Search
Close this search box.
The Inka Trail, Peru najpiekniejsze miejsca, wycieczki do peru, luksusowe wakacje w peru

Wycieczki do Peru – 17 najlepszych miejsc i atrakcji, które musisz zobaczyć

Byliście już na wyprawie w Peru? Jeśli Wasza odpowiedź brzmi „nie”, to nie ma na co czekać! Jeśli zaś twierdząco kiwacie głową, to mimo wszystko pozwólcie się zaskoczyć, a obiecujemy, że dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o Peru, o których nie mieliście pojęcia! Rocznie ten kraj zwiedza ponad 4 miliony turystów, którzy nie mogą się mylić! Są też tacy, którzy chętnie tu wracają i nawet jeśli wcześniej celem ich podróży była po prostu przygoda, to dzisiaj coraz częściej można spotkać podróżnych, którzy zwiedzają kraj indywidualnie. Wyjazdy do Peru szyte na miarę to najlepszy sposób na poznawanie tego fascynującego kraju Ameryki Południowej. Dobrze jest też zaplanować wycieczkę, która łączy dwa kraje – Peru z Kolumbią, Ekwadorem lub Peru z południowym sąsiadem czyli z Chile.

Peru jest najchętniej odwiedzanym krajem Ameryki Południowej i nie ma się czemu dziwić: to państwo bogate w wyjątkowe zabytki, nieprawdopodobną historię i szalenie ciekawą kulturę, które zaskakuje ilością kolorów, doskonałym jedzeniem i wspaniałymi ludźmi. Jeśli jednak sądziliście, że największe atrakcje turystyczne Peru to Machu Picchu, Święta Dolina Inków i Kanion Colca, to… nie myliliście się, ale to nie jedyne ważne miejsca. Pozwólcie nam zabrać się w indywidualnie zaprojektowane wakacje w Peru, by poznać prawdziwą esencję tego kraju.

Wycieczki objazdowe i indywidualne podróże do Peru z najlepszym biurem – ile kosztuje i czego można się spodziewać?

Bardzo ciężko jest określić, ile kosztuje wyprawa do Peru szyta na miarę bez konkretnych informacji. Cena zależy od wielu czynników, między innymi: od terminu, w jakich chcecie się tam udać, ilości osób, jakości zakwaterowania, transportu, tego, co planujecie zobaczyć i ile czasu chcecie spędzić w Peru. Orientacyjna cena w wersji komfortowej i zakwaterowaniu w 4* hotelach to około od 500 USD za dzień za osobę (przy czym nie jest wliczony przelot, atrakcje ani transport do docelowego miejsca). W wersji luksusowej zaś to od około od 700 do 1000 USD za dzień za osobę. Podczas Waszych wczasów „szytych na miare” w Peru z biurem podróży CARTER będziecie mieli okazje korzystać z pomocy prywatnego przewodnika oraz spać w najlepszych hotelach jak np: Miralfores Park w Limie, Belmond Monasterio w Cuzco czy Sumak w Aguas Calientes.

A teraz do rzeczy: co warto zwiedzić w Peru? Oto nasza lista!

1. Cuzco

Wycieczki do Peru często zaczynają się właśnie od tego miasta. W języku keczua nazwa Cuzco oznacza „pępek świata”. Istotnie, dla Inków miejsce to było centrum świata, stolicą imponującego imperium, rozciągającego się od Wenezueli do Chile i północnej Argentyny. W Cusco znajdował się pałac Sapa Inki, jakim to mianem określano głównego władcę. Cuzco okres świetności przeżyło w połowie XV wieku, kiedy rozbudował je i uczynił stolicą władca Pachacutec. W I połowie XV wieku Cuzco zostało podbite przez wojska Francisco Pizarro, a po kilku latach niemal doszczętnie spłonęło podczas powstania Manco Inki. Hiszpanie odbudowali Cuzco zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w Starym Świecie. To właśnie im swój obecny kształt zawdzięcza starówka: układ ulic, kolonialne kościoły, budynki administracyjne i użyteczności publicznej.

Symbolem Cuzco jest archikatedra, której budowę rozpoczęto w 1560 roku. Kościół wzniesiono w miejscu dawnego pałacu Viracochy, jednego z legendarnych władców Inków. W  Cusco i okolicach wciąż znajdziemy wiele budowli i ruin z czasów prekolumbijskich. Najbardziej imponująca to Coricancha, świątynia Słońca, miejsce koronacji pochówku władców inkaskich. Monumentalny kompleks został stworzony z idealnie do siebie dopasowanych, gigantycznych bloków skalnych. W centralnej części znajdował się Złoty Dziedziniec – ogród złożony ze szczerozłotych wyobrażeń roślin i zwierząt o łącznej masie kruszcu szacowanej na 1600 kilogramów i wartości obecnie przekraczającej 30 milionów dolarów. Skarby te zostały zrabowane przez konkwistadorów, a świątynia, praktycznie niemożliwa do zburzenia, przekształcona została w istniejący do dzisiaj Klasztor św. Dominika.

Ale nie samymi zabytkami Cusco stoi. Zwiedzanie Peru to także, a może przede wszystkim, ludzie. Potomkowie Inków często noszą tradycyjną odzież, co dodaje miejscu kolorytu i podkreśla aspekt folklorystyczny, ważny dla każdego wytrawnego podróżnika. Poza wizytą w jednej z najlepszych w kraju restauracji, jak MAP, warto udać się na gwarny targ, kupić świeże owoce lub napić zimnej Cusqueni, miejscowego piwa, w towarzystwie tubylców. Cusco to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy: ruin Sacsayhuamán, Świętej Doliny Inków i Vinicunca – tęczowej góry.

Wakacje w Peru z CARTER, Cusco najlepszy luksusowy hotel Monastero

2. Sacred Valley – Święta Dolina Inków

Dolina rzeki Urubamba, położona jest na północ od Cusco. W przeszłości uznawana za rdzeń Imperium Inków, obecnie, wraz Machu Picchu i Cuzco, stanowi o sile turystycznej regionu. Wzdłuż malowniczej doliny, otoczonej potężnymi górami, wybudowane wiele inkaskich osiedli, cytadel i świątyń. Te najpopularniejsze to: Ollantaytambo i Pisac. Podczas pobytu w Pisac warto odwiedzić lokalnego szamana, złożyć dary Pachamamie, oraz udać się na targowisko, gdzie wciąż popularny jest handel barterowy. Inne ważne miejsce w okolicy to Maras – kompleks powstałych w czasach Inków salin. Jest ich ponad 5000, a z części do dziś wydobywa się sól. Położenie na stromym zboczu górskim czyni z tego miejsca nie lada atrakcję turystyczną. Moray to leżący nieopodal kompleks archeologiczny, w skład którego wchodzą gigantyczne, koncentryczne kręgi pełniące funkcję tarasów rolniczych. Największy z nich jest głęboki na 30 metrów.

Podczas wycieczki do Peru do Świętej Doliny Inków znajdziemy wiele spośród najlepszych hotele w Peru: Belmond Rio Sagrado, Sol y Luna czy Inkaterra Hacienda Urubamba. Warto zatrzymać się tu na dłużej, chłonąc spokój, naturalne piękno i mistyczną atmosferę tego miejsca. Gdy zdecydujemy się już na dalszą podróż,  z Ollantaytambo w ciągu dwóch godzin dostaniemy się pociągiem do Aguas Calientes, skąd rozpoczyna się zwiedzanie Machu Picchu. W Świętej Dolinie bierze też początek Inca Trail, najpopularniejszy szlak trekkingowy w Ameryce Południowej, często wzmiankowany jako jeden z najpiękniejszych na świecie. W zależności od wybranej wersji, piechurzy w ciągu dwóch lub czterech dni docierają do Machu Picchu, po drodze mijając wiele inkaskich ruin i niewielkich wiosek, gdzie podstawowym zajęciem wciąż jest uprawa kukurydzy i hodowla lam oraz alpak.

3. Machu Picchu

Chyba każdy słyszał kiedyś tę nazwę. Największy symbol Peru i jedno z kilku emblematycznych miejsc na mapie Ameryki Południowej. W 2007 ogłoszono je jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Położone nieco ponad 100 kilometrów od Cusco ruiny są najlepiej zachowanymi pozostałościami miasta Inków.  Machu Picchu wybudowano w XV wieku, za panowania Sapa Inki Pachacuti. Do dziś nie do końca wiadomo, jaką funkcję pełniło. Niektórzy uznają je za królewską posiadłość, gdyż znajdował się w nim pałac najwyższego władcy, inni zaś wskazują na rolę obronną i gospodarczą. W połowie XV wieku Machu Picchu zostało nagle opuszczone, prawdopodobnie z powodu podboju przez konkwistadorów większości terenów inkaskiego imperium. Pizarro i jego żołnierze nigdy jednak nie znaleźli cytadeli, na co wpływ miało zapewne niedostępne położenie i dystans, jaki dzielił Machu Picchu od pozostałych, ważnych miast regionu.

Na początku XIX wieku odkrył je amerykański uczony, Hiram Bingham. Dziś jego nazwisko nosi najbardziej luksusowy pociąg kursujący między Cusco a położonym u podnóża ruin miasteczkiem Aguas Calientes. Trudno wyobrazić sobie, by Machu Picchu jakiegokolwiek turystę pozostawiło obojętnym. Obok wyjątkowej historii, tym, co stanowi o jego niesamowitości, jest położenie. Znajduje się na stromym górskim grzbiecie, otoczonym wijącą się kilkaset metrów poniżej wstęgą rzeki Urubamba, z pokrytymi gęstą roślinnością górami na pierwszym planie, i drapieżnymi, ośnieżonymi szczytami w oddali. Najlepiej podziwiać je z dwóch wierzchołków górujących nad cytadelą – Huayna Picchu lub Montana Machu Picchu. Goście chcący spędzić w okolicy noc, mogą zatrzymać się w jednym z luksusowych hoteli: Belmond Sanctuary Lodge (z widokiem na Machu Picchu), Inkaterra Machu Picchu lub Sumaq MP.

Krajobrazy w Peru. Natura w Peru. Widok na góry w Peru.

4. Lima – gastronomiczna stolica światowa

Podczas wycieczki szytej na miarę do Peru dotrzecie także do Limy. Peru to kulinarny skarb Ameryki Południowej, a Lima to samo serce gastronomicznego raju. Już od czasów prekolumbijskich jedzenie uważane jest w Peru za najważniejszą rzecz dla człowieka. W Limie i na wybrzeżu serwuje się głównie ryby i owoce morza, a flagowym daniem jest ceviche, czyli surowa ryba z sokiem z limonki, doprawiona kolendrą i przyprawami. Z kolei narodowym drinkiem jest pisco sour. W 2013 roku peruwiańskie jedzenie zdobyło pierwszą gwiazdkę Michelin, dzięki londyńskiej restauracji Lima i od tego czasu Lima jest „na radarze” smakoszy.

Co, poza wyśmienitymi restauracjami, może nam zaoferować stolica Peru? Na pewno zabytki. Jak Katedra Metropolitarna pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Ameryce Południowej. Kamień węgielny pod jego budowę położył sam Francisco Pizarro. Jego grobowiec znajduje się zresztą w katakumbach katedry i stanowi popularny cel turystów zwiedzających miasto.

Podczas pobytu w Limie warto odwiedzić także nadmorskie dzielnice: Miraflores, zamożną, pełną butikowych sklepów, galerii handlowych, restauracji, a także centrów kulturowych, jak opery i teatry; oraz Barranco, zamieszkaną przez artystyczną bohemę i sławną z powodu fenomenalnych murali. Miłośnicy historii powinni w programie zwiedzania uwzględnić wizytę w Larco Museum, posiadającym gigantyczną kolekcję eksponatów sztuki prekolumbijskiej.

5. Linie Nazca

Jedna z najciekawszych i najbardziej tajemniczych atrakcji w Peru. Rysunki Nazca to grupa geoglifów, wyrzeźbionych na pustyni Sechura, w południowej części kraju. Rysunki przedstawiają rośliny, zwierzęta i figury geometryczne. Mierzą od 400 do 1100 metrów długości. Ze względu na wielkość najlepiej obserwować je podczas lotu awionetką. Rysunki powstawały między 300 rokiem p.n.e. i 900 rokiem n.e. Wykonali je Indianie Nazca. Istnieje wiele koncepcji, do czego miały służyć. Naukowcy uważają, że były wykorzystywane jako kalendarz określający konkretne położenie gwiazd w ciągu roku, tym samym wyznaczający porę siewów i zbioru. Inna teoria mówi o funkcji religijnej, a najbardziej niesamowita uznaje Linie Nazca za lądowisko dla przybyszów z kosmosu. W tym miejscu przygotujcie się na niezwykłe wspomnienia – indywidualne wczasy w Peru w tak niezwykłe miejsca w Peru jak Nazca na zawsze zostaną w Waszej pamięci!

6. Arequipa

Drugie co do wielkości miasto Peru, często uznawane jest za jego artystyczną stolicę. Największe galerie i muzea znajdują się w Limie, ale wielu ważnych artystów mieszka lub mieszkało w mniejszej i malowniczo położonej Arequipie. Bywa ona także nazywana Białym Miastem, ze względu na kolor zabudowy starówki, lub Miastem Wulkanów, ze względu na swoje położenie. Zlokalizowaną na wysokości 2326 m n.p.m., w paśmie Kordyliery Wulkanicznej Arequipę otaczają trzy majestatyczne wulkany: Chachani, Misti i Pichu Pichu. Ten drugi uznawany jest za symbol miasta, znajduje się bowiem najbliżej i posiada piękną, idealnie piramidalną sylwetkę, doskonale prezentującą się na wszelkiego rodzaju pamiątkach. Najlepiej podziwiać go z punktu widokowego w dzielnicy Yanahuara, stanowiącej popularny cel wędrówek turystów, podziwiających kolonialną zabudowę i odpoczywających w klimatycznych restauracjach i kawiarniach.

Must see w Arequipie, która jest również nazywa White City stanowi miejska starówka, w 2000 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wrażenie robi Plaza Mayor, główny plac miasta, monumentalna katedra zajmująca cały bok placu, a także Klasztor Św. Katarzyny. Arequipa świetnie sprawdzi się jako przystanek przed podróżą z Limy, Cusco lub Puno do Kanionu Colca.

Widoki i doświadczenia w Arequipa. Wyjątkowa kuchnia

7. Jezioro Titicaca

Największe wysokogórskie jezioro na świecie. To najwyżej położone jezioro, na którym odbywa się żegluga handlowa. Titicaca to także największe jezioro Ameryki Południowej, a co za tym idzie, również Peru. Poza tym jest symbolem zarówno tego kraju, jak i całego kontynentu. Titicaca zajmuje bardzo ważne miejsce w historii i kulturze regionu. Na znajdującej się jeziorze Wyspie Słońca, według legend, narodził się Wirakocza, ajmarski bóg-stwórca świata, a także pierwsi Inkowie: Manco Capac i Mama Ocllo. Wyspa wciąż jest miejscem świętym dla zamieszkujących region Indian Ajmara i Keczua.

Na wyspie znajduje się wiele zabytków inkaskich, niewielkich pensjonatów i restauracji dla odwiedzających to miejsce turystów. Inne naturalne wyspy na jeziorze to Amantani oraz Taquile, obie warto odwiedzić podczas jedno lub dwudniowej wycieczki. Ponadto na jeziorze zlokalizowanych jest ponad 40 sztucznych, dryfujących wysepek, zwanych Uros. Wykonane z trzciny wysepki od wieków zamieszkują Indianie Uros, trudniący się rybołówstwem. Nad jezioro Titicaca najłatwiej dotrzeć samolotem, wybierając lot do Puno, lub pociągiem. Na trasie Arequipa – Puno – Cusco kursuje luksusowy skład Belmond Andean Explorer.

8. Kanion Colca

Dla tych, którzy planują podróż dla aktywnych do Peru, mamy coś specjalnego: Kanion Colca. Znajduje się on w południowym Peru, około 100 km na północny zachód od Arequipy. Przez wielu badaczy uważany jest za najgłębszy kanion świata. Z jednej strony ściany wznoszą się na ponad 3000, a z drugiej na ponad 4000 metrów nad poziom rzeki Colca. Dno kanionu przypomina krajobraz księżycowy, pokryty jest głazami i niemal pozbawiony roślinności. Popularnym celem wędrówek są wsie Tapay,  San Juan de Chuccho, a także oaza Sangalle z naturalnymi basenami, gdzie turyści mogą zrelaksować się po wymagającym trekkingu.

Innym popularnym miejscem jest Cruz del Condor, punkt widokowy, gdzie każdego ranka można obserwować kondory wielkie, wykorzystujące prądy powietrza, by szybować między niebotycznymi, skalnymi ścianami. Rozpiętość skrzydeł tych majestatycznych ptaków sięga trzech metrów. Okolice Kanionu Colca często określa się mianem najbardziej malowniczych w kraju. Poza samym kanionem wrażenie robią piętrowe tarasy uprawne oraz ośnieżone wulkaniczne wierzchołki. Niedaleko znajdują się szczyty: Sabancay, wznoszący się na prawie 6000 m n.p.m., oraz Nevado Mismi i Nevado Quehuisha. Na zboczach dwóch ostatnich biorą początek strumienie uznawane za źródła Amazonki.

9. Puerto Maldonado i rezerwat Tambopata

Mała Amazonia. Jeśli ktoś chciałby połączyć wizytę w Cusco lub Limie z pobytem w luksusowej lodge w sercu amazońskiej selwy, powinien udać się do Puerto Maldonado. Niewielkie, liczące nieco ponad 70 000 mieszkańców miasto stanowi idealną bazę wypadową do dżungli. Przez Puerto Maldonado przepływa Madre de Dios, jedna z większych rzek basenu Amazonki. W okolicy znajdują się interesujące obszary chronione: rezerwat Tambopata i Park Narodowy Manu. Szczególnie ten drugi warty jest uwagi, obejmuje on bowiem obszar o zróżnicowanej powierzchni terenu, od Wschodniej Kordyliery Andów do nizinnego lasu deszczowego. Tereny te łączy niebywała różnorodność biologiczna. Dość powiedzieć, że w Manu występuje ponad 1000 gatunków ptaków, co stanowi 1/10 światowej awifauny.

W regionie Puerto Maldonado proponujemy pobyt w luksusowych lodgach jak Inkaterra Reserva Amazonica, czy Reserva Tambapota Lodge. Wśród najczęstszych aktywności podejmowanych przez naszych Gości można wymienić obserwację dzikich zwierząt, takich jak oceloty czy leniwce,  trekkingi  po lesie deszczowym i wycieczki kajakami po starorzeczach, zamieszkałych m.in. przez kajmany. Warto również wspomnieć o błogim wypoczynku w hamaku, skąd najwygodniej słucha się koncertu cykad i obserwuje migoczące w zaroślach świetliki.

10. Wyspy Ballestas (Islas Ballestas) – “Małe Galapagos”

Grupa niewielkich wysepek położonych w odległości kilkunastu kilometrów od wybrzeża Peru. Najłatwiej dostać się tam z miasteczka Paracas. Wyspy obserwuje się podczas rejsu łodzią. Znajdują się na nich kolonie pingwinów i lwów morskich. Chętnie odwiedzają je także pelikany. Naszym gościom polecamy połączyć zwiedzanie Islas Ballestas z pobytem w hotelu Paracas, należącym do zrzeszenia Luxury Collection. Luksusowe wycieczki po Peru wcale nie są trudne: w czasie dwóch lub trzech dni można zorganizować rejs na Islas Ballestas, lot awionetką nad liniami Nazca, a także wizytę w oazie Huacachina, gdzie spragnieni wrażeń turyści próbują sandboardingu. Paracas od Limy dzielą trzy godziny podróży drogą panamerykańską. W okolicy znajduje się także miasteczko Pisco, od którego prawdopodobnie nazwę wziął słynny trunek.

Wyspy Ballestas nazywane jako "Małe Galapagos”

11. Trujillo

To trzecie co do wielkości miasto Peru. Turystów na pewno zainteresuje kolonialne centrum miasta z barwnym Plaza Mayor, a także lokalny targ pełen świeżych produktów: owoców, warzyw, ryb i  mięs. Jednak Trujilo to przede wszystkim baza wypadowa do zwiedzania ruin Chan Chan. Powstałe około 850 roku miasto było stolicą Imperium Chimu, wywodzącego się z cywilizacji Moche. Historycy zgodnie uważają Chan Chan za największe południowoamerykańskie miasto epoki prekolumbijskiej. W połowie XV wieku, zanim Chimowie zostali podbici przez Inków, mieszkało w nim 30 000 ludzi. Klimat na wybrzeżu był wtedy bardziej wilgotny, a rzeki Chicama i Moche zaopatrywały region w wodę przez cały rok.

Dziś Chan Chan to ruiny świątyń-cytadel wzniesionych z cegły adobe. Nieopodal znajdują się także szczątki dwóch piramid – Huaca del Sol i Huca de la Luna. Budowę mierzących ponad 40 metrów piramid rozpoczęto na początku naszej ery i kontynuowano przez kolejne sześćset lat. Ściany piramid pokryto freskami, a na płaskim szczycie wzniesiono budowle administracyjne. Ponadto piramidy pełniły funkcje religijno-naukowe, funkcjonowały na przykład jako obserwatoria astronomiczne. Budowle, podobnie jak Chan Chan, wzniesiono z użyciem cegieł adobe i są to największe tego typu konstrukcje na terenie obu Ameryk.

12. Iquitos

Iquitos to stolica Loreto – największego peruwiańskiego regionu, będącego częścią Amazonii. Liczy ok. 400 tysięcy mieszkańców i jest największym miastem świata, do którego nie prowadzi żadna droga lub tor kolejowy. Założone pod koniec XVIII wieku jako misja jezuicka, w okres świetności wkroczyło blisko 100 lat później, kiedy w Ameryce Południowej wybuchła gorączka kauczukowa. Głównym centrum eksportu tego pożądanego surowca, obok brazylijskiego Manaus, było właśnie Iquitos. Do miasta ściągali przedsiębiorcy i łowcy przygód, powstawały faktorie handlowe, hotele, restauracje oraz teatry. Obecnie miasto wciąż czerpie zyski z handlu kauczukiem, ale coraz odważniej stawia się w nim na turystykę. Iquitos uważane jest za bramę do Amazonii. Stamtąd, a dokładnie z położonego 50 kilometrów na południe, portowego miasta Nauta, rozpoczynają swój rejs luksusowe statki, eksplorujące dorzecze Amazonki.

Ta największa rzeka świata powstaje przez połączenie rzek Maranon i Ucayali. Między nimi znajduje się rezerwat Pacaya Samiria, który stanowi cel większości wypraw. Rezerwat zajmuje ponad 2 mln hektarów, co czyni go drugim co do wielkości obszarem chronionym w Amazonii. Różnorodność biologiczna tego miejsca jest wyjątkowa w skali całego świata. Wyróżnia się ponad 130 gatunków ssaków, 330 gatunków gadów i płazów i ponad 200 gatunków ryb. Najbardziej znani przedstawiciele świata fauny to anakonda, papuga ara, tukan, ptasznik czy sotalia amazońska – gatunek różowego, słodkowodnego delfina, a także arirania amazońska – wielka wydra. Amazonia to również odcięte od świata plemiona Indian, krzyk małp baraszkujących w koronach drzew, oszałamiające wschody oraz zachody słońca, a wreszcie spokój, jaki osiąga człowiek w kontakcie z naturą.

iquitos w peru atrakcje iquitos
Widok na miasto w Iquitos

13. Mancora

To małe enklawa turystyczna znajdująca się na północno-zachodnim wybrzeżu Peru, które przyciąga przede wszystkim plażowiczów, miłośników surfingu oraz wielbicieli przyrody i ciekawego życia nocnego. Kurort ten uznawany jest za jeden z najważniejszych na peruwiańskim wybrzeżu. Miasteczko znane jest także z gorących źródeł i zbawiennych dla ciała kąpieli błotnych. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na to, że Mancora to mekka osób szukających odprężenia psychicznego i leniwego odpoczynku. Właśnie tutaj odnajdą swój raj ci z Was, którzy kochają wieczne lato: średnia roczna temperatura w Mancora wynosi aż 29 stopni Celsjusza!

14. Aguas Calientes

Jest to wioska w Peru, na której terenie położony jest duży, piękny park przyrodniczy składający się z jaskiń, gigantycznych formacji skalnych i pięknej laguny. Aguas Calientes oznacza po hiszpańsku „gorące wody” i znajduje się zaledwie 45 kilometrów od stolicy, Limy. Można tu udać się na spacer po trzynastu wiszących mostach, spośród których jeden ma ponad piętnaście metrów wysokości i 105 metrów długości. Ogromne góry i rozległe rzeki otaczające to miasteczko oferują wyjątkowy krajobraz. Co robić w Aguas Calientes? Na turystów czeka tu mnóstwo atrakcji: można wspiąć się na górę Putucusi, wybrać się na spacer po ogrodach Mándor lub zrelaksować w łaźniach termalnych.

15. The Inca Trail

Inaczej camino inca, oznaczające po prostu trzy lub czterodniowy trekking pośród najpiękniejszych szlaków peruwiańskich. Podczas wędrówki czekają majestatyczne widoki na dolinę, przemierza się strome przełęcze górskie i zwiedza przepiękne inkaskie ruiny Llactapata, Wayllabamba, Warmwanuska, Pacaymayu, Runkurakay, Sayaaqmarca, Phuyupatamarca i Winawayna, by finalnie dotrzeć do sławnego Machu Picchu. The Inca Trail jest najsłynniejszym szlakiem trekkingowym w całej Ameryce Południowej i jednym z najbardziej znanych na całym świecie. Łącznie do pokonania pieszo jest około 50 km.

16. Caral

Caral będzie największą atrakcją dla odkrywców pustyni i autentycznych doznań.

Zadziwiające jest, jak niewielu turystów dociera do starożytnego miasta Caral, zbudowanego około 5000 lat temu. Położone na wysokiej pustyni w dolinie Supe, 3,5 godziny jazdy samochodem od stolicy kraju -Limy. Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; jest starsze nawet niż ceramika i Inkowie. Jest to klucz do początków kultury andyjskiej, kiedy to oddzielne plemiona połączyły się w społeczność miejską. Ruiny Norte Chico składają się z amfiteatrów z cegły mułowej, sal ceremonialnych, okrągłych placów i pozostałości sześciu piramid.

17. Kuelap

Miłośnicy archeologii będą zachwyceni z wizyty w Kuelap. Podróż w region Amazonii w północnym Peru pozwoli Wam odkryć otoczoną murem osadę, znana jako Kuélap. Okrażona sięgającym na wysokość od 10 m do 19 m murem zabudowa, ulokowana jest na szczycie górskiego grzbietu, pośród wiszących nisko chmur, które spowijają miasto niczym mgła.

Osada zbudowana została przez kulturę Chachapoyas (zwaną „Wojownikami Chmur”), twierdza często nazywana jest Machu Picchu Północy. Kamienne konstrukcje Kuélap wzniesiono jednak o kilkaset metrów wyżej niż Machu Picchu, bo aż na 3000 m n.p.m.. Jest także starsza od cytadeli Inków o co najmniej 500 lat. Na terenie tego miejsca znajdują się setki okrągłych konstrukcji, co czyni go jednym z największych miejsc z kamiennymi ruinami w obu Amerykach. Jedno z najbardziej niezwykłych i mało znanych miejsc Peru, z dala od utartych szlaków i komercji.

Autor: Biuro Podróży CARTER