Search
Close this search box.

Kierunek

Stambuł

Inne kierunki podróży

Ten luksusowy hotel w Stambule znajduje się bardzo blisko głównych atrakcji turystycznych, takich jak bazar...

Jeśli interesują Was luksusowe podróże do Turcji, to czekają na Was idealne wakacje w Stambule...

Luksusowy hotel Swissotel The Bosphorus w Stambule w Turcji to idealna opcja na wypoczynek i...

Luksusowy hotel Six Senses Kocatas Mansions zlokalizowany jest w Stambule, jednym z najwspanialszych miast w...

Luksusowy hotel Raffles Istanbul znajduje się w najludniejszym i największym mieście Turcji, Stambule. To doskonała...

Pałacowy, ekskluzywny hotel Ajwa Hotel Sultanahmet znajduje się w Stambule w Turcji. Oferuje niezapomniane chwile...

Stambuł to jedno z najciekawszych miast świata, pozwalające zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze 2000 lat...

Jedna z najbardziej luksusowych opcji na idealny wypoczynek w Turcji, czyli hotel Four Seasons Istanbul...

Ten luksusowy hotel w Stambule znajduje się bardzo blisko głównych atrakcji turystycznych, takich jak bazar...

Jeśli interesują Was luksusowe podróże do Turcji, to czekają na Was idealne wakacje w Stambule...

Luksusowy hotel Swissotel The Bosphorus w Stambule w Turcji to idealna opcja na wypoczynek i...

Luksusowy hotel Six Senses Kocatas Mansions zlokalizowany jest w Stambule, jednym z najwspanialszych miast w...

Luksusowy hotel Raffles Istanbul znajduje się w najludniejszym i największym mieście Turcji, Stambule. To doskonała...

Pałacowy, ekskluzywny hotel Ajwa Hotel Sultanahmet znajduje się w Stambule w Turcji. Oferuje niezapomniane chwile...

Stambuł to jedno z najciekawszych miast świata, pozwalające zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze 2000 lat...

Jedna z najbardziej luksusowych opcji na idealny wypoczynek w Turcji, czyli hotel Four Seasons Istanbul...

Stambuł – na styku dwóch kultur

Przez 1500 lat Istanbul był stolicą kolejnych imperiów: Rzymskiego, Bizantyjskiego i Osmańskiego, a dziś jest pełnym życia, fascynującym miejscem. Ta nowoczesna metropolia to jedyne na świecie miasto, które zbudowane zostało na dwóch kontynentach – Azji i Europy. Miasto założone zostało w 330 r., gdy cesarz Konstantyn uczynił Istanbul – wówczas Konstantynopol – stolicą Cesarstwa Wschodniego. Miasto kojarzyło się z bogactwami, o których nie śniło się władcom średniowiecznej Europy. W IX w. liczyło niemal milion obywateli (współcześnie to ponad 15 milionów!). Korzystne położenie, jakość miejscowych wyrobów i sprowadzanych egzotycznych towarów sprawiły, że rozwinął się tu potężny ośrodek handlu. W 1453 r. miasto zostało zdobyte przez Osmanów. Przez kolejne 450 lat wznoszono tu wspaniałe osmańskie budowle.

Wycieczki do Turcji – Stambuł

Stanbuł w Turcji edno z najbardziej zaludnionych miast na świecie, jako jedyne położone jednocześnie na dwóch kontynentach: Europy i Azji, Ze względu na swój rozmiar i popularność miasto często mylone jest z właściwą stolicą Turcji czyli z Ankarą. Indywidualne zwiedzanie jak i wycieczki fakultatywne z butikowe biurem podróży CARTER to idealna forma podróżowania po Turcji, niezależnie od pory roku i długości pobytu. Jesli wybieracie się na weekend do Stambułu mozecie skorzystać z naszych propozycji na zwiedzanie tego pięknego miasta z prywatnym kierowcą i indywidualnym przewodnikiem. Organizujemy wycieczki po starym mieście w Stambule w małych grupach jak i prywatne, z polsko języcznym lub angielsko języcznym przewodnikiem. Fascynujące City tour w Stambule zostaną na długo w Waszej pamięci. Możesz też wybrać się z nami w rejs po Bosforze luksusową łodzią lub jachtem, połączony z kolacją i występami i zwiedzaniem Wysp Książęcych. Zapraszamy do zwiedzania Stambułu bez pośpiechu, w luksusowe oprawie; poznajcie najlepsze butiki i bazary w mieście i poznajcie wszystkie najważniejsze zabytki Stambułu i atrakcje turystyczne w kilka dni.

Ile dni potrzeba na zwiedzanie Stambułu?

Czas potrzebny na zwiedzanie Stambułu zależy od tego, ile atrakcji chcecie zobaczyć i ile czasu chcecie poświęcić na każde z nich. Stambuł jest miastem pełnym zabytków, kultury i atrakcji, więc można spędzić tam kilka dni, a nawet tygodni, odkrywając wszystko, co ma do zaoferowania.

Krótka wizyta (2-3 dni): Jeśli jesteście ograniczeni czasowo, możecie odwiedzić najważniejsze atrakcje Stambułu, takie jak Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Topkapi Palace, Grand Bazaar i Wzgórze Cesarza. W ciągu 2-3 dni można zdążyć zobaczyć wiele ważnych miejsc.

Standardowa wizyta (4-5 dni): Aby lepiej poznać miasto i mieć więcej czasu na eksplorację, warto zarezerwować sobie 4-5 dni. Możecie wtedy zwiedzić nie tylko główne atrakcje, ale także inne ciekawe miejsca, takie jak Dolmabahçe Palace, Chora Church, Basilica Cistern i wiele innych.

Największe atrakcje w Stambule

Stambuł jest pełen fascynujących atrakcji, ale oto 10 z najważniejszych i najbardziej znanych:

1. Hagia Sophia: Ta monumentalna budowla to dawny kościół, potem meczet, a obecnie muzeum. Jest to arcydzieło architektury i sztuki bizantyjskiej.

2. Błękitny Meczet (Sultanahmet Camii): Jest to jedna z najważniejszych meczetów w Stambule z charakterystycznymi niebieskimi ceramicznymi kafelkami.

3. Topkapi Palace: Była to rezydencja osmańskich sułtanów, a teraz muzeum, które przechowuje bogate skarby i eksponaty z historii Imperium Osmańskiego.

4. Grand Bazaar (Kapalıçarşı): To jeden z największych i najstarszych bazarków na świecie, gdzie można zakupić biżuterię, dywany, pamiątki i wiele innych.

5. Wzgórze Cesarza (Çemberlitaş, Sultanahmet): To miejsce, z którego można podziwiać panoramę miasta i Błękitnego Meczetu.

6. Dolmabahçe Palace: Pałac z czasów osmańskich, który był rezydencją sułtanów i miejsce, gdzie Mustafa Kemal Atatürk przeprowadził reformy, tworząc współczesną Turcję.

7. Chora Church (Kariye Müzesi): To byłe bizantyjskie kościół, znane ze wspaniałych mozaik i fresków.

8. Basilica Cistern (Yerebatan Sarnıcı): To podziemny zbiornik wodny z kolumnami, stanowiący fascynujący przykład inżynierii bizantyjskiej.

9. Galata Tower (Galata Kulesi): Wieża z widokiem na miasto, z której można podziwiać panoramę Stambułu.

10. Spice Bazaar (Mısır Çarşısı): To kolorowy bazar, gdzie można kupić przyprawy, herbaty, słodycze i wiele innych produktów.

Oczywiście jest to tylko krótka lista atrakcji, a Stambuł oferuje wiele innych miejsc wartych odwiedzenia, w tym muzea, pałace, tureckie łaźnie i wiele innych.

Indywidualne zwiedzanie Turcji – Stambuł, Kapadocja i wypoczynek na plaży

Niezaleznie jak będzie przebiegać Wasza podróż po Turcji, Stambuł powinien znależć się na początku lub na końcu każdej wycieczki objazdowej. To niesamowite miasto,, pełne kultury, historii i kulinarnych walorów zachwyci każdego podróżnika i najbardziej wymagające osoby. Prywatne wycieczki w Stanbule i innych miastach Turcji, najlepiej wyszkoleni przewodnicy z bogatą wiedzą historyczną, autorskie programy oraz indywidualne podejście do każdego odwiedzającego to największe atuty biura CARTER.

Największe atrakcje w Stambule

Istanbul to miejsce wyjątkowe, pełne niesamowitej historii, ale i wciągającej współczesności. W każdym zakątku miasta można natknąć się na zabytki z czasów rzymskich, bizantyjskich i osmańskich: pałace, meczety, kościoły, klasztory, pomniki, mury oraz ruiny.

Wśród największych atrakcji wymienić należy: zachwycającą bazylikę nazywaną ósmym cudem świata – Hagia Sophia, imponujących rozmiarów Błękitny Meczet czy słynny pałac Topkapi. Każdy podróżny odwiedzający dawną stolicę Turcji powinien zanurzyć się w miejscu będącym esencją tureckiej miłości do handlu – Wielkim Bazarze. Niezapomnianym będzie także spacer słynnym deptakiem – İstiklal Caddesi, gdzie uwagę przyciąga zabytkowy czerwony tramwaj oraz liczne sklepy, restauracje, obiekty sakralne czy muzea. Zwiedzić warto także 62-metrową wieżę Galata Kulesi, z której podziwiać można zachwycającą panoramę miasta. Obowiązkową atrakcją jest również rejs po wodach cieśniny Bosfor. Podziwiając piękne widoki na specjalnym promie wycieczkowym, można przeprawić się z europejskiej do azjatyckiej części miasta, a z jej brzegów obejrzeć przepiękną latarnię morską Kız Kulesi.

Stambuł kulinarnie

Zapach pieczonych kasztanów, mnóstwo kolorowych przypraw, tradycyjne słodycze, takie jak baklawa, rachatłukum, sok z granatów czy simit, czyli tureckie bajgle – to przede wszystkim znaleźć można na tureckich ulicach.

Koniecznie trzeba spróbować buryan, czyli jagnięcych żeberek lub usiąść przy jednym z licznych opalanych drewnem grilli i zamówić koftę czy mielony kebab z dodatkiem pieczywa i ajranu – słonego jogurtu. Stambuł to także królestwo ryb i owoców morza. Na ulicach sprzedawane są midye – muszle muli wypełnione ich mięsem, ryżem, miętą. Punktem obowiązkowym jest także kanapka z pieczoną na ruszcie makrelą. Po posiłku koniecznie wypić należy mocną herbatę podawaną w malutkich szklankach lub kawę po turecku.

Istanbul to miasto, które przyciąga nie tylko majestatycznymi zabytkami, ale pozwala poczuć niesamowitą energię wschodu. Rytm miasta – modlitwy muezzina, szum Bosforu, śpiew mew, aromaty przypraw pozwalają przenieść się do innego, intrygującego świata.