Search
Close this search box.
Wybrzeże Namibii

Wybrzeże Szkieletowe w Namibii – galeria zdjęć z Namibii

Wybrzeże Szkieletowe w Namibii

W Afryce, a dokładniej w północnej części Namibii, leży słynne Wybrzeże Szkieletowe. Namibia to kraj leżący w południowo-zachodniej części kontynentu, a jego stolicą jest Windhoek, liczące zaledwie 330 tysięcy mieszkańców.

Wybrzeże zlokalizowane jest nad Oceanem Atlantyckim, na północy Namibii między rzekami Swakop i Kunene a jego długość to około 500 kilometrów. Owiane złą sławą wśród żeglarzy Wybrzeże Szkieletów nazywano dawniej „bramą prowadzącą do piekła”. Ciągnie się aż do granicy z Angolą. Jest częścią obszaru Pustyni Namib, która jest najstarszą pustynią świata. To miejsce szczególne, warto mieć na uwadze, że prądy morskie są bardzo mocne, a płycizny powodują, że trudno stamtąd odpłynąć.

Miejsce, gdzie leżą wraki statków

Nazwa Wybrzeża Szkieletowego jest zasadna. To doprawdy jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących miejsc w całej Afryce. Pod powierzchnią wody leży tam wiele szkieletów. Zarówno statków, jak i wielorybów oraz ludzi. Wybrzeże jest trudno dostępne i niegościnne, a teren skalisty i pustynny. Podwodne skały i mocno wiejące wiatry sprowadziły na manowce już ponad tysiąc statków (Dunedin Star czy Zeila to tylko dwa z nich), które nieraz są przykrywane przez wydmy, by po jakimś czasie ukazać się oczom zdumionego turysty. Zardzewiałe wraki z niedostępną Pustynią Namib w tle i jej żółtymi wydmami stanowią ciekawą atrakcję dla amatorów fotografii.

Namibia, Szkieletowe wybrzeze, atrakcje Namibii

Pogoda na Wybrzeżu Szkieletowym w Namibii

Wybrzeże Szkieletowe posiada klimat zwrotnikowy, a skąpe deszcze powodują, że oprócz porostów prawie nic tam nie rośnie. Do tego dochodzą jeszcze mocne słone wiatry, podnoszące piach, który wszystko oblepia. Najgorętsze dni występują od listopada do marca (ok. 28 st. C w dzień, ok. 20 st. C w nocy), najchłodniejsze są czerwiec, lipiec i sierpień (ok. 22 st. C). Przez przeważającą część roku można tam spotkać gęste mgły.

Odrobina historii

To Buszmeni przed tysiącami lat zasiedlili te tereny. Wybrzeże Szkieletowe nazwali „ziemią, którą Bóg stworzył w gniewie”. W XV w. przybyli tu pierwszy Europejczycy. Zaczął rozwijać się handel, polowania i poszukiwania złota. Diogo Cão, portugalski odkrywca, dotarł tutaj w 1486 roku i postawił kamienny krzyż zwany padrão. Obecnie można obejrzeć replikę tego dzieła (oryginał znajduje się w Niemczech). W latach 1904-1907 armia niemiecka tłumiła tutaj bunty dumnego plemienia Hererów.

Cape Cross czyli Przylądek Krzyża – dom dla fok i wędkarzy

Cape Cross to mały cypel leżący na Wybrzeżu Szkieletowym. Zamieszkuje tam niezliczona ilość fok kotików afrykańskich (tzw. uchatka karłowata) a miłośnicy zwierząt mogą obserwować ich życie przez cały rok. Szkieletowe Wybrzeże to miejsce ich rozrodu; koncentracja spowodowana jest niesamowitym bogactwem ryb w zimnym prądzie Beguelskim Atlantyku. Równowagę w przyrodzie utrzymują szakale, które żywią się fokami. Przylądek Krzyża położony jest 46 kilometrów na północ od Zatoki Henties. To największa i najbardziej znana kolonia fok uchatek zamieniona w rezerwat.

Na Wybrzeżu Szkieletowym zapaleni wędkarze znajdą wspaniałe łowiska. Charakteryzują się one pogłębionym dnem niedaleko brzegu. Kilka najbardziej znanych to Cement Block, Studentebaai czy Mooi Gat. Można tam upolować np. rekina.

Namibia, Szkieletowe wybrzeze, atrakcje Namibii

Skeleton Coast National Park, czyli Park Narodowy Wybrzeża Szkieletowego

Brama wejściowa do parku o nazwie Ugab Gate to często fotografowany detal na Wybrzeżu Szkieletowym. Widniejące tam wielkie trupie czaszki dają pojęcie o tym, jak wiele statków tutaj się roztrzaskało. Odważny turysta, podróżując po pustej i suchej dolinie Ugab i wyschniętej rzece Huab, zda sobie sprawę, jak niegościnne jest to miejsce. Można tam dostrzec zardzewiałe i pokryte rudym piaskiem ruiny dawnej wieży wiertniczej. Oprócz porostów trudno zauważyć jakieś przejawy życia. Łatwiej tu natomiast spotkać solniska i ogromne kości wielorybów wyrzucone na brzeg przez wielkie fale oceanu.

Noclegi, zakwaterowanie i hotele na Wybrzeżu Szkieletowym w Namibii

Pomimo tego, że Wybrzeże Szkieletowe ma surowy klimat i jest dość nieprzystępne, to jednak można znaleźć tu komfortowe miejsca do spania. Dla osób, które zawsze marzyły o odwiedzeniu tego jedynego w swoim rodzaju miejsca, biuro podróży Carter zorganizuje pełną wrażeń wycieczkę, podczas której będzie też czas na komfortowy wypoczynek. Na przykład w Terrace Bay na gości czekają wygodne domki. W innych miesiącach miłośnicy surowego życia mogą rozbić biwak w miejscach zwanych milami. Na mili 108 jest pas do startów awionetek.

Wybrzeże Szkieletowe w Namibii to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Puste bezkresne przestrzenie, wrażenie bycia na końcu świata, huczący Ocean Atlantycki, długa droga, która zdaje się prowadzić donikąd, lodge wypoczynkowe, nagle pojawiające się na tle bezkresnego piasku szkielety zwierząt i statków – warto zobaczyć miejsce, do którego dociera tak niewielu turystów.

wybrzeże szkieletowe w Namibii

Namibia atrakcje, wycieczki do Namibii, wybrzeże szkieletowe

Namibia atrakcje, wycieczki do Namibii, wybrzeże szkieletowe

Namibia atrakcje, wycieczki do Namibii, wybrzeże szkieletowe

Autor: Biuro Podróży CARTER