Search
Close this search box.
Coroczna Wielka Migracja w Serengeti- Tanzania z CARTER

Tanzania – najciekawsze atrakcje, najpiękniejsze miejsca i wycieczki objazdowe

Tanzania – najpiękniejsze miejsca i indywidualne wycieczki objazdowe

Wyprawy safari dla miłośników dzikiej Afryki

Trudno opisać piękno bezkresu równin Serengeti, kontrast różowych flamingów na Jeziorze Manyara, zapierającą dech w piersiach widok na najwyższą górę Afryki – Kilimandżaro czy też uczucie podczas obserwacji szympansów w Parku Mahale. To wspaniałe doznania, na jakie zasługujesz, jeśli kochasz przestrzeń, naturę i zwierzęta. Biuro podróży CARTER® specjalizuje się w indywidualnie zaprojektowanych wyprawach w głąb chronionych terenów parków narodowych i prywatnych rezerwatów w Afryce Wschodniej. Doświadczeni specjaliści od wycieczek safari doradzą Ci najlepszy okres na podróż i idealnie dopasują program podróży do Twoich oczekiwań i zainteresowań.

Luksusowe lodge i najlepsze zakwaterowanie w parkach Tanzanii oraz safari awionetkami

Mając na uwadze najwyższy komfort podróżowania, biuro CARTER® zadba o najbardziej istotne elementy i najmniejsze szczegóły Waszego safari marzeń. Sprawdzone butikowe hotele i lodge w urzekających miejscach gwarantują wyjątkowe doznania, które pamiętać będziecie przez lata. Piękne lodge w buszu wiedzą jak zadowolić najbardziej wymagających podróżnych, o której godzinie podać śniadanie do łóżka i gdzie rozbić piknik o zachodzie słońca. Tanzania oferuje szeroki wybór zakwaterowania, w zależności od budżetu i upodobań podróżnych. Najpiękniejsze lodge to m. in.: Ngorongoro Crater Lodge na krawędzi wulkanu oraz niesłychanie ekskluzywne obozy Singita na terenie Serengeti. Wszystkie lodge należące do butikowej sieci Singita w Tanzanii zachwycają architekturą – od ultra nowoczesnego designu, aż po tradycyjny kolonialny styl, z epoki pierwszych odkrywców Afryki.

Luksusowa Ngorongoro Crater Lodge Tanzania- safari z CARTER

Oto najciekawsze atrakcje Tanzanii, które trzeba odwiedzić podczas safari:

Serengeti

Serengeti jest najstarszym parkiem narodowym w Tanzanii, utworzonym w 1951 roku. Nazwa serengeti w języku lokalnych Masajów znaczy ‘miejsce gdzie ziemia rozciąga się w nieskończoność’. Położony jest na północy kraju, a jego równiny jak i sawanny zajmują około 15 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dzikie tereny obfitują w zwierzynę i ptactwo, znajdziemy tam ich około 500 gatunków. Pośród nich piękne strusie, wojowniki zbrojne, dostojne sekretarze (tzw. wężojady), kolorowe papugi, smutne marabuty i czyhające na pokarm sępy. Serengeti jest domem słynnej „wielkiej piątki”. Zwierzęta zaliczane do tego zacnego grona uważane są za bardzo cenne i zarazem najbardziej niebezpieczne. W skład Wielkiej Piątki wchodzi lew, bawół, nosorożec czarny, lampart (pantera afrykańska) i słoń afrykański. Główną i największą atrakcją Serengeti jest coroczna migracja zwierząt, znana nam w szczególności z niezwykłych programów National Geographic.

Wielka Migracja zwierząt, czyli najciekawsze atrakcje Tanzanii

Wielka Migracja zwierząt w Tanzanii to jeden z największych spektakli natury na Ziemi. Co roku półtora miliona antylop gnu, dwieście tysięcy zebr i około pół miliona gazeli Thomsona udaje się szlakiem opadów deszczu i sezonowych zielonych pastwisk. Jeśli pragniecie zagwarantować sobie najlepsze do obserwacji zakwaterowanie na to niesamowite wydarzenie na tanzańskiej sawannie, warto rezerwować wycieczkę z nawet rocznym wyprzedzeniem.

Około kwietnia antylopy gnu z młodymi ruszają na północ Tanzanii, w czerwcu docierają nad rzekę Grumeti, w lipcu i sierpniu duże grupy przemieszczają się środkiem Serengeti by we wrześniu dotrzeć nad rzekę Mara. Stanowi ona granicę między Serengeti a rezerwatem Masai Mara w Kenii będąc zarazem naturalną przeszkoda na trasie migrujących zwierząt. Wysokie skarpy brzegu rwącej rzeki oraz liczne krokodyle czyhające w wodach stanowią nie lada wyzwanie dla migracji. Niestety nie wszystkie antylopy i zebry dotrą do żyznych pastwisk Masai Mara. Niesamowicie bogate i unikatowe życie parku spowodowało, że został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Coroczna Wielka Migracja w Serengeti- Tanzania z CARTER

Krater Ngorongoro

Znany jak Ósmy Cud Świata Krater Ngorongoro to atrakcja sama w sobie i unikat w skali Afryki. Położony jest 180 kilometrów od Aruszy. Kaldera wygasłego wulkanu została uformowana prawdopodobnie dwa lub trzy miliony lat temu. W skład Ngorongoro Conservation Area wchodzi Wąwóz Oldupai, będący częścią Wielkiego Rowu Wschodniego. Ngorongoro o powierzchni ponad 312 km² i średnicy dochodzącej do 22 km to największy krater świata. Na jego dnie żyją rzadkie nosorożce, afrykańskie bawoły, słonie, gnu, antylopy krowie, marabuty i flamingi. Szacuje się, że w całej strefie krateru żyje około 25000 zwierząt. Część populacji antylop opuszcza granice kaldery w poszukiwaniu pożywienia w porze deszczowej. Objęte ochroną siedlisko dla ponad 120 gatunków ssaków, w tym Afrykańskiej Wielkiej Piątki, jest jednym z najbardziej interesujących miejsc na safari w Afryce.

Jezioro Manyara

To słodkowodne jezioro na północy Tanzanii, którego część obszaru oraz tereny przyległe objęte są ochroną w ramach Parku Narodowego Jeziora Manyara już od 1960 roku. Lake Manyara słynie ze stad pelikanów i flamingów oraz rzadko spotykanych lwów wspinających się na drzewa. Korony drzew to ich ulubione miejsce, aby upatrywać swe ofiary z wysokości. Ten niezwykły park leżący w cieniu Wielkiej Doliny Ryftowej przyciąga rozmaite gatunki zwierząt: pawiany, małpy, antylopy, zebry, hipopotamy, krokodyle, bawoły, żyrafy i duże grupy słoni. Malownicze tereny dna Afrykańskiego Rowu Tektonicznego porasta sawanna, w tym drzewa kiełbasiane i wiele rzadkich gatunków palm. Ze względu na bogatą roślinność, gęste liściaste zarośla, strumienie, wodospady i trawiaste łąki bezpośrednio w okolicy jeziora, park jest zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt, mimo swego niewielkiego obszaru. Jeśli ktoś chce mieć gwarancję spotkania wielu różnych zwierząt podczas wycieczki safari w krótkim czasie, powinien odwiedzić region Jeziora Manyara.

Park Narodowy Manyara rozciąga się na obszarze 330 km kwadratowych, z czego 230 km zajmuje samo Jezioro Manyara. Ujście rzeki Ndala w południowej części to region, gdzie znajdziemy gorące źródła. W centrum parku znajduje się jezioro z wodospadem, gdzie można podziwiać niezliczone ilości flamingów, pelikanów i chowające się w wodzie hipopotamy. To prawdziwy raj dla amatorów fotografowania ptaków i dzikich zwierząt.

Park Narodowy Tarangire

Wśród najciekawszych atrakcji Tanzanii zanjdziemy również Park Narodowy Tarangire. Zajmuje on drugie miejsce pod względem gęstości zamieszkiwanych zwierząt. Park został utworzony w 1970 na powierzchni 2600 km². Jego nazwa pochodzi od przepływającej przez jego obszar rzeki Tarangire. Charakterystyczne dla tego parku są przepiękne widoki na bezkresną sawannę przeplataną akacjami i baobabami. Przez cały rok można tu spotkać wielkie, dzikie zwierzęta, m.in.: lamparty, lwy, bawoły, gnu, zebry oraz gazele. Przy odrobinie szczęścia można nawet zobaczyć zagrożone gatunki antylop, takie jak wielkie kudu i oryksy. Park Tarangire jest domem dla wielkiej ilości słoni, które występują w grupach po 500-600 sztuk osobników. To także raj dla miłośników ptaków; szacuje się, że występuje ich tam około 550 gatunków.

Rezerwat Selous

Zajmujący imponujący obszar 54 600 kilometrów kwadratowych Rezerwat Selous, to jeden z największych chronionych terenów fauny i flory na świecie. Nazwa została nadana, aby uczcić brytyjskiego podróżnika Fredericka Selousa, który poległ na tamtejszych obszarach w walce z Niemcami podczas pierwszej wojny światowej. Ze względu na występowanie licznych endemicznych gatunków roślin i zwierzątm, rezerwat słusznie znajduje się na słynnej liście światowego dziedzictwa UNESCO, już od 1982 roku.

Park Narodowy Mikumi

Ten park narodowy o powierzchni 3230 kilometrów kwadratowych jest czwartym pod względem wielkości parkiem Tanzanii. Krajobrazowo przypomina nieco Serengeti, leży między dwoma spektakularnymi masywami górskimi – Udzungwa i Uluguru. Mikumi graniczy z Rezerwatem Selous, tworząc razem ogromny, unikalny w skali światowej, przyrodniczy ekosystem. Malownicze sawanny usiane są drzewami akacji, gigantycznymi baobabami, tamaryndowcami i gdzieniegdzie palmami. Mikumi słynie z lwów, które wdrapują się na pnie i śpią w koronach drzew oraz Wielkiej Piątki. Bez problemu, w ciągu jednego dnia można tam spotkać również grupy hipopotamów przy zbiornikach wodnych, a także majestatyczne żyrafy, zebry oraz kilkadziesiąt gatunków ptaków.

Park Ruaha

Został objęty ochroną już w 1910 roku. Słynie z endemicznych gatunków małp i bogactwa ptaków, zaobserwowano w nim około 570 różnych gatunków. Część z nich to migrujące ptaki z Europy, Australii czy Madagaskaru. Ponadto Ruaha obfituje w zwierzynę, a rzadko uczęszczane i ukryte w buszu tereny stanowią wspaniały sekret Tanzanii. Teren parku jest trudno dostępny, co powoduje, że zachował on swój naturalny, dziki charakter. Park Ruaha położony jest nad rzeką o tej samej nazwie, a spotkać w nim można m.in.: nosorożce, żyrafy albinosy, zebry albinosy. Żyje tam około 10 tysięcy słoni, które lubią przemieszczać się w dużych stadach. Dla chętnych istnieje możliwość organizacji wycieczki balonem.

Park Narodowy Gór Udzungwa

To jeden z mniejszych parków narodowych  w Tanzanii, który został założony dopiero w 1992 r. Góry Udzungwa to wspaniałe miejsce na piesze wędrówki i wyprawy górskie. Na terenie Udzungwa znajdziemy wiele malowniczych wodospadów, które można zobaczyć, udając się na trekking jednym z wyznaczonych szlaków górskich. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 2500 m n.p.m. To rozległe pasmo górskie powstało co najmniej 100 milionów lat temu. Do największych atrakcji można zaliczyć gatunki naczelnych, z których 3 to małpy endemiczne: Uhehe Iringa czerwony Columbus, Matunda Galago i Sanje czubaty Mangabey. Można tutaj odnaleźć ponad 400 gatunków ptaków, jak również wiele gatunków płazów, gadów, pięknych motyli i rzadkich okazów roślin, w tym niezwykłych kwiatów. To ornitologiczny i entomologiczny raj pośród lasu deszczowego. Tylko tam znaleźć można 10 gatunków kameleonów, z tym bardzo rzadko spotykany typ kameleona o kolczastych skrzydłach. Udzungwa jest ósmym miejscem w Tanzanii wpisanym na listę UNESCO.

Park Narodowy Gombe z górami Mahale

Leży w zachodniej Tanzanii, oddalonego o 3 godziny lotem awionetką z Dar Salaam, po wschodniej stronie Jeziora Tanganyika. Park nie jest tak popularny jak np.: Serengeti, natomiast jest nie mniej ciekawy. Jest to jedna z ostatnich ostoi w Afryce, gdzie można spotkać żyjące na wolności dzikie szympansy. Szacuje się ich populacje na około 800 osobników. Główną atrakcją parku poza tropieniem grup szympansów są także obserwacje innych gatunków małp m.in.: red colubus i koczkodanów. To najmniejsze narodowe parki w Tanzanii, a Jezioro Tanganika to atrakcja sama w sobie. Warto wspomnieć, że po Bajkale to drugie najgłębsze jezioro świata. Atrakcje okolicy, poza szympansami, to łowienie ryb, nurkowanie, obserwacja ptaków, a mało turystyczne plaże z białym piaskiem zachęcają do błogiego wypoczynku.

Idealne wakacje w Tanzanii – błogi lub aktywny wypoczynek na rajskich plażach Zanzibaru

Zanzibar – wyspa przypraw, byłe centrum handlu niewolnikami, idylliczne miejsce do nurkowania i kite surfingu. Ale to nie wszystko – wyspa znana też jest z innych powodów. Najważniejszy z nich to fakt, że to właśnie tam urodził się słynny muzyk Freddie Mercury. To także jeden z najchętniej wybieranych kierunków wśród nowożeńców na podróż poślubną. Nietrudno zakochać się w tej barwnej wyspie, gdzie czas płynie wolniej… Zanzibar obmywają krystaliczne wody Oceanu Indyjskiego, a rafy są pełne kolorowych ryb i stworzeń morskich, co stwarza idealne warunki do nurkowania z butlą i do snorkellingu. Od niedawna wyspa stała się też bardzo modna wśród miłośników kite surfingu.

Wycieczki na Zanzibar z CARTER

Autentyczne wyprawy w Tanzanii to jedna z tych wycieczek, których nie zapomina się do końca życia. Podaruj sobie dużą dawkę egzotyki na Czarnym Lądzie w ekskluzywnej odsłonie, z dala od tłumów i dużych hoteli. Spełnij swoje najskrytsze marzenia o zobaczeniu na żywo Wielkiej Migracji, kaldery wygasłego wulkanu Ngorongoro i Jeziora Manyara pełnego różowych flamingów. Dla bardziej wytrawnych podróżników biuro CARTER® rekomenduje niewiarygodną przygodę z szympansami w rzadko uczęszczanych parkach narodowych, jak Gombe i Mahale, położonymi nad brzegami Jeziora Tanganika.

Tanzania i Zanzibar to świetny kierunek na zimową eskapadę z rodziną lub na wyjątkowo romantyczną podróż we dwoje. Idealny pomysł na udane wczasy w Tanzanii to 10-15 dniowy pobyt, który połączy to, co najlepsze – bezkresy Serengeti, zwiedzanie kaldery wygasłego wulkanu – Krateru Ngorongoro, dziedzictwo kulturowe i wioskę niewolników w Stone Town oraz obowiązkowy wręcz wypoczynek na plażach pachnącego przyprawami Zanzibaru.

Autor: Biuro Podróży CARTER®