Search
Close this search box.

Kierunek

Jawa

Inne kierunki podróży

Otoczony bujnym zwrotnikowym lasem, luksusowy hotel Plataran Borobudur Resort & Spa położony jest na wzgórzach...

Podczas pobytu w pełnym uroku obiekcie przypominającym świątynię, otoczonym zielonymi polami ryżowymi i wzgórzami Menoreh...

Otoczony bujnym zwrotnikowym lasem, luksusowy hotel Plataran Borobudur Resort & Spa położony jest na wzgórzach...

Podczas pobytu w pełnym uroku obiekcie przypominającym świątynię, otoczonym zielonymi polami ryżowymi i wzgórzami Menoreh...

Jawa – rajskie wyspy

Jawa – piąta co do wielkości wyspa Indonezji – przyciąga turystów różnorodnością: pięknymi plażami, wodospadami, wulkanami, polami ryżowymi, niezwykłymi świątyniami, lasami deszczowymi, rzekami i jaskiniami.

Kilka faktów na temat Jawy

Od I do XIII wieku na Jawie znaczne były wpływy kultury i religii indyjskiej. W roku 1293 Jawę próbowały podbić wojska mongolskie. Od XIII w. niezwykle silne stały się wpływy islamu, a od XVII w. Jawa znajduje się pod władzą Holendrów. Lata 1942–45 to czas okupacji japońskiej. W składzie Indonezji Jawa jest od 1945 roku.

To najbardziej zaludniona wyspa Indonezji, zamieszkuje tu ok. 62 proc. całej populacji kraju. Ponad 90 proc. Jawajczyków jest wyznawcami islamu. Klimat tropikalny na Jawie z dużą ilością opadów sprzyja rozwojowi roślinności, a większość mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Tamtejsze gleby nadają się idealnie do uprawy ryżu, manioku, kukurydzy, orzeszków ziemnych, herbaty, trzciny cukrowej, palmy kokosowej, kakaowca i kauczukowca.

Największe atrakcje Jawy

Podczas zwiedzania nie można zapomnieć o stolicy wyspy Dżakarcie, która tętni wielokulturowością i piękną architekturą. Lista zabytków jest bardzo długa. Miejsca godne odwiedzenia to Plac Merdeka – Plac Niepodległości, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Dżakarty, Muzeum Teatru Indonezyjskiego Wayang, Port Sunda Kelepa, Park Taman Mini Indonesia Indah – park Indonezja w miniaturze czy Julan Surabaya – ulica z antykwariatami.

Kulturalną stolicą Jawy, którą na pewno warto odwiedzić, jest Yogyakarta. To również centrum tańca, muzyki, malarstwa i batiku – lokalnego rękodzieła. Miejscowi i przyjezdni podróżują tu becakami, czyli rikszami. W okolicach Yogyakarty warto odwiedzić na pewno hinduistyczną świątynię Prambanan oraz największą na świecie buddyjską świątynię Borobudur.

Na wschodniej Jawie warto zwiedzić pozostałości po XII-wiecznym zespole miejskim Majapahit i świątynię Trowulan niedaleko miasta Mojokerto oraz świątynie hinduisyczne w Singosari. Niezapomniana będzie na pewno wspinaczka na górę Bromo, która jest czynnym wulkanem. Turyści mogą odbyć ją konno lub dostać się na szczyt samochodem.

Na zachodniej Jawie zlokalizowane jest znane ze swoich turystycznych atrakcji i wysokiego poziomu świadczonych usług turystycznych Bandung – jedno z głównych miast na Jawie, znane jako „Paryż Jawy”. Warto odwiedzić również Park Safari, który rozciąga się na obszarze 55 ha i szczyci się wieloma gatunkami fauny pochodzącymi zarówno z Indonezji, jak i z całego świata.

Kiedy lecieć na Jawę?

Indonezja leży w strefie klimatu równikowego. Wyraźnie zaznacza się porę suchą – od kwietnia do października oraz porę deszczową – od listopada do marca. Najbardziej obfite opady występują od listopada do stycznia. Najlepiej zatem wybrać wakacje na Jawie w tak zwanej porze suchej.

Są miejsca na świecie, które trzeba zobaczyć. Tajemnicza Jawa ma wiele do zaoferowania. Kusi bajecznymi widokami, magicznymi pejzażami czy niezwykłymi świątyniami.