Search
Close this search box.

Kierunek

Turks i Caicos

Inne kierunki podróży

Pierwszy kurort na dziewiczej plaży Long Bay na Turks i Caicos, The Shore Club oddalony...

Zaledwie kilka kroków od znanej plaży położony jest ekskluzywny hotel, szczycący się basenem bez krawędzi...

Położony na północnym krańcu rajskiej wyspy Parrot Cay, stanowiącej część archipelagu Turks i Caicos, hotel...

Luksusowy hotel znajduje się zaledwie kilka kroków od plaży na wyspie Providenciales z białym piaskiem...

Beaches Turks & Caicos Resort słynie z doskonałej lokalizacji na tropikalnej wyspie Providenciales, stanowiącej część...

Pierwszy kurort na dziewiczej plaży Long Bay na Turks i Caicos, The Shore Club oddalony...

Zaledwie kilka kroków od znanej plaży położony jest ekskluzywny hotel, szczycący się basenem bez krawędzi...

Położony na północnym krańcu rajskiej wyspy Parrot Cay, stanowiącej część archipelagu Turks i Caicos, hotel...

Luksusowy hotel znajduje się zaledwie kilka kroków od plaży na wyspie Providenciales z białym piaskiem...

Beaches Turks & Caicos Resort słynie z doskonałej lokalizacji na tropikalnej wyspie Providenciales, stanowiącej część...

Rajska wyspa na Karaibach Turks & Caicos

Luksusowe wakacje w Turks & Caicos to rajska przygoda stworzona dla każdego, kto kiedykolwiek marzył o tropikalnej oazie spokoju z dala od zgiełku codziennego życia. Jedno spojrzenie na krystalicznie czystą wodę oraz 12 mil piaszczystych, białych plaż i można się przekonać, dlaczego wyspy Turks & Caicos słyną nie tylko z najpiękniejszych plaż na świecie, lecz także z miejsc do nurkowania oraz obserwacji flory i fauny.

Odkrywając historię Turks & Caicos

Pierwotnymi osadnikami na wyspach byli Indianie Taino i Lucyan, a ich dziedzictwo związane było z żeglugą morską, łowieniem soli i rolnictwem, które nadal odgrywa znaczącą rolę kulturową.

Nazwa kraju jest połączeniem dwóch terminów, które wywodzą się z jego kultury. Nazwa Turks jest odniesieniem do rdzennego kaktusa Turk’s head, a Caicos pochodzi od lucayańskiego terminu caya hico, oznaczającego ciąg wysp.

Wczasy na Providenciales

Providenciales to niewielka wyspa w zachodniej części Archipelagu Caicos, o długości 40 i szerokości 5 kilometrów. Na północnym wybrzeżu rozciąga się uważana za najpiękniejszą na Karaibach i jedną z najpiękniejsztch na świecie plaża Grace Bay. Plaża Grace Bay słynie między innymi z Parku Podwodnego im. Księżniczki Aleksandry; odwiedzający wyspę znajdą tam fantastyczne warunki do nurkowania. Na wyspie znajduję się również pole golfowe oraz duża przystań z jachtami. Wyspy te są wapienno-koralowe i głownie nizinne a największe wzniesienia osiągają zaledwie 63 m n.p.m. na Bahamach i 49 m n.p.m. na Turks i Caicos. Tereny te to przede wszystkim białe plaże o drobnym delikatnym piasku, krystalicznie czyste wody, ale także bagna i lasy namorzynowe.

Natura na wyciągnięcie ręki

Najbardziej turystyczna z wysp, Providenciales, jest siedzibą wielu luksusowych kurortów i spa, które otaczają jej najsłynniejszą 12 milową plażę Grace Bay Beach – konsekwentnie uznawaną za jedną z najlepszych plaż na świecie przez międzynarodowe magazyny podróżnicze. Najbardziej wymagającym podróżnikom Provo gwarantuje ekskluzywny luksus i rozkosz, jak również dziewiczą naturę oraz ucieczkę od cywilizacji. Obejmujące 38 mil kwadratowych, Provo szczyci się ośmioma parkami narodowymi, rezerwatami przyrody i miejscami historycznymi. Należy do nich Princess Alexandra Marine Park, która jest domem dla JoJo, słynnego interaktywnego dzikiego delfina butlonosego. W Caicos Conch Farm, można zobaczyć jak hoduje się Muszlę Królowej. W Northwest Point Marine National Park można natomiast znaleźć bezludne plaże i spektakularne głębiny nurkowe, z których słynie Turks & Caicos.

Morska przystań dla wymagających

Historyczną i polityczną stolicą Turks & Caicos jest Grand Turk o powierzchni siedmiu mil kwadratowych. Spacer ulicami Duke i Front wśród kwiatów bugenwilli i żółtego bzu pozwala podziwiać odrestaurowane zabytki z XVIII i XIX w., pochodzące z epoki pozyskiwania soli. Grand Turk oferuje także mnóstwo atrakcji nurkom, gdyż wyspa uchodzi za jedną z największych na świecie mekk nurkowania ściennego, ze spadkiem prawie 7000 stóp.

Dla osób niekorzystających z wodnych atrakcji interesująca może się wydać latarnia morska, która niegdyś ostrzegała przepływające łodzie przed zdradliwymi rafami. Jej gmach został przywieziony w kawałkach z Wielkiej Brytanii i wybudowany w 1852 roku. Jest to cenne historyczne miejsce, chronione przez National Trust, które dziś służy jako wspaniały punkt piknikowy, z którego ma się idealny punkt obserwacyjny na ruchy migracyjne wielorybów atlantyckich w miesiącach zimowych.

Entuzjaści historii mogą odwiedzić Muzeum Narodowe Turks & Caicos, które zawiera dobrze wykonane eksponaty, opowiadające historię wysp od ich lucayańskich korzeni aż do czasów współczesnych. Zbiory obejmują artefakty Taino, prezentację wykopalisk morskich skupionych wokół wraku Molasses Reef (najstarszego znanego wraku statku na półkuli zachodniej), relikty z epoki kolonialnej oraz rekonstrukcję rafy koralowej.

Turks i Caicos – rajskie wakacje na Karaibach

Wyspy Turks & Caicos są miejscem, w którym każdy entuzjasta przyrody znajdzie coś dla siebie. Odwiedzając tę rajską przystań, można zostawić swój ślad na nietkniętym piasku jednej z 40 wysp, z których tylko 8 jest zamieszkałych przez kogokolwiek innego niż dzikie zwierzęta. Turks i Caicos to piękne wyspy z dala od tłumów, idealne na wczasy we dwoje lub wypoczynek rodzinny All Inclusive. To wymarzony kierunek na oryginalny i romantyczny miesiąc miodowy lub luksusowe wakacje na plaży z białym piaskiem.

Kiedy jechać na Turks i Caicos?

Średnia temperatura na Turks & Caicos waha się od 29 do 32 stopni Celsjusza w okresie od czerwca do października. Od listopada do maja średnia temperatura wynosi 27-29 stopni Celsjusza. Temperatura wody w lecie wynosi od 28-29 stopni Celsjusza, a zimą około 23-26 stopni Celsjusza. Stałe powiewy wiatru utrzymują klimat na bardzo komfortowym poziomie. To właśnie dzięki pasatom te wyspy są mniej wilgotne i z mniejszą ilością opadów niż ich karaibscy sąsiedzi. W przeciwieństwie do wielu krajów karaibskich, pogoda na Turks and Caicos mają jedną z najniższych średnich rocznych opadów w regionie; panuje tam suchy, ale zdecydowanie tropikalny klimat, z gorącymi letnimi monsunami od maja do października i suchymi słonecznymi zimami od listopada do kwietnia. Najlepszy czas aby udać się na wycieczkę na Turks i Caicos to okres od stycznia do maja, kiedy klimat jest suchy i przyjemny, ze średnią temperaturą 30 ° C.