Search
Close this search box.
Ragusa Sycylia wycieczki

Sycylia – najpiękniejsze miejsca

Sycylia – najciekawsze miasta i najpiękniejsze miejsca na wakacje

Sycylia jest największą włoską wyspą na Morzu Śródziemnym. Dzięki dużej przestrzeni poszczególne rejony wyspy różnią się od siebie. Które miasta będą najlepsze na wakacje i na jakie przyjemności możemy tam liczyć? Poznaj największe atrakcje tej niesamowitej włoskiej wyspy na Morzu Tyrreńskim.

 1. Agrigento
 2. Taormina
 3. Wulkan Etna
 4. Cefalu
 5. San Vito lo Capo
 6. Palermo
 7. Syrakuzy
 8. Noto
 9. Ragusa
 10. Modica
 11. Trapani
 12. Erice
 13. Wyspy Egadzkie

1. Agrigento – Dolina Świątyń

Agrigento miasto na południowym wybrzeżu Sycylii, w prowincji o tej samej nazwie. To prawdziwa turystyczna „perełka” ze względu na świetnie zachowane greckie świątynie; niektóre z nich przetrwały nawet trzęsienia ziemi nawiedzające Sycylię kilkukrotnie. Cała Dolina świątyń to imponujący obszar o powierzchni 1800 hektarów podzielony na dwie części: wschodnią i zachodnią, a ich granicę wyznacza droga, nad którą zbudowany jest most dla zwiedzających. Najważniejsze obiekty to: najstarsza świątynia na tym obszarze Świątynia Heraklesa,  wzniesiona  w V w.p.n.e Świątynia Zgody (najlepiej zachowana najbardziej imponująca) oraz Świątynia Hery i dorycka świątynia Zeusa.

2. Taormina

Malowniczo położone miasto przyciąga turystów zabytkami, takimi jak doskonale zachowane ruiny teatru greckiego czy zjawiskowa katedra Katedra św. Mikołaja z Bari z XIII wieku, gdzie podziwiać można zabytkowe ołtarze, rzeźby, zdobione grobowce i sarkofagi oraz tablice pamiątkowe. Warto odwiedzić też potężny zamek. Pejzaż wokół miasta obejmuje majestatyczną Etnę i pobliskie wzgórza. Aby zafundować sobie zachwycające tło fotograficzne, wystarczy wjechać kolejką linową na wzniesienie. Najpiękniejszą plażę Isola Bella można podziwiać z bliska lub z dystansu.

Odwiedzając Sycylię, koniecznie trzeba skosztować wyrobów z lokalnie produkowanej ricotty, z mleka od owiec spotykanych na tamtejszych pastwiskach. Słodki przysmak stanowią cannoli, czyli obłędne sycylijskie rurki wypełnione kremem zrobionym z tego serka. Rozpustny deser smaży się w głębokim tłuszczu i serwuje w towarzystwie czekolady lub pistacji.

Jedną z największych luksusowych atrakcji Taorminy jest legendarny hotel Grand Hotel Timeo, położony na skalistych wzgórzach naprzeciwko greckiego amfiteatru. Wakacje na Sycylii w tym hotelu będą należały do niezapomnianych i wyjątkowych!

3. Wulkan Etna

Wulkan Etna na Sycylii liczy ponad 3300 metrów wysokości. Jest najwyższym i największym czynnym wulkanem w Europie; od 2013 roku wpisany jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Raz na jakiś czas zdarza się spektakularna erupcja, podczas której wyrzucany jest z krateru dym z popiołem; czasami na zewnątrz wypływa lawa. Przy klarownej pogodzie Etna staje się idealnym punktem widokowym, z którego podziwiać można widoki na linię brzegowa Sycylii i na archipelag Wysp Liparyjskich (tzw. Eolskich). Wulkan z jednej strony porasta roślinność, drugi stok zaś oferuje księżycowe krajobrazy.  Wspinaczka na wulkan zajmuje cały dzień i dostarcza niezapomnianych wrażeń i wspaniałych widoków. Na wysokość 2500 metrów nad poziomem morza dostać się można kolejką linową, a do punktu Torre del Filosofo można udać się pieszo lub wjechać terenowym samochodem.

4. Cefalu

Cefalu ma dużo do zaoferowania odwiedzającym. Znajdziemy tam między innymi najpiękniejsze plaże Sycylii, urokliwe uliczki pełne butików i restauracji, w których królują świeże ryby i owoce morza.  Wielu podróżnych, którzy wybierają Sycylię, jako cel wakacyjny, decyduje się właśnie na wypoczynek w tym miasteczku.  Nazwa miasta pochodzi od greckiego kefale, gdyż leży u stóp potężnej skały Rocca., Od wschodniej strony wzgórza, w jaskiniach i grotach odkryto ślady osadnictwa jeszcze z czasów antycznych. Na wzgórzu Rocca znajdują się też ruiny świątyni Diany, wzniesionej około V wieku p.n.e. i będącą jedną z niewielu pozostałości po Grekach.Jednym z najpiękniejszych zabytków miasta jest katedra w Cefalu, pełna cennych mozaik ( Duomo di Cefalù). Świątynię rozpoczęto wznosić w stylu normańskim, na polecenie króla Sycylii Rogera II w 1131 roku,gdy cudem ocalił się od sztormu i wylądował na plaży. Katedrę wznoszono w latach 1131–1240 i poświęcono w roku 1267.

5. San Vito Lo Capo

Połozone w pólnocno-zachodniej części Syclii miasteczko San Vito lo Capo zostało założone w XVIII wieku wokół saraceńskiej fortecy, w której do dziś stoi świątynia poświęcona czci patrona miasta: świętego Wita. Plaża z jasnym piaskiem w San Vito Lo Capo, położona na wysuniętym w głąb Morza Tyrreńskiego cyplu, według opinii miejscowych jak i odwiedzających osób to  najpiękniejsza plaża Sycylii. Obmywająca ją krystalicznie czysta woda odznacza się niezwykle lazurową barwą a otaczająca przyroda parku krajobrazowego Zingaro dopełnia sielskiego krajobrazu na wymarzone wakacje na Sycylii. To świetne miejsce dla osób spędzać czas aktywnie i dla miłośników sportów wodnych; w San Vito znajduje się kilka szkół nurkowania i wynajem sprzętów wodnych oraz łodzi. Miejscowość słynie z wydarzeń kulturowych, jak chociażby trzydniowy Festiwal kuskus, który odbywa się corocznie we wrześniu.

6. Palermo

Palermo stanowi turystyczną, kulturalną, ale też gospodarczą stolicę Sycylii. Jest to centrum przemysłu i handlu, wyposażone między innymi w duże, międzynarodowe lotnisko. Do głównych zabytków miasta zalicza się pozostałości murów rzymskich, piękne gotyckie, renesansowe i barokowe świątynie, królewski Pałac Normanów oraz teatr miejski czy budynek opery. Miasto zachwyca różnorodnością stylową.

W Palermo nietrudno znaleźć restaurację serwującą lokalne wspaniałości. Przede wszystkim, podobnie jak w innych częściach wyspy, potrawy przyrządzone z wysokiej jakości lokalnych warzyw i świeżych owoców morza. Zdaniem wielu podróżujących Sycylia pachnie migdałami – na wyspie można skosztować nawet vino alla mandorla, czyli migdałowego winnego specjału.

7. Syrakuzy

Miasto-ojczyzna Archimedesa we wschodniej części Sycylii, które powstało jako grecka kolonia, a po latach trafiło w ręce Rzymian. Mimo różnych perypetii na przestrzeni wieków wciąż należy do Italii. Połączona z nią mostem Ponte Nuovo historyczna wyspa Ortygia także była dotknięta kolonialną przeszłością, skąd pozostałości świątyń greckich bóstw (np. Apolla). Plac Duomo, urocza Villa Reimann i pałac Vermexio to również warte zobaczenia punkty w okolicy. Do bazy zabytkowej Syrakuz należy też między innymi częściowo zachowany amfiteatr, intrygująca jaskinia Ucho Dionizjusza, Pałac Montalto czy Kościół świętej Łucji (patronki miasta). Fascynatów historycznego piśmiennictwa bez wątpienia zachwyci Muzeum Papirusu.

Koniecznie trzeba odwiedzić Mercato di Ortigia, czyli kolorowy targ w filmowym stylu, gdzie można przyjrzeć się handlowemu folklorowi i skosztować świeżego tuńczyka czy przyrządzanej na dziesiątki sposobów ricotty.

8. Noto

Kolejne zachwycające miasto na Sycylii, mieszczące się w prowincji Syrakuzy. Jego późnobarokowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tę część Noto odbudowano, a w zasadzie zbudowano od podstaw, po całkowitym zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi w 1693 roku. Duże wrażenie robi odtworzona Katedra św. Mikołaja, Kościół Karola Boromeusza oraz wspaniały Pałac Ducezio. Większość budynków w Noto wzniesiono z kamienia a miasto cechuje królewski koncept zabudowy; w zamyśle barokowej myśli architektonicznej na samej górze miasta znajdują się okazałe pałace arystokracji a peryferia przeznaczone były dla niższych klas społecznych.

9. Ragusa

Ragusa także administracyjnie przynależy do doliny Noto, lecz umiejscowiona jest wyżej, na pięknym wzgórzu, mniej więcej na wysokości 520 m n.p.m. Tutaj również znajduje się historyczne, wpisane do rejestru UNESCO centrum, z pięknymi katedrami i kościołami, urokliwymi, niepozornymi budynkami i wąskimi uliczkami. Giardino Ibleo to zachwycające ogrody z bujną roślinnością. Znajdziemy je na Piazza Odierna, czyli w jednej z piękniejszych okolic, doskonale nadającej się na pamiątkową sesję zdjęciową. Aby móc przemieszczać się pomiędzy dzielnicami miasta zlokalizowanymi na wzgórzach zbudowano wiele mostów i schodów; stąd też Ragusa nazywana jest „miastem mostów”.

Miasteczko Ragusa to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc na Sycylii; zachęca do zwiedzania imponującymi pałacami (Rocca) oraz urządzonym z przepychem Arezzo Di Trifiletti. Malowana podłoga, wytworne meble oraz przepiękne freski przedstawiające sceny mitologiczne robią wrażenie. Prócz interesującej zabudowy i muzeów okolice Ragusy kuszą także naturalnymi walorami. Wąwóz Cava d’Ispica to okazja do długiego spaceru szlakiem fascynujących jaskiń.

10. Modica

Ta barokowa miejscowość, zaliczana do najpiękniejszych miast na Sycylii, zlokalizowana jest w prowincji Ragusa. Historia miasta sięga III wieku p.n.e., niestety Modica w dużym stopniu została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1693 roku a następnie odbudowano ją w późnobarokowym stylu. Modica składa się z dwóch części – na szczycie góruje starówka ze słynną katedrą San Giorgio. Na dole natomiast zlokalizowana jest nowsza dzielnica Modica Bassa, gdzie toczy się życie miejskie wokół Corso Umberto. Poza bogato złoconymi pałacami uwagę przykuwa majestatyczna i pełna misternych rzeźb katedra San Pietro.

Modica poza zabytkami UNESCO słynie z wyjątkowych kulinariów. Tutaj skosztować można niesamowicie smacznego kremu z orzeszków pistacjowych, pysznych canelloni i cornetto oraz czekolady, której receptura pochodzi od samych Azteków.

11. Trapani

Urocze Trapani (dawnej: fenickie Drepanon) to zakątek na zachodnim wybrzeżu Sycylii, gdzie Morze Tyrreńskie spotyka Morze Śródziemne. Mieszczą się tam stylowe zabytki, jak katedra św. Wawrzyńca, piękne kościoły i sanktuaria czy fontanna Trytona. Aktywnie podróżujący docenią dostęp do morza, a tym samym wodnych atrakcji o rekreacyjnym i ekstremalnym charakterze. Windsurfing, snorkeling, a może wycieczka prywatnym jachtem dookoła cypla?

Pod miasteczkiem zobaczyć można przepiękne saliny, czyli solne baseny. Fascynujące, mieniące się na różowo połacie wyglądają niesamowicie, a do tego mają prozdrowotne oddziaływanie – przez emisję jodu. Krajobraz salin urozmaicają także zabytkowe wiatraki.

12. Erice

Ta piękna miejscowość, zwana „średniowieczną perłą Sycylii” położona jest w prowincji Trapani, również na zachodnim wybrzeżu Sycylii. Nazwa starożytnego miasteczka wywodzi się od mitologicznego Eryksa, syna Wenus i Butasa. Historia osady Eryks sięga V w. p.n.e. , według podań wzniósł ją lud Elymów. Można tu podziwiać Zamek Wenus wzniesiony na miejscu dawnej świątyni Wenus, saraceński Zamek Pepoli i pozostałości fenickich twierdzy. Urokliwe i pełne historii Erice jak forteca  wznosi się nad okolicznymi miejscowościami Sycylii, gwarantując zapierające dech w piersiach widoki na pobliskie doliny i Morze Tyrreńskie oraz malownicze Wyspy Egadzkie.

Na wzgórze Monte San Giuliano o wysokości 751 m.n.p.m.,  gdzie zlokalizowane jest Erice, dostać się można kolejką tzw. funicolare lub krętą, wąską drogą, wijącą się niczym serpentyna.

13. Wyspy Egadzkie (Egady)

Egady to niewielki archipelag pięciu wysp u wybrzeży zachodniej Sycylii, na wysokości miasta Trapani. W skład Wysp Egadzkich wchodzą FavignanaLevanzoMarettimo oraz dwie bardzo małe – Formica i Maraona. Zachwycają kryształową wodą i górzystym ukształtowaniem terenu;  najwyższy szczyt sięgaja 686 m n.p.m. na wyspie Marettimo. Na wyspach Favignana i Levanzo podziwiać można starożytne neolityczne malowidła naskalne w grotach, których historia sięga 5000 lat. Nad wyspą Favignana dominuje Góra św. Katarzyny, gdzie co roku w maju powtarzany jest starożytny obrzęd połowu tuńczyka z królewskości Tonnara Florio. W 241 roku p.n.e. koło Wysp Egadzkich miała miejsce jedna z największych bitew morskich między Rzymianami a Kartagińczykami podczas Pierwszej Wojny Punickiej.

Krystaliczna woda, podwodne nurkowiska, cudowne zatoczki i piękna natura wysp stwarzają świetne warunki aby spędzić tam cudowne wakacje na jachcie, u wybrzeży Sycylii.

Kiedy najlepiej zorganizować wycieczkę na Sycylię?

Wycieczka objazdowa po Sycylii to doskonały pomysł na okres wiosenno-letni, jak i jesienny. Włoska wyspa kryje w sobie mnóstwo intrygujących sekretów, wspomnień zamierzchłych czasów i mitologicznych pamiątek. Połączenie aktywnego zwiedzania z relaksem stanowi przepis na naprawdę udane wczasy. Sycylia to także miejsce, które obfituje w zabytkowe i luksusowe hotele, szczególnie w okolicy Taorminy i Syrakuzy. W południowej części wyspy znajdziemy też mistrzowskiej klasy pole golfowe, zlokalizowane przy ekskluzywnym hotelu Verdura sieci Rocco Forte.

Indywidualne wycieczki objazdowe po Sycylii i wakacje „szyte na miarę” we Włoszech

Prywatne wycieczki objazdowe po Sycylii i innych regionach Włoch to specjalność w biurze podroży CARTER. Posiadamy świetnych lokalnych przewodników, którzy znają miejsca od podszewki. Z przyjemnością i wielką starannością przygotujemy każdy plan podróży, wedle indywidualnego projektu.

Wczasy na Sycylii – Luksusowe hotele i ekskluzywne zakwaterowanie w domach i willach

Wakacje na Sycylii z biurem podroży nie musza być ani banalne ani nudne. Wręcz przeciwnie! Dokładamy wszelkich starań aby Wasze indywidulnie zaprojektowane wycieczki po Sycylii odróżniały się autentycznością i idealnie dobranymi noclegami. Dla najbardziej wymagających oferujemy hotele sieci Belmond i Rocco Forte na Sycylii oraz Therasia Resort Sea and Spa na malowniczej wyspie Vulcano i hotel Sikelia na wulkanicznej Pantellerii.

Sycylia – wakacje na wyspie pełnej zabytków i atrakcji

Sycylia jest najgorętszą z włoskich wysp i zarazem najbardziej fascynującą; zachowała ona wiele greckich i afrykańskich wpływów.Odwiedzając Sycylię wiosną rozkoszować się możemy zapachem kwitnących drzew cytrusowych i jaśminu oraz podziwiać tradycyjne procesje wielkanocne. Podróżni cenią wyspę za jej pyszną kuchnię, wino Moscato czy fakt, że lokalni mieszkańcy nigdy się nie spieszą. Antyczne miasta jak Syrakuzy, Taormina, Noto czy Palermo, najlepsze kurorty nadmorskie Sycylii oraz zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciągają swoją wspaniałością turystów kochających Włochy bezgranicznie.

Poznaj najlepsze hotele na wakacje z oferty CARTER na słonecznej Sycylii: https://carter.eu/kierunki/europa/wlochy/sycylia/

Autor: Biuro Podróży CARTER®