Search
Close this search box.

Kierunek

Panama

Inne kierunki podróży

Bristol Panama to wyjątkowy pięciogwiazdkowy hotel, usytuowany w samym sercu Panamy, w prestiżowej dzielnicy biznesowej...

The Santa Maria, a Luxury Collection Hotel & Golf Resort to jeden z najbardziej luksusowych...

Buenaventura Golf & Beach Resort Panama, Autograph Collection to idealny hotel na ekskluzywne wczasy w...

Najlepszy na ekskluzywne wakacje w Panamie hotel Sofitel Legend Casco Viejo to idealne miejsce na...

Prywatny archipelag Islas Secas to jedno z najbardziej luksusowych miejsc w całej Panamie. Resort Islas...

Bristol Panama to wyjątkowy pięciogwiazdkowy hotel, usytuowany w samym sercu Panamy, w prestiżowej dzielnicy biznesowej...

The Santa Maria, a Luxury Collection Hotel & Golf Resort to jeden z najbardziej luksusowych...

Buenaventura Golf & Beach Resort Panama, Autograph Collection to idealny hotel na ekskluzywne wczasy w...

Najlepszy na ekskluzywne wakacje w Panamie hotel Sofitel Legend Casco Viejo to idealne miejsce na...

Prywatny archipelag Islas Secas to jedno z najbardziej luksusowych miejsc w całej Panamie. Resort Islas...

Wycieczki do Panamy – jakie atrakcje na Was czekają?

Casco Viejo w Panama City – urokliwe stare miasto

Panamskie stare miasto powstało w 1673 roku – założyli go Hiszpanie, dwa lata po splądrowaniu pierwotnej osady przez walijskiego korsarza Henry’ego Morgana. Obecnie starówka jest popularnym miejscem wśród miejscowych, jak i turystów: obfituje w zielone skwery, starożytne kościoły, butikowe hotele, restauracje z wyśmienitą kuchnią i modne bary na dachach. Casco Viejo to także scena rozwijającego sie życia nocnego. Miejsca godne odwiedzin w starym mieście to Iglesia de la Merced, Plaza de Catedral i Pałac Prezydencki. Dla spragnionych wrażeń mamy dobrą wiadomość: Panami City jest najbardziej rozrywkową i tętniącą życiem stolicą Ameryki Środkowej!

Kanał Panamski

Jedną z największych atrakcji kraju jest osławiony Kanał Panamski, liczący ponad 80 kilometrów i posiadający 12 śluz. To jeden z największych „skrótów” świata. Oficjalnie otwarty w 1920 roku łączy Morze Karaibskie z Oceanem Spokojnym. Kanał Panamski zaliczany jest do najważniejszych szlaków wodnych na świecie. Przez ponad 75 lat obszar kanału znajdował się pod wpływami amerykańskimi. Traktat w sprawie neutralności został podpisany w Panamie 7 września 1977 roku i zapewnił on państwu prawa do kanału, a finalne jego przekazanie Panamie odbyło się w 1999 roku. W latach 2014–2015 kanał zmodernizowano: otrzymał on dodatkowy komplet śluz, został poszerzony i pogłębiony, a w jeziorze Gatun, przez które przebiega ponad 30-kilometrowy odcinek, poziom wody podniesiony został o pół metra.

Półwysep Azuero

Półwysep Azuero to duży obszar lądowy w południowej Panamie. Od południa otacza ją Ocean Spokojny; od zachodu Pacyfik i Zatoka Montijo oraz Zatoka Panamska od wschodu. Panamczycy, jak na Latynosów przystało, lubią gdy wokół coś się dzieje. A dzieje się najwięcej właśnie tutaj, na Półwyspie Azuero: od hedonistycznych karnawałów, poprzez huczne obchody Bożego Ciała, aż po szeroko zakrojone rytuały szamanistyczne – oto esencja Panamy! Spośród aż 500 rocznie odbywających się festiwali nie zabraknie żywiołowej muzyki, ekstrawaganckich kostiumów, śpiewów, tańca czy uroczystych ceremonii religijnych połączonych z poganistycznymi praktykami.

Bogata fauna i flora oraz rajskie wyspy Bocas del Toro

Panama to przede wszystkim bujna i wspaniała przyroda, egzotyczne zwierzęta i ptaki takie jak tukany, kolibry, a do tego jaszczurki, żółwie czy aligatory. Archipelag Bocas del Toro jest najpopularniejszym miejscem w Panamie do obserwowania delfinów. Położony na karaibskim wybrzeżu kraju obszar obejmuje 9 głównych wysp i ponad 200 małych wysepek i lasów namorzynowych, które zajmują łączną powierzchnię około 650 km². Miejsce to słynie także z rafy koralowej, karaibskiej atmosfery i przepięknych, dziewiczych plaż.

Isla Taboga & Pearl Islands

Isla Taboga to dosłownie azyl dla bioróżnorodności. Jej najważniejszymi atrakcjami wyspy dla osób szukających kontaktu z naturą są rezerwaty przyrody Taboga y Urabá, utworzone w 1984 r. w celu ochrony głównie dzikich zwierząt i siedlisk ptaków. Wyspa Taboga szczyci się nieskazitelnie czystymi wodami idealnymi do kąpieli i sportów wodnych. Oferuje także kilka szlaków i punktów widokowych, z których głównym jest Tres Cruces Trail – jest to ścieżka używana głównie do dotarcia do lokalnych domostw, a na jej trasie można zaobserwować niezrównane piękno i bogatą różnorodność fauny i flory. Z kolei archipelag Pearl Islands składa się z ponad 200 wysp i wysepek – w większości niezamieszkanych – u wybrzeży Pacyfiku w Zatoce Panamskiej. Największą z wysp jest Isla Del Rey, ale do ulubionych przez turystów należą Contadora z ponad 13 plażami oraz Isla Saboga.

Rytuały, styl życia Indian Kuna (Guna), rękodzieło i ręcznie wyszywane molas

Region Guna Yala to autochtoniczne terytorium w Republice Panamy, zamieszkane przez jedną z najbardziej widocznych społeczności tubylczych w Panamie – grupę etniczną Guna (Kuna). Rdzennych Indian Kuna jest około 62 000. Terytorium Guna Yala składa się z wąskiego pasa lądu położonego po karaibskiej stronie kraju, który rozciąga się na 200 km oraz archipelagu składającego się z niemal 400 wysp (z których tylko 50 jest zamieszkałych). Wyspy te znane są z pięknych dziewiczych plaż, krystalicznych wód i naturalnego otoczenia. Z kolei rdzenne plemię Guna słynie w Panamie ze swoich kolorowych strojów i wciąż żywych zwyczajów. Region Guna Yala ma własne ustawodawstwo, którego zarządcami są jego mieszkańcy. Dzięki swojemu nadmorskiemu położeniu, Guna Yala jest jedną z największych plantacji kokosów na świecie.

Wycieczka do regionu Guna Yala będzie niewątpliwie wyjątkowym przeżyciem. Warto jednak się przygotować, że nie będzie ona przypominała żadnych innych wakacji. Podróż do Guna Yala jest synonimem odłączenia od cywilizacji, poznawania lokalnej kuchni i zwyczajów grupy Guna. Nie ma tam wifi, nie wszystkie wyspy mają prąd, a karty kredytowe po prostu nie istnieją. Dolar amerykański jest jedyną akceptowaną formą płatności, więc warto się upewnić, że mamy wystarczającą ilość gotówki. W Guna yala nie ma też luksusowych hoteli, a noclegi są w domkach krytych strzechą, choć można też wypożyczyć namiot czy hamak.

Molas

Molas z Panamy to wspaniałe, ręcznie robione tkaniny, które są częścią rdzennej kultury Kuna. Są wykonane i tkane przez kobiety Kuna jako tradycyjna część ubioru. Kobiety uczą się sztuki tworzenia molas, która jest częścią ich tradycyjnego ubioru już jako dziewczęta lub nastolatki. Autentyczne molas opowiadają historię, zwyczaje i wierzenia Indian Guna. W każdym z molas kobiety tworzą projekty, które przedstawiają święte zwierzęta lub kosmogoniczne historie o pochodzeniu. Oparte są one na lokalnym systemie wierzeń: Bogu, Naturze i Kosmosie. Dla Indian Guna istoty ludzkie i przyroda są częścią tej samej materii, dlatego też zasady natury odnoszą się w równym stopniu do życia ludzkiego od narodzin do śmierci.

Według jednej z wielu legend molas narodziły się na początku dziejów, ale były ukryte w niewidzialnym miejscu zwanym Kalu Tuipis, do którego człowiek nie mógł wejść. Pab Tummat, stwórca wszechświata, dał swojemu ludowi piękne tkaniny, zaś to bogini Kabayaí nauczyła kobiety tworzenia z nich ubrań. Molas są wspaniałymi dziełami sztuki, które są znane na całym świecie. Można je kupić w wioskach Guna i na lokalnych targowiskach.

Park Narodowy Darién

To naturalny łącznik między Ameryką Południową i Środkową. Park Narodowy Darién ma wyjątkową różnorodność – od piaszczystych plaż, skalistych wybrzeży, bagien namorzynowych, aż po góry i lasy tropikalne, które są domem dla wyjątkowej fauny i flory. Park Narodowy Darién w Panamie został utworzony w 1980 roku i ma przybliżoną powierzchnię 560 000 hektarów, co stanowi 33,6% całkowitej powierzchni prowincji Darién. Park jest największym ze wszystkich w Panamie oraz największym obszarem chronionym w Ameryce Środkowej i na Karaibach. Rezerwat charakteryzuje się dużą różnorodnością ekosystemów, a jego lasy są domem dla unikalnych na świecie gatunków roślin i zwierząt, takich jak harpia czy jaguar. Park Narodowy Darién to miejsce przygody i niezapomnianych doświadczeń, bezpośredni kontakt z dżunglą i rdzennymi grupami. Można tu obserwować ptaki lub po prostu spacerować, podziwiając tańce i zwyczaje rdzennej ludności.

Wycieczki do Panamy połączone z Kostaryką

Wycieczki do Panamy i Kostaryki to popularna opcja dla turystów, którzy chcą odkryć piękno Ameryki Środkowej. Oba kraje oferują wiele atrakcji turystycznych, w tym piękne plaże, bujne dżungle, wodospady, gorące źródła i kulturowe zabytki. Panama, położona na południu Ameryki Środkowej, znana jest przede wszystkim z kanału Panamskiego, który łączy Ocean Atlantycki z Pacyfikiem. Warto odwiedzić również stolicę kraju – Panama City, gdzie znajduje się słynna dzielnica Casco Viejo z licznymi zabytkami oraz wieża widokowa Miraflores, z której można podziwiać kanał Panamski. W pobliżu miasta znajdują się również piękne plaże, w tym popularna Playa Blanca. Kostaryka, położona na północ od Panamy, słynie z bogatej przyrody i dzikiej przygody. W kraju znajdują się liczne parki narodowe, w tym Park Narodowy Manuel Antonio z pięknymi plażami, lasami deszczowymi i bogatą fauną i florą. Inne popularne parki narodowe to Park Narodowy Tortuguero, znany z ochrony żółwi morskich, oraz Park Narodowy Corcovado, który uważany jest za jedno z najbardziej dzikich miejsc w Kostaryce.

Wycieczki do Panamy połączone z Kostaryką często obejmują odwiedzenie obu krajów i łączą w sobie relaks na pięknych plażach z przygodami w dzikiej przyrodzie. Można zarezerwować wycieczki objazdowe, które obejmują wiele atrakcji turystycznych w obu krajach, a także wakacje na plaży, na przykład w kurortach na wybrzeżu Pacyfiku w Kostaryce. Wycieczki te oferują również możliwość poznania kultury i tradycji tych krajów, w tym lokalnej kuchni, muzyki i sztuki. Można też podziwiać kolonialną architekturę, odwiedzając stare miasta, takie jak Casco Viejo w Panamie czy San Jose w Kostaryce. Wczasy w Kolumbii i Panamie to świetna opcja dla osób, które chcą odkryć piękno Ameryki, połączyć wypoczynek na plaży z przygodami w dzikiej przyrodzie i poznać kulturę oraz tradycje tych fascynujących krajów.

Wycieczki do Panamy połączone z Kolumbią

Panama i Kolumbia to piękne kraje w Ameryce Środkowej i Południowej, pełne ciekawych atrakcji turystycznych. Jeśli chodzi o połączenie tych dwóch krajów w jedną wycieczkę, zwykle podróż zaczyna się od odwiedzenia Panamy, a następnie kontynuuje się w Kolumbii. Wyprawę do Panamy może rozpocząć się od zwiedzania kanału Panamskiego, który jest jednym z najważniejszych dziedzictw inżynieryjnych na świecie. Następnie warto udać się do stolicy kraju, miasta Panama City, gdzie można podziwiać nowoczesną architekturę i odwiedzić Muzeum Kanału Panamskiego. Inne popularne atrakcje turystyczne w Panamie to np. archipelag Bocas del Toro, Park Narodowy Darien, czy też las deszczowy w regionie Chiriqui.

Cali to miasto położone w zachodniej części Kolumbii, znane ze swojej pięknej architektury kolonialnej, bogatej kultury i słynnego tańca salsa. W Cali można odwiedzić muzea, galerie sztuki, parki i wiele innych miejsc, które pozwalają poznać kolumbijską kulturę i historię.

Cartagena to urocze miasto na północnym wybrzeżu Kolumbii, znane ze swojej pięknej architektury kolonialnej, zabytkowych murów obronnych i wspaniałych plaż. Cartagena to doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu, ale również do zwiedzania i poznawania kolumbijskiej kultury.

Wyspy Kolumbii to archipelag położony na Karaibach, składający się z kilkudziesięciu małych i dużych wysp, z których największa to wyspa San Andrés. Wyspy Kolumbii to raj dla miłośników pięknych plaż, wspaniałego krajobrazu i aktywności wodnych.