Search
Close this search box.

Król Lew w Sabi Sands – luksusowe safari i w prywatnym rezerwacie w RPA

Republika Południowej Afryki to kraj, który zaskakuje za każdym razem. Kontynent afrykański jest tak różnorodny, że można tam jeździć przez wiele lat, kilka razy w roku i ciągle odkrywać coś nowego. Tak samo sprawa wygląda z lodgami. Lodge, czyli luksusowe namioty/ domki na safari – nie sposób we wszystkich się zatrzymać!

Republika Południowej Afryki

RPA jest szczególnie bogata w ciekawe miejsca, magiczne, często surowe krajobrazy, przepiękne i pełne śladów historii miasteczka kolonialne. Ma najwspanialszą kuchnię na świecie, ze świeżymi owocami morza i soczystymi stekami oraz doskonałymi winami. Znajdziecie tam bardzo wiele luksusowych hoteli, a także legendarną „Dumę Afryki”, czyli pociąg Rovos Rail. Na jego pokładzie udacie się w swoistą podróż w czasie.

Każda wycieczkę po RPA warto rozpocząć lub zakończyć w Kapsztadzie, gdzie oczaruje Was surowy ocean z pięknymi plażami, ale też ze stromymi klifami, które wypiętrzają się nad falami oceanu. Jeśli wytężycie wzrok, bez trudu dojrzycie w nim wieloryby. Zobaczycie bezkresną sawannę, pełną życia i kolorów, dzikie zwierzęta, wyschnięte koryta rzek, ale również rzeki płynące wartkim nurtem. Wystarczy unieść głowę ku niebu, by odnaleźć na nim piękne i różnorodne ptaki, nocą zaś najjaśniejsze i najpiękniejsze gwiazdy na świecie. Czy można o czymś więcej marzyć podczas urlopu?

Z kolei udając się w podróż w głąb kraju do regionów jak Park Madikwe czy Park Krugera zobaczycie bezkresną sawannę…

Podróżować znaczy żyć

Wielu podróżników przedstawia się, wymieniając liczbę krajów, które odwiedzili – 100, 150. Ja wracam w miejsca, które mnie interesują, i być może odwiedziłem setkę krajów, może więcej, ale znam zaledwie kilka. Chociaż i to stwierdzenie uważam za dość odważne. Podróżujcie i wracajcie do miejsc, które się Wam spodobały i zapadły w serca. Odwiedzajcie je o innych porach roku, a sami się przekonacie, ile byście stracili, nie wracając.

Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie czy wypoczynek. To także edukacja, wzbogacanie wiedzy oraz pomoc w zrozumieniu otaczającego świata. Na przykład dzięki temu, że zechcecie spędzić na safari kilka dni, wspomagacie lokalne społeczności. Dajecie tam żyjącym ludziom pracę i środki na edukację dzieci. Poza tym każda lodge czy hotel, z którym współpracuje CARTER®, przekazuje część dochodu na rzecz lokalnych społeczności. Wiele dobrego dzieje się zatem dzięki Waszemu wsparciu. Niesiecie nadzieję! Już wielokrotnie słyszałem to z ust moich afrykańskich przyjaciół. Dlatego bądźcie pewni, że w każdym z miejsc polecanych przez CARTER® zostaniecie powitani szczerym i ciepłym uśmiechem.

Park Krugera i okolice – luksusowe safari w Rezerwacie Sabi Sands

Kruger Mpumalanga Airport. Zaraz po wyjściu z samolotu widać, że jesteśmy w Afryce. Wskazuje na to urokliwy, kryty strzechą budynek lotniska. Niewielkich rozmiarów, nowy, bardzo schludny i przyjazny podróżnym. Mój kierowca czekał już na mnie. Udaliśmy się w drogę do słynnego rezerwatu Sabi Sand, graniczącego z Parkiem Krugera. Tygodniowy pobyt zaplanowałem tak, aby obejrzeć kilka luksusowych lodge. Oczywiście wcześniej był tam pracownik CARTER® na inspekcji i dzięki temu możemy polecać je naszym klientom. Zresztą wielu z Was w nich już gościło. Wszystkie one oferują ponadstandardową jakość i wyjątkowy serwis. Indywidualne powitanie ze schłodzonymi ręczniczkami oraz kieliszkiem szampana lub świeżo wyciskanego soku. Nieskomplikowany, prywatny check in, często obsługę osobistego butlera. Wyjazdy na safari pojazdami Land Rover/Cruiser 4 x 4 w doskonałym stanie, najlepszych z najlepszych przewodników i rangersów o niespotykanej wiedzy. Jednym słowem, gwarantujemy najwspanialsze doznania i niezapomniane wspomnienia z safari z CARTER®!

luksusowe safari

Savanna Game Lodge 5*lux – najlepsze miejsce na safari dziećmi w RPA

 • Luksusowe, przestronne domki z tarasami i basenami, wygodnie umeblowane w stylu safari. Od chwili przyjazdu czuje się zapowiedź wspaniałej przygody. Miejsce przyjazne
 • Rodzinna atmosfera podczas posiłków, przy jednym, dużym stole. Doskonała kuchnia. Wieczorny grill przy ognisku, urozmaicony tańcem i śpiewem zespołu z sąsiedniej wioski.
 • Niezwykłe: jedna z restauracji w pieczołowicie odrestaurowanym wagonie kolejowym! Fantastyczna niespodzianka i bardzo eleganckie miejsce.
 • Doskonałe safari dzięki bardzo doświadczonym przewodnikiem, należącym do najlepszych w swej branży.

Polecam żądnym przygód w atmosferze afrykańskiej gościnności i komfortu!

luksusowa lodge w afryce

Leopard Hills Safari Lodge 5*

 • Kameralna lodge na bardzo wysokim, 5* poziomie, doskonała na wyjazdy rodzinne.
 • Luksusowe zakwaterowanie, domki z przepięknym widokiem i prywatnymi basenami.
 • Restauracja à la carte z wyborem doskonałych dań, bardzo dobrymi winami i pięknym tarasem widokowym.
 • Miejsce, w którym wystarczy być. Można doskonale wypocząć, nawet rezygnując raz z wyjazdu na safari. Nienaganna obsługa i serwis.
 • Doskonałe safari, doświadczeni przewodnicy.

Leadwood River Lodge 5*LUX

 • Luksusowa, kameralna lodge, przyjazna dla rodzin, indywidualna obsługa.
 • Duże wille z tarasami i prywatnymi basenami, z widokiem na rzekę odwiedzaną przez zwierzęta.
 • Możliwość sprywatyzowania całej lodge dla grupy lub dużej rodziny, ponieważ składa się z jedynie 4 luksusowych willi.
 • Doskonała kuchnia, restauracja z pięknym widokiem, wybór win i trunków premium.
 • Doskonałe safari, doświadczeni przewodnicy.

Sabi Sabi Bush Lodge 5* – rodzinne wakacje w okolicy Parku Krugera

 • Jedna z trzech lodges Sabi Sabi, najbardziej przyjazna rodzinom i najmłodszym gościom.
 • Fantastyczny, duży i bezpieczny „EleFun” kids club! Doskonała, wykwalifikowana, międzynarodowa kadra do opieki nad dziećmi. Zabawy i gry edukacyjne, safari dla dzieci.
 • Wygodne, przestronne domki, niektóre z własnymi basenami.
 • Wyżywienie w formie samoobsługowego bufetu oraz à la carte, do wyboru.
 • Specjalne menu dla dzieci w samoobsługowym bufecie.
 • Doskonałe luksusowe safari, świetnie wyposażone, ze smakiem urządzone Amani SPA

luksusowe safari

Safari z dziećmi w Afryce Południowej – co warto wiedzieć planując rodzinną wycieczkę do RPA

Warto podkreślić, ze poziom higieny i czystości w większości luksusowych hoteli i wakacyjnych willi w RPA przewyższa poziom innych afrykańskich krajów. Poza safari w Parku Krugera Klienci podróżujący z dziećmi bardzo sobie cenią oglądanie zwierząt i wypoczynek w parkach bez malarii jak np.: Madikwe, Park Narodowy Addo Elephant (odpowiednie na safari z małymi dziećmi) czy też w pustynnej scenerii Rezerwatu Tswalu Kalahari. Osoby podróżujące z biurem CARTER także bardzo lubią wycieczki objazdowe z prywatnym kierowcą, zwiedzanie Garden Route oraz okolic Kapsztadu. Regiony te oferują mnogość atrakcji dla najmłodszych oraz nastolatków w postaci parków przyrody, plaży z pingwinami, możliwości oglądania wielorybów oraz uprawiania wielu sportów jak kajaki, trekking czy golf. Najlepsze wycieczki z rodziną do RPA to takie, które łączą w sobie elementy przyrody, kultury i dają poczucie wyjątkowości.

Poznaj największe parki narodowe i najpiękniejsze rezerwaty malaria-free w RPA. Są one bezpieczne, dobrze rozwinięte pod względem infrastruktury i wolne od malarii oraz innych chorób tropikalnych.

1. Shamwari

Rezerwat Shamwari leży zaledwie 45 minut jazdy z Port Elizabeth i posiada powierzchnię 25000ha; możesz spędzić tam kilka ciekawych dni, w różnych częściach rezerwatu obserwując życie zwierząt i ptaki takie jak m.in.: południowy dzierzyk szkarłatny, afrykański Stonechat (Saxicola torquatus) i mrówkojad-chat. Rezerwat dzikich zwierząt Shamwari, będący domem dla Wielkiej Afrykańskiej Piątki, otrzymał wiele międzynarodowych nagród, w tym najbardziej prestiżową World’s Leading Conservation Company and Game Reserve przez kilka lat z rzędu. Położony jest pośród bujnej roślinności porastającej tereny przy rzece Bushmans, w połowie drogi pomiędzy Port Elisabeth i Grahamstown. Podczas safari w Shamwari Game Reserve we Wschodniej Prowincji Przylądkowej w RPA uczestnikom daje się możliwość wzięcia udziału w programie ochrony zwierząt. Zajęcia obejmują śledzenie zwierząt i pomoc weterynarzom w przywracaniu wyleczonych zwierząt z powrotem do natury. Shamwari oferuje również lekcje jazdy samochodami 4X4 po buszu, safari na terenie parku, obserwację gwiazd, degustacje win i botaniczne spacery.

2. Park Narodowy Słoni – Addo Elephant Park

 Najbardziej znany z ogromnych stad słoni ale jak żaden inny park, szczyci się Wielką Siódemką, czyli lwem, lampartem, nosorożcem czarnym, bawołem afrykańskim, żarłaczem białym i wielorybem biskajskim. Cieszy się świetną lokalizacją w pobliżu Garden Route w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Park Addo jest najszybciej rozwijającym się parkiem narodowym w RPA.  Występuje tutaj prawdopodobnie więcej gatunków roślin niż w jakimkolwiek innym rezerwacie przyrody. Mniejsze zwierzęta żyjące w Addo to kudu, szakale oraz rzadkie gatunki ptaków takie jak kolorowy dzierzbnik żółtogardły, myszołów przylądkowy i ogromne kolonie pingwinów i głuptaków Ten niewielki rezerwat, o powierzchni zaledwie 2000 hektarów, powstał w 1931 roku. chroniąc 11 ostatnich w tym rejonie słoni. Cztery z samic posiadały wadę genetyczną, dzięki której nie miały ciosów od urodzenia i tym samym zostały oszczędzone przez łowców kości. Dzięki temu tym nielicznym zwierzętom tym udało się przetrwać. Obecnie w Addo żyje ponad 600 słoni, wszystkie wywodzą się od szczęśliwej jedenastki.

3. Park Narodowy Pilanesberg

Czwarty co do wielkości Park Narodowy w RPA. Słynie z Wielkiej Piątki oraz antylopy sobolowej, hieny brunatnej i zagrożonego wyginięciem dzikiego psa afrykańskiego. Park Pilanesberg jest domem dla ponad 350 gatunków ptaków. To łatwo dostępne miejsce, gdyż dojechać mozna juz w dwie i pół godziny z lotniska w Johannesburgu.

4. Rezerwat Madikwe

Położony w północno-zachodniej prowincji, słynie z zagrożonych wyginięciem afrykańskich dzikich psów i doskonałych obserwacji Wielkiej Piątki.  Jest to również jeden z największych rezerwatów dzikiej zwierzyny w Afryce Południowej. Dodatkowy atut to taki, że łatwo do niego dotrzeć; z Johannesburga mozna dojechać tam w pięć godzin samochodem lub dolecieć w godzinę.

5. Rezerwat Kwandwe

Poznaj afrykańską Wielką Piątkę w wyjątkowej scenerii nad rzeką Great Fish w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Prywaty rezerwat dzikich zwierząt Kwandwe to kolejny, który oferuje safari wolne od malarii w RPA. Zobaczyć tu można Wielką Piatkę (czarno-biały nosorożec, słoń, lew, bawół i lampart), a także niezwykłą różnorodność drapieżników i zwierzyny łownej, w tym geparda, kudu, springboka, elanda, żyrafę, czarne gnu czy gemsboka.

Nazwa oznacza „miejsce niebieskiego żurawia” w języku Xhosa, który jest także narodowym ptakiem Republiki Południowej Afryki. Można tu również zobaczyć inne zagrożone gatunki, takie jak dzięcioł knysna, grysbok przylądkowy czy orzeł rybi. Jest to również jedno z najlepszych miejsc na safari dla rodzin, z willami na wyłączność; co ważne nie ma ograniczeń wiekowych dla dzieci.  Dojazd do Kwandwe jest bardzo łatwy, a najbliższe lotnisko to Port Elizabeth Airport, oddalone od rezerwatu o zaledwie dwie godziny jazdy.

6. Prywatny Rezerwat Tswalu Kalahari

Warto poznać ten największy prywatny rezerwat dzikich zwierząt w Republice Południowej Afryki. Jest naprawdę wyjątkowe miejsce z wielu powodów; jest domem dla wyjątkowego ekosystemu i różnorodnej przyrody, w tym rzadkich i zagrożonych gatunków, takich jak oryksy, gepardy, łuskowiec, mrównik, nosorożec czarny przystosowany do pustynnych warunków, lew czarnogrzywy i wiele innych jak hiena brunatna i surykatki. Goście mogą doświadczyć safari na koniach, pieszych wypraw po buszu lub skosztować posiłku w restauracji Klein Jan, nagrodzonej gwiazdką Michelin.

7. Rezerwat Sanbona

Idealne miejsce na safari z małymi dziećmi; dogodnie położone niedaleko Kapsztadu, bowiem tylko 3 godziny jazdy. Rezerwat dzikich zwierząt Sanbona o powierzchni 540 km, kw. to dom swobodnie wędrujących białych lwów.

8. Rezerwat Gondwana

Położony bezpośrednio przy Garden Route między miastami Mossel Bay i Kapsztad. Gondwana jest wolnym od malarii rezerwatem przyrody o powierzchni ok. 11.500 hektarów, otoczonym niewielkimi wzgórzami oraz typową dla tego regionu roślinnością. Jeśli chodzi o zakwaterowanie Gondwana przeznaczona jest bardziej dla miłośników luksusów niż przeciętnego podróżnika. Spektakularne położenie między górami Outeniqa i Swartberg czyni go bardzo malowniczym. Gondwana Conservation Foundation (GCF) została założona jako organizacja non-profit, której celem jest przyczynianie się do ochrony zagrożonej dzikiej fauny i flory Przylądka Południowego w RPA. Southern Cape jest domem dla jednego z najbardziej krytycznie zagrożonych typów roślinności na ziemi (Fynbos).

Autor: Biuro Podróży CARTER