Search
Close this search box.

Kierunek

Umbria

Inne kierunki podróży

Historia zamku sięga 1050 roku, a od tamtego czasu budynek przeszedł wiele zmian. Najbardziej znaczącą...

Palazzo Seneca Relais Chateaux to ekskluzywny hotel z tradycjami sięgającymi 1850 r., kiedy to powstał...

Historia zamku sięga 1050 roku, a od tamtego czasu budynek przeszedł wiele zmian. Najbardziej znaczącą...

Palazzo Seneca Relais Chateaux to ekskluzywny hotel z tradycjami sięgającymi 1850 r., kiedy to powstał...

Umbria

Umbria jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów Włoch. Jest nazywana „zielonymi płucami”. Wakacje z Umbrii z pewnością należą do niezapomnianych. Jakie największe atrakcje czekają na turystów w tym regionie Włoch?

Zielone krajobrazy i malownicze miasteczka

Dlaczego Umbria? Jej krajobrazy zachwycają soczystą zielenią. Jest to region mocno górzysty, tereny nizinne zajmują jedynie kilka procent. Głównym jego atutem są piękne widoki, lasy i gaje oliwne.

Umbria jest spokojnym, sielskim regionem. Malownicze miasteczka wyglądają, jakby od średniowiecza nic się nie zmieniło. Wąskie, kręte uliczki prowadzą wzdłuż ceglanych budynków i kościołów. To idealne miejsce na wyciszenie.

Gubbio

Dlaczego warto jechać do Gubbio? Nie wszyscy wiedzą, że pierwowzór popularnego w Polsce serialu Ojciec Mateusz został nakręcony w jednym z miasteczek w Umbrii, a konkretnie w miejscowości Gubbio. Najlepszym czasem, by pojechać do Gubbio, jest maj. Wtedy jest tu obchodzone święto ku czci świętego Ubdalda. Nie jest to tylko praktyka religijna, lecz także przede wszystkim tradycja całej społeczności. Punktem kulminacyjnym jest wieczorny bieg, podczas którego uczestnicy niosą ze sobą wysokie na 4.5 metra drewniane kolumny przypominające świece.

Asyż

Asyż jest prawdopodobnie najpopularniejszym miastem Umbrii. Praktycznie ukryty na zboczach góry Subasio, zachwyca wspaniałą architekturą. Najbardziej znanym budynkiem jest kościół świętego Franciszka. Wewnątrz można podziwiać przepiękne freski przedstawiające życie świętego, miłośnika zwierząt.

Nie da się nie zachwycić pięknem białych kamiennych ulic. Miasteczko potrafi zachwycić, zwłaszcza przy zachodach słońca.

Orivieto

Orivieto leży nieco na uboczu Umbrii, ale jest położone blisko autostrady łączącej Rzym i Florencję. Miasteczko mieści się na szczycie wulkanicznego wzgórza. Natkniemy się tu na dwa charakterystyczne dla tego miejsca punkty: katedrę Wniebowstąpienia i Kaplice Korporału, która związana jest z uroczystością Bożego Ciała i dotyczy wydarzeń mających decydujący wpływ na wpisanie tego święta w kalendarz liturgiczny.

Drugą bardzo popularną atrakcją miasteczka jest studnia świętego Patryka, w której znajdują się schody prowadzące na jej samo dno. Pod miastem znajdują się jaskinie i tunele, kiedyś używane jako miejsce do przechowywania wina, a podczas II wojny światowej jako schrony przed bombardowaniami.

Perugia

Perugia to właściwie dwa miasta, nadziemne i podziemne. Turyści mają możliwość pospacerować kilkoma uliczkami podziemnego miasta, które istniało tu za czasów Etrusków.

W Perugii produkuje się czekoladę o nazwie Perugina. Jedną z najbardziej popularnych postaci są tabliczki o nazwie Bacci, czyli całus. Co roku organizowany jest tu festiwal czekolady.

Dla turystów ułatwieniem w zwiedzaniu jest podział miasta na strefy oznaczone kolorami: białym, niebieskim, czerwonym, żółtym i zielonym. Na chodnikach znajdują się strzałki w tych samych kolorach, co pozwala na dokładne zaplanowanie trasy.

Dlaczego Umbria?

Umbria, pomimo że nie ma dostępu do morza, oferuje turystom wiele. Jest bogata kulturowo i historycznie. Do tego zachwyca pięknymi krajobrazami, bogactwem zieleni i malowniczymi miasteczkami. Warto też wiedzieć, że z Umbrii pochodzą najlepsze trufle, zarówno czarne, jak i białe.

Mimo że nie jest to najpopularniejszy region Włoch, Umbria bez wątpienia jest godna zobaczenia. Nie jest to jednak dobre miejsce na wakacje z dziećmi, ze względu na ukształtowanie terenu i typ atrakcji.