Search
Close this search box.

Prywatne odrzutowce – czy warto podróżować w ten sposób?

Prywatne odrzutowce to coraz częściej spotykana forma ekskluzywnych podróży. Wielu Klientów decyduje się na czarter private jeta, ponieważ oznacza to ocean niekończących się możliwości oraz lot bez zbędnych zakłóceń i problemów. Chcąc szybko i w komfortowych warunkach dostać się na miejsce, w którym planujecie spędzić niezapomniane wakacje, zdecydowanie warto rozważyć tę możliwość. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji z niej korzystać, poniżej przybliżamy najważniejsze kwestie.

Wynajem prywatnego odrzutowca dlaczego warto podróżować w ten sposób?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie prywatnego samolotu na swoje własne potrzeby. Nieważne, czy podróż ma się odbyć last minute na konferencję na drugim końcu świata, czy planujecie rodzinne wakacje w jakimś egzotycznym miejscu – jako Wasi organizatorzy podróży jesteśmy gotowi na każdą ewentualność. Kierunek podróży i liczba przystanków po drodze nie są istotne. Loty prywatnymi odrzutowcami cechują się całkowitą niezależnością i elastycznością. Wielu naszych Klientów, czarterując jeta, bierze pod uwagę przede wszystkim czas – a ten jak wiadomo, jest pieniądzem. Zaoszczędzenie czasu to kluczowa kwestia w przelotach prywatnymi odrzutowcami i zgodzi się z nami każdy, kto kiedykolwiek podróżował w ten sposób. Lecąc prywatnym jetem jesteście w stanie „kupić sobie” nawet kilkanaście do kilkudziesięciu godzin w porównaniu do zwykłego lotu regularnymi liniami.

To Wy decydujecie o godzinie startu, gdzie chcecie wylądować, kogo weźmiecie ze sobą i co chcecie zastać na pokładzie samolotu. By zdążyć, nie musicie być na lotnisku 2 godziny wcześniej. Pół godziny bez zbędnego pośpiechu zdecydowanie wystarczy. Ponadto istnieje możliwość manewru godzinami nawet do doby przed planowanym lotem.

Turbośmigłowce – jako sposób na krótsze dystanse

Jeśli lecicie w krótszą podróż niż za ocean lub nawet jeśli kierunek Waszej podróży to odległość mniejsza niż kilka tysięcy kilometrów, warto skorzystać z usług propellerów, czyli samolotów turbośmigłowych. Są to mniejsze maszyny niż standardowe odrzutowce, przeznaczone raczej do przemierzania krótszych dystansów. Propeller napędzany jest silnikiem turbośmigłowym, natomiast w jetach używa się silnika turboodrzutowego. Samoloty turbośmigłowe cechują się przede wszystkim korzystniejszymi ofertami cenowymi w porównaniu do często biznesowych jetów, na co wpływa także o wiele mniejsze zużycie paliwa w trakcie lotu. Ponadto, w przypadku lotów turbośmigłowcami, o ile pozwalają na to warunki, istnieje możliwość wylądowania nawet na obrzeżach miasta bądź na polu. Można nimi wylądować także na nieutwardzonych pasach startowych.

Prywatne odrzutowce – kierunki lotów

Oczywistym jest, że liczy się to z większymi kosztami niż w przypadku lotów rejsowych, jednakże to już wspomniana elastyczność gra tutaj pierwsze skrzypce. Liniami komercyjnymi nie wszędzie dolecimy bez przesiadek, a nawet jeśli, często będą to linie lowcostowe. Te z kolei często nie odpowiadają wielu pasażerom VIP ze względu na jakość maszyny i standardy obsługi na pokładzie. Kierunki, których nie obsługują standardowe linie lotnicze bez przesiadek to na przykład: Kalamata, Mykonos, Santorini, Korsyka, Courchevel, St. Moritz, Sardynia, Tivat, Madera, Teneryfa, Bodrum, Ibiza czy Majorka. Prywatne odrzutowce dają możliwość samodzielnego wybrania lotniska, z którego chcecie lecieć i na które wrócić.

Cena wynajmu private jeta

Cena wynajęcia private jeta uzależniona jest od kierunku Waszej podróży, czasu lotu, terminu przelotu, konkretnych udogodnień i typu samolotu. Im nowszy model, bardziej ekskluzywna marka i lepsze osiągi przelotowe, tym cena będzie wyższa. Koszt uzależniony jest także od ilości pasażerów. Prywatne odrzutowce i turbośmigłowce mogą zabrać na pokład od kilku do kilkunastu osób. Należy wiedzieć, że przy większej ilości pasażerów cena za osobę wychodzi porównywalnie do przeciętnego biletu w klasie biznes. Planując wyjazd z rodziną lub przyjaciółmi, zdecydowanie warto mieć to w pamięci.

Każdy prywatny odrzutowiec i turbośmigłowiec to inny rodzaj udogodnień, wyposażenia, mocy silnika czy klasy. Różnią się one także rokiem produkcji, producentem i przebiegiem. Dokładnie tym samym czym różnią się od siebie samochody. W klasyfikacji ekonomicznej, w dobrym stosunku jakości do ceny świetnie plasuje się na przykład Bombardier Learjet 60 XR, najbardziej polecany wśród podstawowych turboodrzutowców czy Cessna Citation 680 Sovereign – wyjątkowo komfortowy i bezpieczny odrzutowiec do podróży transkontynentalnych. Jeśli jednak pragniecie najwyższej jakości i luksusu, z pomocą przychodzi Bombardier Challenger 650 – jeden z najbardziej ekskluzywnych odrzutowców na świecie. Rynek lekkich samolotów pasażerskich nie zostaje w tyle. Przykłady najlepszych turbośmigłowców to: Cessna 421 Golden Eagle, Pilatus PC12 czy Beechcraft King Air C90 GTX.

Przechodząc do konkretów, przykładowy przelot z Warszawy do Genewy w jedną stronę średniej klasy odrzutowcem zaczyna się od około 8 tysięcy euro. Pamiętajmy jednak, że każdy przelot wyceniany jest indywidualnie, z uwzględnieniem wielu składowych. Często (ale nie zawsze!) ceny zawierają VIP odprawy, prywatne transfery limuzyną i catering na pokładzie. Organizując Wasz lot, w całości dopasowujemy się do Waszych wymagań  Dotyczy to oczywiście wybranych udogodnień, chociażby posiłku z Waszej ulubionej restauracji, ulubionego rocznika wybranego szampana czy pokładu samolotu pachnącego najnowszym Diorem.

Kwestie techniczne

Zakładamy, że wielu z Was zastanawia się, jak wyglądają osiągi prywatnych odrzutowców. Pułap, na jakim latają, nie różni się od pułapu standardowych samolotów komercyjnych. To samo dotyczy prędkości. Bywa, że na pokładzie private jeta do miejsca docelowego dotrzecie wcześniej niż zakłada to program lotu rejsowego.

Firmy mające w swej ofercie wynajem prywatnego samolotu, w przypadku podróży transkontynentalnych działają na zasadzie zbazowania odrzutowca. Oznacza to, że po odbyciu podróży poza Europę, samolot czeka na Was przez cały okres pobytu w danym miejscu. W przypadku podróży europejskich, samolot wraca do bazy, by odbyć kolejne zaplanowane loty. Tutaj też pojawia się ciekawa kwestia tzw. empty legsSystem empty legs polega na tym, że operatorzy, którym nie opłaca się wracać do bazy „na pusto”, oferują przelot do miejsca bazowego, często za bardzo niską stawkę, nawet 70% taniej niż w ofercie. Empty legs staje się coraz modniejszym sposobem na podróżowanie, dzięki któremu można oszczędzić dużo czasu. Po Waszym przylocie do miejsca docelowego i zbazowaniu samolotu, pilot, w ustalonym wcześniej terminie, wraca po Was i zabiera bezpiecznie do domu. Biorąc pod uwagę maksymalny zasięg maszyny, samolot dobiera się tak, aby uniknąć zbędnego międzylądowania na tankowanie.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Prywatne odrzutowce i turbośmigłowce podlegają tym samym normom bezpieczeństwa, co samoloty komercyjne. Śmiało można powiedzieć, że obsługujące je firmy decydują się jednak na przestrzeganie jeszcze wyższych standardów niż zalecane. Istotnym czynnikiem jest fakt, że floty prywatnych odrzutowców są zazwyczaj młodsze niż te, które wykorzystuje się do przelotów rejsowych. Oznacza to, że już w przedbiegach wysuwają się na prowadzenie w klasyfikacji bezpieczeństwa.

Ponadto, warto wspomnieć, że wynajęte samoloty i turbośmigłowce obsługiwane są przez dwóch doświadczonych pilotów, którzy mają na koncie wylatane tysiące godzin. W jetach o pasażerów zadba także co najmniej jedna stewardessa.

Najwyższy komfort podróżowania

Latanie prywatnymi odrzutowcami to jeszcze lepszy komfort niż pierwsza klasa przelotu komercyjnego. Rejestracja i procedury bezpieczeństwa są ograniczone do minimum, a czas oczekiwania na płycie lotniska wynosi… zero. Warto wiedzieć, że najczęściej autem transferowym mamy możliwość podjazdu pod sam samolot. Po wejściu na pokład załoga zamyka drzwi Waszego samolotu i już w ciągu kilku następnych minut odbywa się start.

Siedzenia w private jetach są niewiarygodnie wygodne, niemalże zawsze ze skóry, a do tego niejednokrotnie rozkładają się do pozycji leżącej. Pamiętajcie jednak, że jeśli planujecie się zdrzemnąć, nie zakładajcie z góry, że Wasz samolot będzie miał rozkładane fotele. Poproście o odrzutowiec z siedzeniami odchylającymi się o co najmniej o 154 stopnie lub oferujący łóżka. Miejcie na uwadze także to, że istnieje możliwość wynajęcia jeta z dwiema toaletami i prysznicem oraz częścią wypoczynkową, na przykład do gry w pokera.

Warto wiedzieć, że dzięki wyczarterowaniu prywatnego samolotu unikniecie kontaktu z innymi pasażerami. Dla private jetów i turbośmigłowców zazwyczaj dedykowany jest oddzielny terminal i przejście fast trackiem. W cenie macie również uwzględnioną odprawę i opiekę nad bagażem, w tym jego odbiór.

Bagaż podczas lotu prywatnym samolotem – wymogi

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa lotów komercyjnych nie mają tu większego zastosowania. Nie ma ani ważenia bagażu, ani jego prześwietlania, a po wylądowaniu nie musicie zgłaszać jego ewentualnej reklamacji czy zagubienia. W prywatnym odrzutowcu możecie przewieźć prawie wszystko, także wszelkiego rodzaju płyny – od szampana, przez butelki z wodą, aż po perfumy. W porządku są również dzieła sztuki, poufne dokumenty i ciężki sprzęt sportowy. Bez żadnego problemu także możemy latać z naszymi pupilami, o ile loty odbywają się na terenie Polski. W przeciwnym razie należy dostosować się do zasad kraju docelowego, dotyczących zwierząt domowych podróżujących prywatnymi odrzutowcami. Uspokajamy – zazwyczaj nie ma najmniejszego problemu z przewozem zwierzęcia.

Prywatne odrzutowce – podróże i wycieczki szyte na miarę

Jeśli pytacie, jak wyczarterować prywatny samolot, spieszymy z odpowiedzią. Wystarczy pomyśleć o kierunku, nieważne, czy będą to Bahamy, Australia czy Szwajcaria – jesteśmy tu, by stworzyć Waszą podróż idealną! Dzięki ogromnemu doświadczeniu w planowaniu podróży i zaufaniu tysiąców Klientów, możecie być pewni, że Wasze wakacje będą dopracowane w każdym szczególe! Najprościej jest zgłosić się do naszego biura podróży CARTER®, a po ustaleniu kierunku i dat przelotów, pomożemy Wam wybrać najlepszy i najkorzystniejszy cenowo samolot. Najważniejsze jest dla nas, aby konkretny model w 100% spełniał Wasze oczekiwania, a szyta na miarę podróż zmieniła się w niezapomniane doświadczenie. Planowanie Waszej przyjemności to dla nas najwyższy priorytet! 🙂

Wynajem samolotu z CARTER® jest szybkie i proste, nieważne czy interesuje Cię usługa private jet w Polsce czy za granicą. Celem zwiększenia komfortu naszych Klientów oferujemy przeloty prywatnymi samolotami wraz z pełną obsługą podróży, wliczając zakwaterowanie na miejscu, prywatne transfery, odprawy VIP, asystę z formalnościami oraz wybrane dedykowane usługi. Warto pamiętać, że rezerwując samolot, hotel czy dodatkowe usługi przez CARTER®, ceny będą zawsze korzystniejsze niż przy rezerwacjach na własną rękę.

Autor: Biuro Podróży CARTER®