Search
Close this search box.

Kierunek

Arabia Saudyjska

Inne kierunki podróży

Majestatyczne ogrody w królestwie Arabii Saudyjskiej Odkryj smak wspaniałego podróżowania w interesach i beztroskich wakacji w...

Prywatne wille na wakacjach w Arabii Saudyjskiej Spektakularny kurort wypoczynkowy The St. Regis Red Sea Resort...

Wyjątkowa wyprawa do Arabii Saudyjskiej Hotel Banyan Tree AlUla jest jednym z najnowszych i zarazem jednym...

Majestatyczne ogrody w królestwie Arabii Saudyjskiej Odkryj smak wspaniałego podróżowania w interesach i beztroskich wakacji w...

Prywatne wille na wakacjach w Arabii Saudyjskiej Spektakularny kurort wypoczynkowy The St. Regis Red Sea Resort...

Wyjątkowa wyprawa do Arabii Saudyjskiej Hotel Banyan Tree AlUla jest jednym z najnowszych i zarazem jednym...

Wycieczki do Arabii Saudyjskiej

Z dala od utartych szlaków

Wakacje w Arabii Saudyjskiej to wspaniała okazja, by poznać obcą kulturę i dziedzictwo narodowe oraz cieszyć się słońcem na piaszczystych plażach Morza Czerwonego. Odwiedzający ten kraj podziwiać będą spektakularne widoki i delektować sie będą egzotycznymi smakami. Królestwo Arabii Saudyjskiej to region, do którego warto pojechać przynajmniej na tygodniową wycieczkę objazdową. To świetny kierunek na wyjazd rodzinny lub ze znajomymi. Luksusowa baza hotelowa Hotele oferuje różne opcje wyżywienia oraz upragniony wypoczynek nad basenem lub przy plaży. Można też upolować ciekawe propozycje warto planować wakacje ze sporym wyprzedzeniem. Choć państwo relatywnie niedawno otworzyło się na turystykę, Saudowie są pozytywnie nastawieni do przyjezdnych. Otwierająca się na turystów od 2019 r., z jednej strony bardzo nowoczesna, z drugiej z ogromnym bogactwem kulturowym i światowej klasy zabytkami z listy UNESCO. Przekonajcie się, dlaczego warto odwiedzić Arabię Saudyjską. Z biurem podroży CARTER poznacie najciekawsze atrakcje tego kraju.

Najważniejsze informacje o Arabii Saudyjskiej przed podróżą

Kraj rozciąga się od Morza Czerwonego na zachodzie do Zatoki Arabskiej (Perskiej) na wschodzie. Od północy graniczy z Jordanią, Irakiem i Kuwejtem, od południa z Jemenem i Omanem, od wschodu z Emiratami Arabskimi, Katarem i Bahrajnem.Pod względem wielkości zajmuje 13 miejsce na świecie.

Zajmujące większą część Półwyspu Arabskiego Królestwo Arabii Saudyjskiej jest młodym krajem o bogatej historii.  Eksploatowane od lat 60′ złoża ropy naftowej przyczyniły się do znacznego rozwoju kraju. Religia, plemienność i bogactwo pochodzące ze złóż ropy naftowej mają ogromny wpływ na poziom i styl życia w Arabii Saudyjskiej. Kulturę Saudyjczyków ukształtowała tradycja beduińska, islamska religia, dziedzictwo i historyczna rola starożytnego centrum handlowego. Kraj leży w strefie suchego klimatu zwrotnikowego. . W Arabii Saudyjskiej skosztujesz kuchni wszystkich krajów arabskich.

Waluta w Królestwie Arabii Saudyjskiej – Jeden rial saudyjski dzieli się na 100 halali. Rial był jedną z głównych walut rejonu Morza Śródziemnego w czasach Imperium Osmańskiego.

Co warto zobaczyć w Arabii Saudyjskiej?

AlUla – słynna starożytna oaza, lista UNESCO

AlUla to jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych miejsc w Arabii Saudyjskiej, w którym historia, kultura i cuda natury zbiegają się, gwarantując niezapomniane wrażenia.  Stolica starożytnego imperium Dadan i Liyah to jedna z najstarszych osad na Bliskim Wschodzie. Ta pustynna dolina jest położona pośród pasm górskich i kanionów, a widoki zapierają dech. Wioska Dziedzictwa zwana Ad-Deerah, niesamowite grobowce i inne starożytne budynki. AlUla pozwalaja poznać tradycyjne życie Beduinów. Stanowisko archeologiczne Hegra to jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w AlUla. Miejsce to obecnie znane jako Al-Hijr (Madain Salih) dawniej znane było jako Hegra. Znajdują się tutaj bardzo dobrze zachowane grobowce, datowane na czasy cywilizacji Nabatejczyków. Jest to także pierwszy obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa listy UNESCO w Arabii Saudyjskiej.  Jedną z atrakcji AlUla są wspaniałe formacje skalne, klify i kaniony. Jeden z najpiękniejszych cudów geologicznych to Jabal Alfil, czyli Skała słonia. Miliony lat pracy sił natury sprawiły, że wyrzeźbiona przez wiatr i wodę skała obecnie przypomina kształtem słonia. Odwiedzający często porównują go do słonia w spoczynku. Elephant Rock to także wspaniałe miejsce do fotografowania, oferujące niesamowite widoki i dziewicze piękno regionu AlUla.  Wycieczka do AlUla i zwiedzanie formacji skalnych jak i pozostałości to obowiązkowy punkt programu każdej podrózy do Arabii Saudyjskiej.

Malownicza wyżyna Hejaz nam Morzem Czerwonym

wraz z miastami Mekką i Medyną, jest kolebką islamu. Choć Mekkę odwiedzić mogą tylko wyznawcy religii muzułmańskiej, Medyna otwarta jest dla wycieczek.

Dżudda

To tętniącym życiem ośrodek kulturalny i handlowy. W miescie rozpoczeto niezwykłą budowlę Jeddah Tower w 2013 roku. Jego planowana łączna wysokość to ponad 1000 metrów, dzięki której ma być najwyższym wieżowcem na świecie, przewyższającym dubajski Burdż Chalifa (828 m), o 180 metrów. W mieście zobaczycie także najwyższą fontannę świata. Fontanna Króla Fahda osiąga wysokość do 312 metrów i przetacza 625 litrów wody na sekundę.

Stolica Rijad

To dawne miasto oazowe, które stała się nowoczesną metropolią. Podziwiac tam mozecie spektakularną i luksusową Kingdom Centre Tower. Warto wybrać się na klif Kraniec Świata (ang. Edge of the world) i aby podziwiać majestatyczne widoki. Niezapomniane wrażenia oferuje także sezonowa rzeka Wadi Hanifah, która łączy w sobie ponad 40 dopływów.