Search
Close this search box.

Wycieczka do Czarnogóry – nowe Lazurowe Wybrzeże?

Wycieczka do Czarnogóry marzyła nam się już dawno, szczególnie, że od jakiegoś czasu o tym niewielkim kraju jest coraz głośniej. Łączy on w sobie nie tylko bogactwo spektakularnych krajobrazów i romantycznych miasteczek, lecz także świadome promowanie i inwestowanie w rozwój turystyki luksusowej. Postanowiliśmy, że ekipa CARTER® samodzielnie pozna uroki Czarnogóry, więc korzystając z bezpośrednich połączeń lotniczych oferowanych przez LOT, we wrześniu 2019 r. polecieliśmy z Warszawy do Podgoricy na przedłużony weekend. Mieliśmy dowiedzieć się, dlaczego warto promować ten kraj. Nasza czteroosobowa grupa miała zobaczyć najlepsze atrakcje turystyczne wybrzeża. Oprócz tego mieliśmy także przeprowadzić inspekcje w topowych hotelach oraz zapoznać się z lokalną kuchnią.

Zatoka Kotorska

Za główną atrakcję turystyczną kraju uchodzi zjawiskowa Zatoka Kotorska, do złudzenia przypominająca norweskie fjordy! Warto wiedzieć, że znajdują się tam piękne starówki historycznych miast, a wśróch nich najpopularniejszy jest Kotor. Znajdujący się na samym końcu zatoki, region Kotoru wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Malownicze kamienne domy, czerwona dachówka, labirynt uliczek i dziedzińców oraz niezliczone restauracje i kawiarnie – to wszystko tworzy wyjątkowy klimat, który przyciąga licznych turystów. Ponadto miasteczko otoczone jest zewsząd niezwykle malowniczym krajobrazem. Majestatyczne góry i spokojna zatoka przynoszą natomiast wspaniałe ukojenie.

Riwiera Budwańska

Tak określa się 35-kilometrowy odcinek wybrzeża w okolicy nadmorskiej Budwy, również z piękną starówką. Sama Budwa jest raczej centrum turystyki masowej, nastawionej na liczne rozrywki i życie nocne, jednakże zwiedzanie urokliwego starego miasta jest punktem obowiązkowym wycieczki. 
Najbardziej luksusowym hotelem w Budwie jest resort Dukley.

Sveti Stefan – najbardziej pożądany adres w kraju

Pobliska miejscowość Sveti Stefan, z ufortyfikowaną wyspą o tej samej nazwie, to niewątpliwie oaza prawdziwego luksusu. Znajduje się tutaj prawdopodobnie najlepszy i najbardziej pożądany adres na czarnogórskim wybrzeżu, czyli wyjątkowy hotel ultraluksusowej sieci AMAN. Zajmuje on całą wysepkę, na której nieliczni goście mogą przenocować w odrestaurowanych domkach, te z kolei były kiedyś domami rybaków. Most z wyspy prowadzi na wybrzeże, gdzie goście hotelu mają do dyspozycji aż 3 różne plaże. Na tych, którzy na tę piękną wyspę wolą patrzeć z oddalenia, czeka kilka dodatkowych pokoi we wchodzącej w skład hotelu Villa Milocer z lat 30. XX w. Ponadto, na zboczu pobliskiego wzgórza ulokowane są liczne, prywatne wille ze świetnym widokiem na wyspę.

Wycieczka do Czarnogóry – nowe Lazurowe Wybrzeże?

Władze kraju wypracowały przemyślaną strategię rozwoju sektora turystyki luksusowej. W związku z tym zachęcają do inwestowania m.in. w infrastrukturę do obsługi luksusowych jachtów. Znane już w całej Europie Porto Montenegro to megamarina dla 450 jachtów, poza tym całkowicie nowe minimiasteczko ze świetnym hotelem Regent, prywatnymi rezydencjami, jacht klubem z przepięknym basenem, restauracjami, sklepami i butikami luksusowych marek. Porto Montenegro wyrasta na główną przystań jachtów i superjachtów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Podobne mariny powstają m.in. w Lustica Bay (z bardzo dobrym hotelem Chedi) i w Porto Novi, dlatego też coraz więcej osób porównuje Czarnogórę do Lazurowego Wybrzeża.

W 2021 r. w Porto Novi otworzy się pierwszy hotel w Europie topowej sieci One&Only. Wkrótce w Czarnogórze pojawi się także hotel sieci Oberoi, a władze kraju prowadzą również zaawansowane rozmowy z siecią Ritz-Carlton. Ten mały, ale piękny kraj rozpycha się mocno na mapie luksusowej turystyki w Europie, oferując nowe hotele najlepszych globalnych marek. Biorąc pod uwagę to, a także niewątpliwe uroki tego kraju – wycieczka do Czarnogóry to wspaniały pomysł na kolejne wakacje!

fot. Krzysztof Zapletal/plaża Drobni Pijesak, obok hotelu Ananti
fot. Krzysztof Zapletal/lunch w restauracji The Spot w hotelu Chedi Lustica Bay
fot. Krzysztof Zapletal/owoce morza w nadmorskiej restauracji w Budwie
fot. Krzysztof Zapletal/plaża hotelu Dukley w Budwie
fot. Krzysztof Zapletal/Marina Lustica Bay
fot. Krzysztof Zapletal/Perast
fot. Krzysztof Zapletal/inspekcja w hotelu
fot. Krzysztof Zapletal/Marina w Budwie
fot. Krzysztof Zapletal/główna plaża Aman Sveti Stefan

Autor: Wiktor Gliński