Search
Close this search box.

Kierunek

Alaska

Inne kierunki podróży

Wielokrotnie nagradzana Winterlake Lodge ukryta w dziczy to najlepsze miejsce na luksusowe wakacje na Alasce,...

Łańcuch górski Tordrillo wyróżnia zapierający dech w piersiach krajobraz, w którym przeplatają się surowe grzbiety...

Wielokrotnie nagradzana Winterlake Lodge ukryta w dziczy to najlepsze miejsce na luksusowe wakacje na Alasce,...

Łańcuch górski Tordrillo wyróżnia zapierający dech w piersiach krajobraz, w którym przeplatają się surowe grzbiety...

Alaska, Stany Zjednoczone

Czysta, surowa, dzika i przeolbrzymia – Alaska pobudza podstawowe instynkty i zmysł, który amerykański pisarz, Jack London określił jako „call of the wild”, czyli „wołanie o powrót do dzikości”. Alaska to największy stan w USA, który pięciokrotnie przewyższa powierzchnię Polski. Surowe szczyty górskie oraz rozległe tundry są rajem dla miłośników otwartych przestrzeni.

Alaska to kraina z setkami niecodziennych atrakcji i lokalizacji położonych poza utartymi szklakami. Jest to region, który charakteryzuje naturalne piękno, mistyczne fiordy i pokryte śniegiem szczyty. Warto wiedzieć, że aż 17 z 20 najwyższych szczytów Stanów Zjednoczonych leży właśnie na tym obszarze. My od lat mamy tu już przetarte szklaki i polecamy prywatne wyprawy oraz luksusowe hotele i przygody na Alasce.

Jedną z największych zalet Alaski jest jej niedostępność. Nigdzie indziej w Stanach nie da się znaleźć gór, które są dzikie aż do tego stopnia, że spacerujący po nich podróżnik ma prawo podejrzewać, że jest pierwszą osobą, która chodzi po danej górze. Tereny Alaski są pełne przestrzeni i niezbadane, a ciekawa statystka pokazuje, że niektóre parki narodowe odnotowują rocznie mniejszą liczbę odwiedzających niż międzynarodowa stacja kosmiczna.

Mało jest innych miejsc, gdzie miejscowi, zamiast jechać do sklepu, aby zaspokoić swoje codzienne potrzeby wybierają się na polowanie. Co więcej na Alasce niektórzy wczasowicze wciąż planują wyprawy w poszukiwaniu złota, a w lokalnych żartach mówi się, że wi-fi to wynalazek, o którym słyszano tu jedynie w plotkach.

Ze względu na niewielki zasięg telefonów i brak typowych wygód cywilizacyjnych wygód, jest to region, w którym mamy możliwość na wypoczynek jak za dawnych lat. Oznacza to aktywność, świeże powietrze i ruch, a nie spędzanie czasu na przeglądaniu wiadomości na smartfonie.

Alaska ma też do odkrycia niezliczoną ilość anegdot. Dla przykładu lokalne prawo stanowi, że można tu legalnie polować na niedźwiedzie, ale już za wybudzenie niedźwiedzia z zimowego snu grozi surowy mandat.

Jest to raj dla fotografów dzikiej natury i krajobrazu, który diametralnie zmienia się tutaj o każdej porze roku. Gdy latem śniegi zaczynają topnieć, trzy miliony jezior Alaski zmieniają się w miejsca zwierzęcych zgromadzeń. W trakcie lata słońce Alaski nie zachodzi aż przez trzy miesiące. Jeśli chodzi fotografie z jakimi wracają podróżni, na pamiątkowych zdjęciach królują dzikie zwierzęta oraz kryształowe lodowce, których na Alasce jest ponad tysiąc.

Jako ciekawostkę dodamy, że Alaska została sprzedana Stanom Zjednoczonym w połowie XIX wieku za 7 milinów dolarów. Społeczeństwo protestowało, że rząd amerykański wydał zbyt dużą sumę na nikomu niepotrzebny teren ziemi. Po latach okazało się, że była to jedna z najlepszych inwestycji w dziejach świata, szczególnie mając na uwadze, że kilka lat później odkryto na Alasce złoża złota.

Jedną z bardziej oryginalnych atrakcji na Alasce jest podróż luksusowym pociągiem, który przemierza zapierające dech w piersiach krajobrazy. Takie pociągi posiadają specjalną platformę obserwacyjną umożliwiającą niezakłócone widoki. Inna atrakcja, prywatne loty helikopterem, pozwalają dotrzeć w najbardziej odosobnione zakątki, takie jak piękne doliny, górujące nad okolicą szczyty czy malownicze jeziora, nad które człowiek nie mógłby dostać się w inny sposób. W trackie prywatnie organizowanych wypraw można stanąć oko w oko z dzikim niedźwiedziem lub podpłynąć kajakiem do surowych zboczy masywnego lodowca.