Dambulli, skąd można odkrywać kolejne atrakcję regionu – Sigiriyę czy słoniowy Park Narodowy Minneriya.

sri lanka wycieczki polonnaruwa

Złota świątynia Dambulla

Ta słynna jaskiniowa świątynia buddyjska zlokalizowana jest w centralnej części Sri Lanki, w miejscowości Dambulla. Architektura tego sanktuarium zmieniała się na przestrzeni wieków osiągając ostatecznie kształt Złotej Świątyni z wielkim posągiem siedzącego Buddy. W skład świątyni wchodzi pięć jaskiń powstałych w okresie miedzy I wiekiem p.n.e. aż do XVIII wieku. Są to: Maharaja Viharaya (Świątynia Wielkiego Króla), Viharaya Devaraja (Świątynia Króla Bóstw),  Maha Alut Viharaya (Wielka Nowa Świątynia), Paschima Viharaya (Jaskinia Zachodnia) i Devena Alut Viharaya (Druga Nowa Jaskinia). Viharaya Devaraja to niezwykła grota z potężnym posągiem leżącego Buddy i ścianami ozdobionymi malowidłami. Z pewnością świątynia w Dambulli  to największy i najlepiej zachowany zespół świątyń skalnych na Sri Lance. W związku z tym stanowi święte miejsce pielgrzymkowe na wyspie. Na szczególną uwagę zasługują buddyjskie malowidła ścienne, pokrywające powierzchnię 2 100 m2 oraz 157 posągów.

dambulla sri lanka

Dawne miasto Sigiriya, czyli „Lwia skała”

Przede wszystkim Sigiriya to symbol, który widnieje na większości pocztówek ukazujących piękno Sri Lanki. Co tak naprawdę stanowi o wyjątkowości i popularności tego miejsca? „Lwia Skała” to granitowy blok o wysokości 200 metrów, górujący nad otaczającą ze wszystkich stron dżungli i ruiny starożytnego pałacu wzniesionego za panowania króla Kassapy. Do ruin skalnej fortecy wiedzie ciąg korytarzy i schodów, dochodzących do paszczy kolosalnego lwa. Do czasów dzisiejszych zachowały się tylko resztki fundamentów pałacu i umocnień, a na ścianach –  zachowane w dobrym stanie malowidła naskalne ukazujące najprawdopodobniej nałożnice królewskie. Sama skała jest kawałkiem lawy, pozostałym po dawno wygasłym wulkanie. Z pewnością starożytne malowidła i freski z Sigiriya wskazują, że miejsce mogło być już zamieszkane w czasach prehistorycznych. Sigiriya została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1982 roku.

sri lanka sigiriya

Kandy – Święte miasto buddyzmu

Kandy to duchowa i kulturalna stolica wyspy, a także drugie pod względem wielkości miasto na Sri Lance. Święte miasto, szeroko znane jako Senkadagalapura, było ostatnią stolicą królów dynastii syngaleskiej. Dla Lankijczyków i wyznawców buddyzmu nie ma bardziej świętego miejsca niż Dalada Maligawa, czyli Świątynia Zęba. Ząb ten, według lokalnych wierzeń, miał należeć do Buddy. Świątynia, w której jest przechowywana relikwia to słynne miejsce pielgrzymkowe.

Ciekawostka: w okolicy Kandy ekipa Stevena Spielberga w 1983 roku kręciła wiele scen do słynnego filmu przygodowego „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”.

Fort w Galle – zespół zabytkowy

Galle to niewielkie miasto w południowo zachodniej części Sri Lanki. Zostało założone w XVI wieku przez Portugalczyków, które charakteryzuje się ciekawą architekturą. Przede wszystkim słynie z 300 letniego fortu, skąd pięknie rozpościera się widok na Ocean Indyjski. Galle osiągnęło świetność w XVIII w., jeszcze przed przybyciem Brytyjczyków. Dlatego jest to najbardziej historyczne z miast na Sri Lance. Stare miasto Galle to przykład wzajemnego przenikania architektury europejskiej z tradycją syngaleską Cejlonu i architektury Azji Południowej. Fort Galle oryginalnie wzniesiony przez Portugalczyków, w XVII wieku został przebudowany przez Holendrów. W związku z tym jest to największa stojąca forteca wzniesiona przez Europejczyków w Azji Południowo-Wschodniej.

galle słonie wycieczki

Rezerwat leśny Sinharaja 

Rezerwat Sinharaja na południu Sri Lanki to jedno z ostatnich miejsc na wyspie, gdzie tropikalna puszcza nadal istnieje w niezmienionym stanie. Jest też ostatnim obszarem pierwotnego lasu równikowego. Od północy otacza go rzeka Kalu Ganga, a od południowej Gin Ganga. Ich dorzecza tworzą na obszarze lasu gęstą sieć strumieni. Znajdziemy tam wiele endemicznych gatunków drzew, lian, paproci oraz rzadko spotykanych odmian fauny i flory. Chociaż rezerwat zajmuje przestrzeń tylko 88 km2 występuje na nim aż 139 endemicznych gatunków roślin i 19 endemicznych gatunków ptaków. Na terenie rezerwatu żyją także rzadkie, zagrożone wyginięciem gatunki motyli i owadów, płazów (grzechotniki), gadów (kameleony) oraz ssaki, takie jak lampart, cejloński słoń czy endemiczny gatunek koczkodana – lutung białobrody.

Rezerwat Sinharaja

Płaskowyż Centralny Sri Lanki 

Atrakcyjność Centralnej Prowincji podkreśla fakt, iż wiele zabytków z regionu zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Płaskowyż zlokalizowany jest w południowym krańcu środkowej części Sri Lanki. Wpisem objęte zostały obszary jak:  Peak Wilderness, Park Narodowy Horton Plains oraz Rezerwat Lasów Knuckles. Park Narodowy Horton Plains leży na wysokości 2100 – 2300 m.n.p.m. i jest domem dla wielu endemicznych gatunków roślin oraz zwierząt. Trzy główne rzeki Sri Lanki mają tam swoje źródła. Pasmo Górskie The Knuckles – nazwa gór pochodzi od ich kształtu zaciśniętej pięści.  Obszary górskich lasów, wznoszące się do wysokości 2500 metrów n. p. m., kryją w sobie ogromną liczbę endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Najważniejsze z nich to m. in.: langur fioletowy i lampart cejloński.

Sri Lanka- luksusowe wycieczki objazdowe i wakacje „szyte na miarę” 

Sri Lanka, nazywana czasami „łzą z policzka Indii” lub „perłą Oceanu Indyjskiego”. Przede wszystkim słynie z przemiłych i gościnnych mieszkańców, wszechobecnego curry, medycyny ajurwedyjskiej, dobrej herbaty oraz wielu historycznych monumentów z listy światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Wyspa jest czwartym co do wielkości producentem herbaty na świecie.

wycieczki na sri lanke

Jeszcze kilka lat temu trudno było zaliczyć Sri Lankę do kierunków ekskluzywnych ze względu na fakt, że nie było tam po prostu zbyt wielu dobrych hoteli. Obecnie sytuacja w kwestii turystyki luksusowej mocno się zmieniła i wyspa poza swymi niesamowitymi atrakcjami oferuje też wczasy i zakwaterowanie na najwyższym poziomie. Jeśli nie lubicie tracić czasu w samolocie polecamy przesiąść się do prywatnego odrzutowca. Tutaj dowiecie się dlaczego warto podróżować w ten sposób.

Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem: travel@carter.eu