Search
Close this search box.

Kierunek

Szardża

Inne kierunki podróży

Luksusowy hotel The Chedi Al Bait w Szardży to jedna z najnowszych perełek hotelarstwa Bliskiego...

Luksusowy hotel The Chedi Al Bait w Szardży to jedna z najnowszych perełek hotelarstwa Bliskiego...

Szardża – luksusowe wakacje na Bliskim Wschodzie

Trzeci największy z siedmiu emiratów w ZEA to, w porównaniu do najbardziej znanego emiratu – Dubaju, region kulturowy, nacechowany wspaniałymi dziejami, a jego stolica, miasto Szardża, to jedno z najważniejszych historycznych miast kraju. Obfituje w muzea, których liczba stanowi 25% zbiorów kraju, a odnajdą się tu miłośnicy kultury, sztuki i tradycji bliskowschodnich. Nie bez powodu Szardża została także uznana przez UNESCO światową stolicą kultury arabskiej, a w 2015 roku została wybrana stolicą arabskiej turystyki. Od XVII wieku aż do dzisiaj emiratem tym włada jedna rodzina. Szardża to idealne miejsce na rodzinne wczasy w Emiratach Arabskich, gdyż region ten może pochwalić się dwoma wybrzeżami, pustynią oraz terenami górzystymi we wschodniej części, co dla szukających różnorodnego krajobrazu stanowi wakacyjną mekkę. Warto wiedzieć, że odkrycie złóż ropy naftowej w latach 70-tych zeszłego wieku, pozwoliło na szybkie rozwinięcie się zarówno miasta, jak i regionu. Szardża uznawana jest także za bardziej ekonomiczny emirat niż Dubaj, przez co nazywa się ją za „sypialnię Dubaju”.

Co warto zobaczyć w Szardży?

Sharjah Desert Park

Desert Park składa się z kilku muzeów: Sharjah Natural History Museum (Muzeum Historii Naturalnej), Sharjah Botanical Museum (mały ogród botaniczny) i Arabian Wildlife Centre (zoo ze zwierzętami występującymi w tym regionie). Najważniejszą częścią Pustynnego Parku jest jednak Arabian Wildlife Centre, w którym można spotkać gady, gryzonie, ptaki, ssaki i wszelkiego rodzaju zwierzęta zamieszkujące Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Souq Al Arsah

Ten tradycyjny targ pod dachem uważany jest za najstarszy w mieście, a przy tym jeden z najbardziej urokliwych w kraju. Oprócz tego, że jest idealny na spacer, ma duże znaczenie historyczne: było to miejsce, w którym kupcy z całego świata spotykali się, aby handlować. Znajdziecie tu długie korytarze, wiszące latarnie i setki sklepów pełnych najróżniejszych towarów.

Muzeum Cywilizacji Islamskiej

To pierwsze tego typu muzeum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W przestronnych galeriach eksponowane są najciekawsze dzieła z kolekcji 5000 artefaktów ze świata islamu.

Błękitny Suk

Charakteryzuje się niebieskimi mozaikami na zewnątrz, w typowym arabskim stylu. W środku znajdziecie różnego rodzaju produkty: złoto, antyki, tkaniny, dywany itp. Jest to bardzo dobre miejsce na zakup pamiątek z podróży.

Fort Al-Hisn

Zbudowany w 1820 roku fort był pierwotnie miejscem zamieszkania przywódców emiratu. Obecnie mieści się w nim małe muzeum.

Suk centralny

Rynek centralny składa się z dwóch dużych magazynów połączonych podwyższonym mostem. Na tym targu można kupić złoto, antyki i dywany z Iranu i innych krajów arabskich.

Promenada

Oficjalnie zwana Corniche, urocza promenada, która jest jedną głównych atrakcji Szardży. Najwięcej zwiedzających spotkacie tu w godzinach późno popołudniowych – w ciągu dnia zazwyczaj jest zbyt gorąco, by się nią przechadzać. To idealne miejsce, by spędzić aktywne wakacje z rodziną w Sharjah.

Meczet Al Noor

Chociaż w Szardży jest wiele meczetów, meczet Al Noor jest idealny do oglądania nocą. Znajduje się na Corniche, jest jednym z najważniejszych w emiracie. Projekt architektoniczny meczetu Al Noor to wpływ klasycznej tureckiej architektury osmańskiej. Znajdziecie tu elementy podobne do meczetu Sułtana Ahmeda w Stambule (znanego również jako Błękitny Meczet).