Search
Close this search box.
wyjazdy do maroka

Marrakesz – orientalne wycieczki w Maroko

Wakacje w Maroko z CARTER® – ekskluzywne podróże i orientalne wycieczki do Marrakeszu

Wakacje w Maroko powinny trafić na Waszą podróżniczą listę na rok 2021. Jeśli uwielbiacie tajemnicze twierdze, orientalne dźwięki muzyki oraz pachnące przyprawami egzotyczne bazary.

Ten niesamowicie różnorodny i ciekawy kraj na północy Afryki oddziela od Europy jedynie wąska Cieśnina Gibraltarska. Natomiast różnica w kulturze, krajobrazie, klimacie i doznaniach jest ogromna! Odwiedzając Maroko, w ciągu jednego dnia możecie znaleźć się w kilku strefach klimatycznych – od suchej pustynnej na Saharze aż po chłodną i wilgotną w Górach Atlasu. Królestwo Maroka można uznać za jeden z najbardziej otwartych i przyjaznych turystom krajów muzułmańskich, a sami Marokańczycy słyną ze swojej gościnności i tolerancji religijnej.

stragany w marrakeszu

Marrakesz – historia miasta, najważniejsze atrakcje i zabytki

Geograficzne Marrakesz, zwany też Czerwonym Miastem, położony jest w sercu Maroka. To czwarte co do wielkości miasto w kraju, zarazem jedno z najbardziej egzotycznych, autentycznych i najpiękniejszych w królestwie. W jego murach kryją się liczne arcydzieła architektury, wzniesione z wielkim kunsztem i bogato zdobione arabskim rękodziełem. Marrakesz ma niezwykłą liczbę wspaniałych budynków z różnych epok, wielu władców sprzed wielu wieków. Historia „Ochrowego miasta” sięga drugiej połowy XI wieku, kiedy to założycielem Marrakeszu został członek dynastii Almorawidów – sułtan Jusuf bin Taszfin. Początkowo było jedno z głównych centrum kultury i sztuki muzułmańskiej. Do upiększania i rozbudowy miasta Sułtan Jusuf wykorzystywał zagrabione artefakty i zdobycze podczas podboju Hiszpanii. Pierwsze miejskie mury Marrakeszu wzniesiono już w XII wieku i co ciekawe przetrwały one do dziś w niemal nienaruszonym i oryginalnym stanie.

Okres świetności Marrakeszu

Mury przeszły test wytrzymałości tuż po ich wzniesieniu, kiedy to zarządzana przez dynastię Almorawidów osada zaczęła się uzbrajać w obawie przed konkurencyjną i silniejszą dynastią Almohadów. Pomimo dzielnego odpierania ataków przez dziesięć miesięcy miasto finalnie się poddało pod naciskiem zbrojnej armii. Almohadzi nie zniszczyli miasta. Wręcz przeciwnie – dali początek okresu świetności Marrakeszu i miasto szybko stało się kwitnącą stolicą pokaźnego imperium, ciągnącego się od wybrzeża Atlantyku aż po tereny dzisiejszej Libii ( nazwa historyczna to Trypolitania). Miasto zyskało na znaczeniu i zostało jednym z prężniej działających ośrodków handlowych i gospodarczych świata. Co więcej, w Marrakeszu rozwijały się nauki humanistyczne oraz filozofia, a Czerwone Miasto było często odwiedzane przez najwybitniejszych filozofów, mędrców i myślicieli tamtejszej epoki. Styl architektury Almohadów po dziś dzień podziwiać możemy w wielu miejscach.

Koutoubia i Ogrody Menara to typowe i najbardziej znane przykłady

Ogrody Menara zlokalizowane w Marrakeszu wokół starego miasta powstały na fragmencie gaju oliwnego z czasów panowania Almohadów w XII wieku. Ten zielony teren to oaza spokoju i przyjemne miejsce na odpoczynek lub spacer po wytyczonych alejkach. Główny punkt ogrodów to staw z pawilonem pokrytym zieloną dachówką. Jest to jeden z najpopularniejszych symboli i krajobrazów pokazywanych na miejskich pocztówkach, z ośnieżonymi szczytami gór Atlasu w tle.

Meczet Kutubijja (Mosquée Koutoubia) to kolejny z najważniejszych symboli miasta i zarazem świetny punkt orientacyjny dla odwiedzających.

Katoubia w Marrakeszu

Grobowce Saadytów to jeden z najwspanialszych zabytków historycznych Marakeszu. W skład Nekropolii Saadytów wchodzą 2 mauzolea, ogrody i dziedziniec. Grobowce znajdują się nieopodal odrestaurowanego XII wiecznego meczetu Kazba. Wzniesione zostały przez drugiego sadyckiego sułtana Ahmada al-Mansura, gdzie chowani mieli być potomkowie Proroka. Miejsce pochówku Ahmada al-Mansura w pokrytej płaskorzeźbami i mozaikami sali o 12 kolumnach stanowi największą atrakcję nekropoli. Grobowce zamurowano w XVII wieku przez Mulaja Ismaila i pozostawały one w ukryciu przez następne dwieście lat, aż do przypadkowego odkrycia przez Francuzów.

Kolejnym miejscem zasługującym na wyjątkową uwagę i Waszą wizytę są Ogrody Majorelle wraz z Muzeum Yves Saint Laurent. Ten punkt na turystycznej mapie Marrakeszu uznawany jest za jeden najpiękniejszych w mieście. Ogrody Majorelle (Jardin Majorelle) powstały w XIX wieku za sprawą francuskiego malarza Jacques’a Majorell’a. Francuski orientalista zakupił posiadłość w roku 1923 i mieszkał w niej przez prawie 40 lat.

Ogrody Majorelle w Marakeszu

Yves Saint Laurent i jego malownicza posiadłość

W Ogrodach Majorelle od roku 1980 żył ze swoim partnerem światowej sławy projektant mody Yves Saint Laurent. To dzięki niemu miejsce zyskało niesamowity rozgłos. Po śmierci mistrza w 2008 roku jego prochy zostały rozsypane na terenie ogrodów.  W ogrodach można podziwiać kilkadziesiąt gatunków kaktusów i egzotycznych drzew klimatu Afryki Subsaharyjskiej i Sahelu. Okalają one pomalowane na niebiesko budynki. Na terenie 9000 metrów kw. znajduje się obecnie około 300 gatunków roślin z 5 kontynentów, o które dba 20 ogrodników. W ogrodowym pawilonie znajduje się również Muzeum Sztuki Islamu z  kolekcją biżuterii marokańskiej, Muzeum Berberów oraz Muzeum Yvesa Saint Laurenta. Podczas wycieczki do Marrakeszu warto udać się do tego miejsca, aby poznać trochę historii, afrykańskiej przyrody i lokalnej kultury. Wakacje w Maroko nie mogą obejść się bez tej światowej sławy atrakcji!

Pałac El-Bahia, czyli perła Marrakeszu

Pałac El-Bahia to największy z dostępnych dla zwiedzających pałac w Marakeszu. Został wzniesiony pod koniec XIX wieku w 1890 roku. Ciekawostką jest to, że stawiono go z polecenia lokalnych wezyrów (czyli dostojnych urzędników) –  Si Ahmeda i Ba Ahmeda. Rezydencja składa się z budynków połączonych wspólnym dziedzińcem, wyłożonym azulejos, charakterystycznymi kafelkami dla architektury Maroka i Hiszpanii. Wnętrze pałacu robi niesamowite wrażenie bogactwem zdobień i elementów wystroju. Znajdziecie tam orientalne mozaiki, fontanny, sala misternie zdobionym drewnianym sklepieniem, kamiennym kominkiem, oraz spektakularny ogród z egzotyczną roślinnością.

Medresa Alego ibn Jusufa w Marrakeszu to kolejna atrakcja, którą warto zaliczyć podczas Waszych wakacji w Maroku. Medresa (koraniczna szkoła) i meczet Alego Ben Jusufa zlokalizowane są w północnej części medyny, przy Place de la Kissaria. Bogato zdobiona medresa, wyróżniająca się szczególnych kunsztem architektonicznym, powstała w XIV wieku. Kiedyś nauczano w niej Koranu, prawa i języka arabskiego a obecnie także innych przedmiotów jak matematyka czy fizyka. Główną częścią budowli jest piękny dziedziniec z odbijającą słońce i barwne zdobienia sadzawką oraz pomieszczenie modlitewne.

Słynny plac na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Jeśli chcecie poczuć prawdziwy klimat Marrakeszu, musisz odwiedzić Plac Dżem el-Fna – to kwintesencja i serce miasta. Od 2001 roku widnieje na liście UNESCO wraz z otaczającym go zabytkowym centrum miasta. W 2008 roku został dopisany do listy, jako „niematerialne dziedzictwo”. Plac intryguje przybyszy pokazami zaklinaczy węży, połykaczy ognia, występami kuglarzy, koncertami muzyki gnawa i bębniarzy, tańcami brzucha, opowieściami bajarzy. Ponadto stragany znachorów oferują zioła i pomady na wszelakie dolegliwości. Po zmroku plac staje się też jedną ogromną restauracją. Około stu straganów oferuje przeróżne lokalne dania. Począwszy od owoców morza, ślimaków, szaszłyków, kebabów, zup harira, po wszechobecną miętową herbatę, świeżo wyciskane soki owocowe i desery. Najlepiej podziwiać tętniący życiem Plac Jemaa (Dżemma el Fna) z tarasu  którejś z okolicznych kawiarni lub baru z tarasem. Przy filiżance herbaty możecie godzinami cieszyć się zadziwiającym i zaskakującym widokiem placu w ciągu  dnia i w nocy.

Marrakesz golfowe zagłębie, modne luksusowe hotele i wakacje szyte na miarę

Marrakesz obfituje w różnorodną bazę hotelową, bardzo popularne są tzw. riads, czyli odrestaurowane pałace. Obecnie znajdują się w nich butikowe hotele w samym sercu starego miasta. Wyobraźcie sobie wakacje w Maroko bez noclegu w zabytkowym miejscu? My nie potrafilibyśmy odmówić. W medinie znajduje się sporo tańszych hoteli-rijadów, gdzie śpią podróżni z plecakami oraz większość agencji turystycznych, organizujących wycieczki z noclegiem na Saharze i wspinaczki w góry Atlasu w Maroku. Z kolei ociekające luksusem baśniowe hotele jak Selman, La Mamounia, Amanjena czy Royal Mansour to cudowne oazy gwarantujące wytchnienie w swych bujnych ogrodach. Na obrzeżach Marrakeszu znajdziemy kilka z najlepszych hoteli w całym Maroko jak np.: Ksar Char Bagh, Mandarin Oriental czy też Fairmont Royal Palm położony w palmowym gaju, tuż przy mistrzowskiej klasy polu golfowym.

Luksusowy butikowy hotel w Marrakeszu

Zainspirowały was wakacje w Maroko, wycieczki objazdowe oraz luksusowe hotele w Marrakeszu?

Zapraszamy do kontaktu: travel@carter.eu