Search
Close this search box.

Kierunek

Paros

Inne kierunki podróży

Paros to trzecia, co do wielkości wyspa, zachwyca swoimi piaszczystymi plażami, piękną niezniszczoną naturą, smacznym...

Zwana przez wielu, najpiękniejszą wyspą, ze wszystkich greckich wysp, pełną dziewiczych plaż, hipnotyzujących wiosek, starożytnych...

Paros to jedna z najpiękniejszych wysp greckich. Poza pięknymi plażami, uroczymi miasteczkami pełnych domków zawieszonych...

Paros to trzecia, co do wielkości wyspa, zachwyca swoimi piaszczystymi plażami, piękną niezniszczoną naturą, smacznym...

Zwana przez wielu, najpiękniejszą wyspą, ze wszystkich greckich wysp, pełną dziewiczych plaż, hipnotyzujących wiosek, starożytnych...

Paros to jedna z najpiękniejszych wysp greckich. Poza pięknymi plażami, uroczymi miasteczkami pełnych domków zawieszonych...

Wyspa Paros to kilometry przepięknych plaż z miękkim złotym piaskiem obmywanym przez lazurowe fale Morza Egejskiego, liczne gaje oliwne, zielone ogrody z tropikalną roślinnością, słoneczne winnice oraz starożytne klasztory położone pośród greckich wiosek. To druga co do wielkości wyspa archipelagu Cyklad z bogatą historią, która zaczęła się około 3 tysiące lat temu. Nazwa wyspy pochodzi od przywódcy Parosa, który pojawił się ze swoim ludem, uciekając ze starożytnej Arkadii w pierwszym tysiącleciu.

Paros dla kogo?

Paros to luksusowy kurort z długimi, piaszczystymi plażami, luksusowymi hotelami, licznymi restauracjami i barami. To również dobre miejsce na uprawianie różnych sportów wodnych tj. pływanie, nurkowanie, kajakarstwo, narty wodne, ale też windsurfing w Grecji, ze względu na śródziemnomorski wiatr oraz sprzyjające fale. To miejsce na niezapomniane wakacje z magiczną przyrodą i cennym kawałkiem starożytnej historii. Idealne na ekskluzywne wczasy w Grecji dla rodzin z dziećmi, ale również dla każdego, kto oprócz biernego odpoczynku lubi poznawanie lokalnej kultury i historii.

Jak dostać się na Paros?

Na wyspie znajduje się lotnisko, na które można dostać się bez problemu z lotniska w Atenach (czas lotu wynosi 35 minut). Istnieje również możliwość dostania się promem, a czas podróży z portu w Atenach wynosi ok. 2 godziny 45 minut lub 4 godziny 45 minut, w zależności od prędkości statku .

Jakie są największe atrakcje turystyczne na Paros?

Paros to wyspa z bogatą historią i bujną przyrodą, więc jej oferta lokalnych atrakcji i rozrywki jest spora i każdy powinien coś dla siebie znaleźć. Niewątpliwie główną zaletą wyspy są jej wspaniałe plaże, obmywane przez krystalicznie czyste wody Morza Egejskiego, oznaczone Błękitną Flagą. Do najbardziej znanych i najpiękniejszych plaż zdecydowanie możemy zaliczyć Kolimbithres w Naoussa Bay, otoczona wysokimi klifami o nietypowym kształcie, oraz Chrisi Akti i Tserdakia. Do uprawiania windsurfingu jedną z najlepszych plaż będzie Plaża Molos, która znajduje się w małej zatoce w pobliżu miejscowości Marmari.

W okolicy miejscowości Piso Livadi znajdują się plaże Piso Livadi, Logaras i Pounda Beach. Tutaj wszyscy mogą skosztować doskonałej kuchni greckiej w małych, rodzinnych restauracjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bardziej kameralne i spokojne plaże możemy znaleźć na południowym wybrzeżu wyspy.

Sporą część zabytków możemy zobaczyć w mieście Parikia, które jest stolicą wyspy Paros. Do głównych atrakcji wyspy należy kościół Ekatontapiliani (Ekatontapiliani – Kościół Stu Drzwi), znajdujący się w zachodniej części miasta – jest to najstarszy aktywny kościół w Grecji i ważny zabytek bizantyjski. Jego oficjalna nazwa to Kościół Wniebowzięcia Dziewicy. Kościół został założony przez św. Helenę, matkę Konstantyna – pierwszego chrześcijańskiego cesarza Bizancjum.

Kolejnym Interesującym zabytkiem może być też kościół św. Konstantyna z unikalnym drewnianym ikonostasem. Oprócz licznych kościołów możemy też zwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym przechowywane są znaleziska archeologiczne od neolitu do epoki rzymskiej, Muzeum Bizantyjskie, weneckie fortece, ruiny świątyni Demeter, klasztor Thapsana,.

Warto też odwiedzić pobliskie wioski w których możemy podziwiać bajeczne domki z niebieskimi okiennicami.

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest też wieś Lefkes, położona w najwyższym punkcie wyspy, zbudowana w formie amfiteatru. Domy i kościoły w tej wiosce powstały w XV – XVII wieku. Paros to miejsce narodzin słynnego marmuru, który wciąż uważany jest za najpiękniejszy na świecie. Jego zaletą jest przezroczystość: marmur jest śnieżnobiałym lub różowo zabarwionym kamieniem o wysokiej czystości bez żył, przepuszczającym światło do wnętrza o 3-3,5 cm, co tworzy niesamowity efekt „ożywiający” rzeźbę. Z tego marmuru powstały słynne arcydzieła Praxitelesa i Phidiasa. Dziś zachowały się kamieniołomy, w których wydobywano marmur Paros. Widać nie tylko tunele, jaskinie, ale także pozostałości tego marmuru, rozrzucone po całym obwodzie kamieniołomów. Niesamowitym miejscem wartym odwiedzenia jest również „Dolina motyli”.

Kiedy najlepiej udać się na wczasy na Paros?

Sezon turystyczny na Paros trwa od maja do października. Najlepszy czas na plażę i surfowanie jest pomiędzy czerwcem a wrześniem, kiedy temperatury są najwyższe a słońce świeci przez cały dzień. Maj i październik to najlepszy czas na zwiedzanie i trekking.

Wyspa Paros to nie tylko butikowe hotele w Grecji, ale również luksusowe wille dla rodzin z dziećmi.

Paros to autentyczna strona Cyklad, gdzie znajdziemy najlepsze butikowe hotele w Grecji dla wymagających. Rodziny z dziećmi mogą zamieszkać w luksusowych willach z prywatnymi basenami oraz widokiem na morze, bądź góry. Wybór jest bardzo duży, a najlepsze hotele na Paros zadowolą każdego.