Search
Close this search box.

Alila Purnama: zatoka Cenderawasih

Alila Purnama: zatoka Cenderawasih

Indonezyjską nazwę zatoki Cenderawasih “Teluk Cenderawasih”, można tłumaczyć jak zatoka rajskich ptaków. Park Narodowy ma powierzchnię 14 535 km² i obejmuje ekosystemy przybrzeżne i namorzynowe, rafy koralowe, ekosystemy lasów tropikalnych na wyspach oraz wody zatoki. Sam park morski obejmuje 80 km² kwadratowych, co czyni go największym w południowo-wschodniej Azji. W parku występuje ogromna różnorodność przyrodnicza zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Występują tu rajskie ptaki, żółwie zielone, krytycznie zagrożone żółwie szylkretowe, ogromne żółwie skórzaste i żółwie oliwkowe; ssaki, takie jak diugonie przybrzeżne i delfiny. Można tu spotkać największe żyjące zwierzęta w historii – płetwale błękitne i największe żyjące ryby – rekiny wielorybie. Rafy, wokół których żyje blisko tysiąc gatunków ryb buduje 150 gatunków koralowców. Jakby tego było mało nurkowie mogą również podziwiać wraki z czasów II wojny światowej, w tym bombowce i statki rozrzucone na dnie całej zatoki. Zatoka do niedawna była geologicznie odizolowana od pływów Pacyfiku i ta izolacja obdarzyła Cenderawasih szeroką gamą gatunków endemicznych.

Plan wycieczki:

1 Manokwari

Załoga luksusowego jachtu Alila Purnama oczekuje na gości przylatujących na lotnisko Rendani w Manokwari. Po powitaniu goście zostaną przewiezieni samochodem, a następnie łodzią motorową na jacht. Tu dyrektor rejsu poprowadzi ogólną odprawę, prezentując statek i procedury bezpieczeństwa, po czym wreszcie przyjdzie czas rzucić cumy, podnieść kotwicę i wyruszyć na niezapomniany rejs po raju jakim jest zatoka rajskich ptaków. Goście mają czas delektować się koktajlami na wietrze na górnym pokładzie obserwując oddalający się brzeg.

2 Biak

Pokryte lasami deszczowymi wyspy Biak zostały włączone do chronionej strefy lasów deszczowych Biak-Numfoor, ponieważ żyje tu największa liczba (ok. 16) endemicznych gatunków ptaków na jednym obszarze w regionie całej Nowej Gwinei. I choć już wyspa i jej przyroda są spektakularne, to prawdziwe skarby znajdują się poniżej powierzchni wody, gdzie rozrzucone na dnie leżą pozostałości „Bitwy o Biak” z czasów II Wojny Światowej. W maju i czerwcu 1944 roku ponad 22 000 żołnierzy ludzi walczyło w wielkim amerykańskim ataku przeciwko okupującym wyspę siłom japońskim. Zwycięstwo USA stało się punktem zwrotnym w wojnie na Pacyfiku. W głębinach leżą wraki samolotów myśliwskich, samoloty ratownicze i zatopione jednostki desantowe USA, które przez lata zamieniły się w zapierające dech w piersiach koralowe rafy, zamieszkane przez ławice dużych ryb. Klasyczne nurkowanie w wodach Biak to powolne dryfowanie ponad niesamowitą łodzią latającą Catalina, prawdopodobnie przeznaczona do ratowania zestrzelonych pilotów. Ten duży, nienaruszony amerykański samolot, leży na piasku, wyprostowany i dumny, jakby czekał na powrót swojego pilota i załogi. Po obiedzie goście mogą wyruszyć na brzeg do niesamowitego tropikalnego lasu deszczowego, w którym mogą zobaczyć piękne rajskie ptaki. Po powrocie mogą się zrelaksować uprawiając rozmaite sporty wodne, w tym nurkowanie z rurką lub butlą albo kajakarstwo morskie.

3 wyspa Purup

Po pobudce w przepięknym, rajskim, otoczeniu, goście będą mieli okazję do kolejnego wspaniałego nurkowania lub snorkelingu nad stopniowo opadającymi ku głębi rafami, pięknie dekorowanymi gorgoniami przypominającymi wachlarze i bicze, gąbkami słoniowymi, wśród których myszkują zwarte ławice ryb. Warto czasem jednak oderwać wzrok od barwnego koralowego ogrody by w toni wokół rafy dostrzec żarłacze rafowe. Po porannym nurkowaniu pora na obiad na pokładzie jachtu. Następnie goście mogą się zrelaksować, wyruszyć w rejs łodzią motorową lub wybrać się na kolejne nurkowanie z akwalungiem.

4 Kwatisore

Okolice wyspy Kwatisore są domem majestatycznych i łagodnych rekinów wielorybich oraz wspaniałych żarłaczy błękitnych. Goście będą mieli okazję – być może jedyną w życiu – do snorkelingu lub nurkowania z butlą w towarzystwie tych pięknych i majestatycznych stworzeń. Na świecie jest tylko kilka miejsc, gdzie można spotkać się z rekinem wielorybim, a jeszcze mniej tych, które oferują spotkanie z więcej niż jednym z tych niezwykłych rekinów. Jednak nigdzie indziej na świecie liczba rekinów wielorybich pływających w krystalicznych wodach, które można podziwiać pływając z fajką czy akwalungiem, nie jest tak duża. Istnieje bowiem ogromna różnica między byciem jednym z kilkudziesięciu nurków goniących za jednym rekinem wielorybim, a zanurzeniem się jako jeden z kliku płetwonurków, których otoczą rekiny wielorybie pływające przy powierzchni w czystej wodzie, przypływających tu, by korzystać z resztek wyrzucanych z pływających platform rybackich. Jest to niesamowite doświadczenie dla nurków o dowolnym doświadczeniu i umiejętnościach. Na koniec dnia goście delektują się wyśmienitą kolacją przygotowaną przez szefa kuchni na pokładzie Alila Purnamy. Niewątpliwie doskonały koniec kolejnego niesamowitego dnia.

5 wyspa Rippon

Nurkowanie wokół wyspy Rippon jest absolutnie niesamowite dzięki doskonałej widoczności. Goście spotkają tu ogromne wieloryby, diugonie, żarłacze rafowe i niezliczone ławice ryb rafowych. Na dnie nurkowie natkną się na kolejną pozostałość po wojnie. Tu miękkie koralowce i olbrzymie ukwiały okrywają wrak Nakajima Ki-43 Hayabusa – samolotu myśliwskiego Sił Powietrznych Cesarskiej Armii Japonii z okresu II wojny światowej. To podwodny raj dla nurków, którego goście nie zapomną. Późnym popołudniem goście wybiorą się na szybką przejażdżkę łodzią motorową na okoliczne plaże piaszczystych atoli, zaś po powrocie zrelaksują się na pokładzie przy koktajlach o zachodzie słońca.

6 wyspy Wairundi

Wyspa Wairundi zaprasza na dziewicze rafy, które zapewniają wspaniałe warunki do nurkowania. Pomimo iż w krajobrazie dominują niezliczone twarde koralowce madreporowe to nurków zachwyci obfitość tęczowych miękkich koralowców. Piaszczyste zbocza u podstaw rafy obfitują w wielobarwne gąbki i mnóstwo stworzeń, takich jak kraby, które mogą osiągać nawet 30 cm średnicy czy rozmaite małe stworzenia, w tym karłowate koniki morskie.

7 Manokwari

Po przyjemnym śniadaniu pora pożegnać się z Alilą Purnamą i załogą luksusowego jachtu. Opiekunowie zawiozą gości na lotnisko Rendani w Manokwari i pomogą przy odprawie.

Informacje o wyprawie:

Terminy wyjazdów
 • III – 25 (5); IV – 7 (6). Cena za noc od 3,210.00 USD.
Ceny
 • III – V; od 17,000 USD za noc.
Zawiera
 • luksusowe noclegi na pokładzie żaglowca;
 • wszystkie transfery lądowe;
 • wycieczki zgodnie z indywidualnym planem;
 • posiłki, woda, napoje bezalkoholowe;
 • zajęcia – w tym nielimitowane nurkowanie z butlą, kajaki morskie, snorkeling, schodzenie na brzeg i zwiedzanie wysp;
 • opłaty za wstęp i sprzęt wymagane przez Parki Narodowe, opłaty za zgody na nurkowanie, ubezpieczenie nurkowe;
 • opieka 16-osobowej załogi, w tym kierownika rejsu i instruktora nurkowań – obaj z certyfikatami PADI
 • prywatny szef kuchni;
 • prywatny terapeuta spa.
Nie zawiera
 • przelotów do i z Indonezji – na życzenie aranżujemy dla klientów Nomad Story przeloty z wybranego lotniska;
 • wydatków natury osobistej, napiwków;
 • opłat wizowych, jeżeli planowany pobyt jest dłuższy niż 30 dni (dla pobytów krótszych obywatele Polski nie ponoszą opłat wizowych).

Udostępnij podróż

Zapytaj o wycieczkę