Search
Close this search box.

Kiusiu w 2 dni

Ekskluzywna pociąg zabierze gości w wyjątkową podróż po czterech północnych prefekturach Kiusiu – Fukuoka, Saga, Nagasaki i Ōita. Głównym wydarzeniem podróży będzie wizyta w mieście Arita. Pochodząca stąd ceramika ma 400-letnią historię. Zgodnie z tradycją, pochodzący z Korei garncarz Kanagae Sanbee, jest uważany za ojca porcelany Arita, jemu też poświęcono świątynię Sueyama. Pierwszą porcelanę wykonano w Japonii po odkryciu glinki porcelanowej w rejonie Arita pod koniec XVI w. Wówczas w okolicy uruchomiono wiele pieców i eksperymentowano z najrozmaitszymi stylami. Gdy chińska dynastia Qing zakazała handlu zagranicznego, holenderska Kompania Wschodnioindyjska zainteresowała się porcelaną Arita. Od tego czasu porcelana Arita była eksportowana do Europy przez port w Nagasaki. Popularny w tym czasie styl Kakiemon wykorzystywał asymetryczne rysunki i umiejętnie rozmieszczone puste miejsca na mleczno-białej porcelanie. Uważa się, że ceramika Kakiemon miała ogromny wpływ na historię europejskiej porcelany. Goście, odwiedzając Aritę, docenią naturę, historię, tradycyjne rzemiosło i aspiracje tego miejsca na przyszłość.

Plan wycieczki:

1 Hakata – Nagasaki – Tosu

Po ceremonii powitalnej i powitaniu pasażerów przez załogę luksusowy pociąg Kiusiu Seven Stars wyrusza z Hakata kierując się do Sakata. W trakcie podróży goście delektują się pysznym obiadem przygotowanym z lokalnych, sezonowych, składników wyhodowanych na Kiusiu. Gdy pociąg dotrze do Arita podróżni odwiedzą miejscowość mającą 400 lat tradycji produkcji ceramiki. Tu poznają piękno tradycyjnych technik rzemieślniczych odwiedzając słynny piec, w którym powstaje wspaniała i ekskluzywna ceramika z Arita. Na kolację podamy dania kuchni francuskiej, podczas gdy pociąg sunie do Nagasaki. W drodze pasażerowie mogą odpocząć i cieszyć się czasem w salonie z barem pod nocnym niebem pełnym gwiazd. Wieczorem goście mogą wybrać się na wieczorne zwiedzanie Nagasaki. Do 1543 r. Nagasaki była mała rybacką wioską leżącą nad cichą zatoką, która nie odgrywała żadnego znaczenia w historii Japonii. Wszystko to zmieniło się wraz z pojawieniem się portugalskich odkrywców. W 1549 r. do Kagoshima na południu Kiusiu przybył jezuita św. Franciszek Ksawery. Wkrótce rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię ewangelizacyjną w Japonii, nawracając wielu daimyō. Wśród nich był Ōmura Sumitada, który w 1569 r. wyraził zgodę na utworzenie portu w Nagasaki. Port został otwarty w 1571 r. Mała wioska portowa szybko przekształciła się w pełne życia portowe miasto, a portugalskie produkty importowane przez Nagasaki stały się częścią kultury japońskiej. Dobra passa chrześcijan dobiegła końca za czasów Hideyoshi Toyotomiego oraz siogunów rodu Tokugawa. Od 1639 r., kiedy Japonia odizolowała się od świata, do Restauracji Meiji, Nagasaki było jedynym portem, w którym Japończycy mogli się kontaktować z cudzoziemcami. Konsekwencją powstań chrześcijan było wyrzucenie misjonarzy z Japonii. Ich miejsce zajęli zainteresowani jedynie handlem Holendrzy. Wraz z Restauracją Meiji Japonia ponownie otworzyła się na świat. Nagasaki stało się wolnym portem w 1859 r., a w 1889 r. zyskała prawa miejskie. W tym czasie zalegalizowano w Japonii chrześcijaństwo i działająca dotąd w ukryciu chrześcijańska wspólnota religijna Kakure-kirishitan wyszła z podziemia, a Nagasaki odzyskało rolę centrum katolicyzmu w Japonii. W 1945 r. zrzucono na nie bombę atomową, która wybuchła nad katedrą Urakami – największą wówczas katedrą w Azji Wschodniej.

2 Tosu – Yufuin

Rankiem luksusowy pociąg Kiusiu Seven Stars wyrusza do Bungo-Mori. Tu chętni mogą zwiedzić stację otwartą w 1929 r. Ciekawostką są pozostałości rzadkiej lokomotywowni zbudowanej w 1934 r., porzuconej wraz z elektryfikacją linii kolejowej. W okresie Edo Bungo-Mori rządziła rodzina Kurushima, która była potomkami piratów Murakami z Morza Wewnęrznego w czasach Sengoku. Następnie pociąg rusza do Yufuin w prefekturze Ōita. Dolina Ōita leży u stóp uśpionego wulkanu Mt. Yufu wznoszącego się na wysokość 1584 m.n.p.m. Dolina ta jest niezwykle żyzna dzięki temu, że padające tu deszcze i śnieg przesączają się przez góry absorbując odżywcze składniki ze skał wulkanicznych. Rezultatem są zarówno cudownie odświeżające źródła zimnej wody, jak i liczne gorąca źródła, nad którymi powstały tradycyjne łaźnie – onseny. Mieszkańcy tego regionu są bardzo gościnni i ciepli. Tu goście mogą wybrać się się na zwiedzanie z przewodnikiem uroczego miasta Yufuin. Wzdłuż jego głównej uliczki usadowiły się kafejki, butiki i małe muzea nadając mu atmosferę przypominają bardziej ekskluzywną dzielnicę handlową niż tradycyjne miasto onsen (łaźni), którym tak naprawdę jest. Goście mogą zajrzeć do wielu onsenów zbudowanych nad gorącymi źródłami. Na końcu trasy, którą zwiedza się miasto, leży jezioro Kinrinko. Okrążają je ścieżki, wzdłuż których podróżnicy odnajdą jeszcze więcej małych sklepików i kafejek. Obiad zostanie podany w lokalnej restauracji. Przed powrotem do stacji Hakata w pociągu załoga zorganizuje ceremonię pożegnalną.

Udostępnij podróż

Zapytaj o wycieczkę