Search
Close this search box.
atrakcje a afryce

Wycieczki do najciekawszych miejsc na kontynencie Afryki i największe afrykańskie atrakcje

Afryka jest kierunkiem tak różnorodnym, że każdy bez wyjątku znajdzie dla siebie unikatowe miejsce. Przede wszystkim chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na atrakcje w Afryce. Afryka to nie tylko safari i bezkres rozgrzanych równin, lecz także możliwość podróży słynnym pociągiem, obserwacja wielorybów, wypoczynek na plaży czy wycieczki do południowoafrykańskich winnic. Mamy nadzieję zainspirować Was do podróży w ten przepiękny zakątek świata. Kto nie chciałby przeżyć powitania z Afryką w iście luksusowym stylu? Gotowi? To zaczynamy.

1. Zambia – Czarna Perła Afryki i najlepsze wycieczki

Wycieczki do Zambii z CARTER to wyjątkowe doświadczenie, pełne zwierząt, ptaków i nieokiełznanej przyrody. Najważniejsze parki narodowe to Park Dolnej Zambezi, Kafue, South Luangwa, Zambijskie parki narodowe to ukryte skarby, które oferują nietuzinkowe doświadczenia i przygody jak nocne safari czy spływy rzeką – każdy znajdzie tu coś dla siebie. To miejsca, gdzie można naprawdę poczuć pulsujące życie Afryki, a zarazem zaznać spokoju i harmonii z naturą. Zambia oferuje miejsca i parki nieomalże bez turystów. To już rzadkość w dzisiejszych czasach! Kameralne wyprawy dla miłośników zwierząt, autentyczne doznania i najlepsze zakwaterowanie w urokliwych lodgach to prawdziwa przygoda w buszu! Zambię można bez wątpienia uznać za jedną z mniej znanych, ale niezwykle fascynujących destynacji!

Więcej informacji na temat najlepszych parków i wycieczek do Zambii znajdziecie tutaj: https://carter.eu/safari-w-zambii/

2. Podniebne safari – wycieczki awionetkami

Spotkanie z dziką Afryką szybując nad jednym z trzech rezerwatów przyrody we wschodniej Afryce, Tanzanii lub Kenii? Wybierając wariant „SkySafari” poza prywatnymi przelotami nad safari macie możliwość zakwaterowania w luksusowych lodgach. Bardzo często oferują one prywatny basen oraz dedykowaną obsługę. Z doskonałej lokalizacji słynie Elewana Loisaba Tented Camp w Kenii. Przede wszystkim hotel usytuowany jest w pobliżu dwóch rzek. Stanowią idealne miejsce do obserwowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Luksusowych lodgy (domków/namiotów) na safari nie brakuje, a każdy z nich poszczycić się może czymś unikatowym.

atrakcje w afryce

3. Wzgórza Motopo w Zimbabwe – jaskinie i malowidła naskalne oraz nosorożce

Park Narodowy Matobo, w którym żyje zwiększająca się liczba białych i czarnych nosorożców wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park jest słynny również z powodu tajemniczych formacji skalnych tworzących wzgórza z licznymi jaskiniami. Wnętrza jaskiń ozdobione malowidłami Buszmenów liczą sobie około 2 tysiące lat. W sercu tak osobliwego pejzażu zlokalizowana jest wyjątkowa i niepowtarzalna Amalinda Lodge. To ekskluzywny hotel usytuowany na wzgórzu Matobo, którego pokoje wkomponowane są w olbrzymie kamienie. Wnętrza domków zostały zaprojektowane przez lokalnych rzemieślników w oparciu o lokalne materiały – granit i drewno. Amalinda Lodge w Zimbabwe to światowej klasy obiekt harmonijnie wtapiający się w otaczającą naturę, kulturę i niepowtarzalne piękno miejsca. Miejsce odzwierciedla majestat nieokiełznanej Afryki, która jest domem dla niezliczonej ilości zwierząt oraz roślin, a miejsce to jeszcze bardziej stanie się wyjątkowe, gdy będziemy świadkiem wschodu lub zachodu słońca.

lodge w afryce

4. Luksusowy pociąg Rovos Rail

Przedstawiamy Wam Dumę Afryki. To ekskluzywny pociąg Rovos Rail w kolonialnym stylu. jego trasa wiedzie poprzez przepiękną scenerię południa Afryki. Na szczególne uznanie zasługuje kilkudniowa podróż wspaniałą trasą z Pretorii do Kapsztadu. Po drodze czekać będzie na Was moc atrakcji. Trzydniowa trasa, pełna malowniczych krajobrazów i spotkań z dzikimi zwierzętami wypełni Wam weekend na tyle, aby na długo zapadł on w Waszej pamięci. Doskonałą relację z podróży tym kultowym pociągiem przeczytacie tutaj. Warto też odbyć podróż z Pretorii do Wodospadów Wiktorii pośród zapierających dech w piersiach widoków. Na miłośników dłuższych tras czeka najdłuższa, bo aż 14-dniowa wycieczka z Kapsztadu do Dar es Salaam.

pociag rovos rail

5. Południowoafrykańskie winnice skąpane w słońcu

Wycieczka szlakiem najlepszych winnic RPA to punkt obowiązkowy i najlepsze miejsce, by skosztować tego szlachetnego trunku. Najlepsze winnice RPA zlokalizowane są w miejscowościach Constantia, Stelenosch, Paarl i Franschhoek. Warte odwiedzin jest szczególnie ostatnie miasteczko, ze względu na zabytkową, świetnie zachowaną architekturę oraz urokliwe hotele w butikowym stylu. Dla rodzin  z dziećmi lub małych grup przyjaciół doskonałym miejscem będzie luksusowa willa Manor House z 4 sypialniami, salonem, kuchnią, siłownią i dwoma basenami. Możecie delektować się fantastycznymi potrawami w głównej restauracji – Miko lub zrelaksować się podczas lekkiego lunchu w Country Kitchen, gdzie polecamy szklaneczkę orzeźwiającego koktajlu w przytulnym barze.

winnice w rpa

6. Wodospady Wiktorii – od strony Zambii czy Zimbabwe?

Wodospady Wiktorii to największa na świecie tafla spadającej wody! Znajduje się na granicy Zambii i Zimbabwe w południowej Afryce. Wodospady Wiktorii uznane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, natomiast od 1989 r. znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto podejść do wodospadu tak blisko, bo poczuć na twarzy bryzę i doświadczyć potęgi Matki Natury. Już samo to sprawia, że Victoria Falls jest warte odwiedzenia, ale zobaczenie tego ogromnego wodospadu to tylko jedna z wielu atrakcji w okolicy. Można również odbyć loty widokowe, udać się na safari na koniu czy w spokojny rejs po rzece w górnym Zambezi lub odbyć ekscytujący spływ pontonem po rzekach znajdujących się poniżej Victoria Falls.

Zambia to przede wszystkim prawdziwa skarbnica atrakcji na świeżym powietrzu. Od strony Zambii sugerowany jest pobyt w luksusowym Anantara Royal Livingstone, po którego terenie przechadzają się majestatyczne zebry. Z kolei Zimbabwe to najlepsze miejsce do obserwowania wodospadów, w głównej mierze jeśli zatrzymacie się w cieszącym się ponad 100 letnią historią, Hotel Victoria Falls. Zazwyczaj widoki na wodospady są lepsze od strony Zimbabwe, szczególnie w okresie, gdy woda nie osiągnęła jeszcze wysokiego poziomu. Jednak sezon niskiego poziomu wody to także najlepszy czas, aby odwiedzić Livingstone Island i Devil’s Pool lub Angel’s Pool, które można zobaczyć tylko po zambijskiej stronie.

luksusowy hotel zambia

7. iSimangaliso Wetland Park – dziewicze plaże RPA

Isimangaliso Wetland Park jest trzecim co do wielkości obszarem chronionym w Afryce Południowej i pierwszym, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Zajmuje łączną powierzchnię ponad 3000 km2, z czego 280 km to linia brzegowa z fantastycznymi dziewiczymi plażami oraz ogromny park, w którym możemy znaleźć do pięciu różnych ekosystemów i imponującą różnorodność flory i fauny.

Na lazurowych brzegach parku iSimangaliso Wetland Park, czeka na Was luksusowy hotel Thonga Beach Lodge. Hotel ten dysponuje wyłącznie 12 apartamentami, wśród zieleni i spokojnej atmosfery. Ze względu na ilość miejsc noclegowych jest to miejsce wyjątkowe i kameralne. Przede wszystkim oferują one widok na ocean lub las. Miejsce gwarantuje bliski kontakt z naturą. Do głównych atrakcji regionu należy obserwacja wielorybów, nurkowanie z butlą lub rurką czy piesze wycieczki z przewodnikiem po okolicy. Prawdopodobnie jest to najlepsze miejsce dla wszystkich ceniących sobie bezpośredni kontakt z naturą. Niewątpliwie jest to miejsce, w którym ilość turystów jest mocno ograniczona. Od czego byście zaczęli w takim miejscu?

hotel przy plaży rpa

8. Park Hwange, Zimbabwe

Park Narodowy Hwange to największy i najpopularniejszy park w Zimbabwe, znany z jednej z największych populacji słoni na świecie. Oferuje doskonałe widoki na dziką przyrodę. Zajmuje powierzchnię 14 651 km², co stanowi mniej więcej połowę powierzchni Belgii. Znajduje się w północno-zachodniej części kraju, około dwóch godzin na południe od majestatycznych Wodospadów Wiktorii. Można tu spotkać większość dużych zwierząt safari, w tym Wielką Piątkę. Imponująca koncentracja słoni przyciągana jest do wodopojów parku w porze suchej.

9. Ruiny Wielkiego Zimbabwe

Wielkie Zimbabwe to zrujnowane miasto na południowo-wschodnich wzgórzach Zimbabwe, w pobliżu jeziora Mutirikwe i miasta Masvingo. Było stolicą Królestwa Zimbabwe w późnej epoce żelaza. Uważa się, że Wielkie Zimbabwe służyło jako pałac królewski dla miejscowego monarchy. Budowa miasta rozpoczęła się w XI wieku i trwała do XV wieku. Jedną z najbardziej wyróżniających się cech gmachu były jego ściany, z których niektóre miały ponad pięć metrów wysokości. Ciekawostką jest, że zostały zbudowane bez zaprawy. Ostatecznie miasto zostało opuszczone i popadło w ruinę. Dokładna tożsamość budowniczych Wielkiego Zimbabwe jest nieznana. Kamienne miasto zajmuje powierzchnię 722 hektarów, które w szczytowym okresie mogło pomieścić do 18 000 osób. Ruiny Wielkiego Zimbabwe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

10. Kotlina Kalahari – Namibia, Botswana, Angola, Zimbabwe, Zambia i RPA

Kotlina Kalahari jest ogromnym obszarem na terenie Namibii, RPA, Botswany, Angoli, Zambii oraz Zimbabwe. Uznana również za pustynię, może poszczycić się niesamowitą powierzchnią 1,8 miliona km², a jej powstanie szacuje na się 55 milionów lat temu, czyli dokładnie wtedy, gdy powstał kontynent afrykański. Jest to wspaniały teren piaszczystych równin, które jednak mogą poszczycić się bogatą fauną i florą. Na tyle bogatą, że na jej terenie powstało kilka parków oraz rezerwatów przyrody. Można tu spotkać między innymi żyrafy, słonie, gepardy, lamparty, oryksy i antylopy.

11. Delta Okawango, Botswana

Rozciągająca się aż na 16 tysiącach km², Delta Okawango jest największą deltą na świecie i jednym z najbardziej spektakularnych krajobrazów widzianych oczami ludzkimi. Nie bez powodu jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także stanowi jeden z siedmiu naturalnych cudów świata Afryki. Ciekawostką jest, że Delta Okawango po prostu wysycha, nie mając ujścia do żadnego morza czy rzeki. Mieszka tu liczna grupa zwierząt, a w okresie ich migracji można spotkać ponad 120 gatunków ssaków, w tym Wielką Piątkę, antylopy, żyrafy, zebry, czy hipopotamy.

12. Park Narodowy Chobe, Botswana

Park Narodowy Chobe pochodzi od rzeki o tej samej nazwie i znajduje się w Botswanie, na północy Kotliny Kalahari. Park jest trzecim największym w Botswanie. Słynie z ogromnych populacji słoni i dużych stad bawołów. Pierwotnymi mieszkańcami parku byli Buszmeni, a do dzisiaj na jego terenie żyje jeszcze kilka grup społecznych. Park Chobe to jedna z największych atrakcji Botswany, wiele osób decyduje się na wycieczkę jeepem, ale można też się na safari i rejsy po rzece. Ta pierwsza daje możliwość osobistego poznania lądu, podczas gdy ta druga pozwala obserwować dziką przyrodę, która gromadzi się nad brzegiem wody, aby się napić.

13. Park Narodowy Krugera, RPA

Park Narodowy Krugera to jeden z największych parków narodowych w RPA, a także jeden z największych rezerwatów dzikich zwierząt w Afryce. 20 tysięcy kilometrów kwadratowych czynią go obszarem wielkości powierzchni Izraela.  Rozciąga się na około 350 kilometrów z północy na południe i około 60 kilometrów ze wschodu na zachód. Kruger jest uważany za główny cel safari w południowej Afryce. Jest to najbardziej znany park narodowy w Afryce i przyciąga ludzi z całego świata. Dzikość i dzika przyroda zapewnią Wam niezapomniane wrażenia. Bez wątpienia safari jest główną atrakcją Parku Narodowego Krugera. Ciekawostką jest, że na jego terenie żyje jedna z największych populacji dzikiej przyrody na całym kontynencie. Do drapieżników parku (oprócz Wielkiej Piątki) należą gepard, hiena, dziki pies i krokodyl.

Dowiedzcie się o najlepszych miejscach na safari i najbardziej luksusowych rodzinnych hotelach na Terenie Parku Krugera i w okolicy tutaj.

14. Safari Szkieletowym Wybrzeżem w Namibii

Wycieczka do Namibii i zwiedzanie Wybrzeża Szkieletowego to jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń w życiu każdego wytrawnego podróżnika. Namib National Skeleton Park w Namibii to ponad 500 kilometrów wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, które zawdzięcza swoją nazwę żeglarzom portugalskim i niebezpiecznym falom, które doprowadziły do wielu katastrof morskich. Napotkać można tutaj około tysiąca wraków statków i kolonie fok uszatek. Wybrzeże rozciąga się pomiędzy pustynia Namib i rzeką Kunene, gdzie gromadzą się ciężkie chmury znad Oceanu. Wilgotna mgła z chmur jest jedynym źródłem wody dla  liczącej 55 milionów lat pustyni Namib, zamieszkałej przez szakale, antylopy, żyrafy, gemsboków, strusie, surykatki, nosorożce i słonie.

W 1971 roku otwarto Skeleton Park udostępniając małym grupkom zwiedzanie „bram piekła”. Tylko południowa cześć obszaru Parku Wybrzeża Szkieletów, dostępna jest dla zwiedzających a ze względu na ochronę tego środowiska liczby wizyt są ograniczone. 

Biuro podroży CARTER współpracuje z miejscowymi pilotami, którzy jako jedyni posiadają licencję na lądowanie awionetką na terenie Parku Narodowego i na operowanie obozowiska w dowolnym miejscu. Wyjazdy do Namibii i wczasy w tym nieziemskim kraju są zawsze perfekcyjnie zorganizowane, uwzględniając indywidualne preferencje podróżnych do rodzaju transportu, budżetu i zainteresowań.

Więcej zdjęć i informacji o Wybrzeżu Szkieletowym w Namibii znajdziecie tutaj https://carter.eu/wybrzeze-szkieletowe-w-namibii/

Po więcej pomysłów i ciekawych inspiracji na atrakcje w Afryce zapraszamy do kontaktu z naszym biurem: travel@carter.eu

Autor: Biuro Podróży CARTER®